---------------------- ---------------------

آرتروز انگشتان دست علائم و درمان

اگر مفاصل انگشتان دست بیش از ۶ هفته متورم باشند و این تورم با درد همراه باشد میتواند نشان دهنده ی بیماری آرتروز باشد.

علل آرتروز
آرتروز به علت از بین رفتن تدریجی غضروف، بافت الاستیک سخت متصل به انتهای استخوان رخ می‌دهد که عارضه‌ای از پیری میباشد.از بین رفتن غضروف ها باعث میشود تا استخانها بر روی هم ساییده شود و در مفاصل ایجاد التهاب کند.با این حال بروز آرتروز همیشه به علت ساییدگی و پارگی غضروف نیست. عادت‌های نا سالم غذایی و رژیم های غذایی فاقد مواد مغذی می‌تواند باعث تجمع مواد سمی در مفاصل شود. تجمع مواد سمی باعث می شود که سیستم ایمنی واکنش شدیدی نشان داده و به بافت‌های مفصلی حمله کند، که این امر منجر به التهاب و درد خواهد شد.

علائم آرتروز
* درد انگشتان
* خشکی و گرمی مفاصل
* متورم شدن بندهای انگشتان و کم شدن دامنه‌ی حرکتی آنها

علائم آرتروز در انگشتان دست
این بیماریی باعث تورم مفاصل می‌شود. بعد از حمله‌ی آرتروز به مفاصل، اولین علائم آن در انگشتان دست دیده میشود.علائمی مانند:
* التهاب
* گرمی و قرمزی اطراف مفاصل

دو نمونه از آرتروزهای رایج که انگشتان دست را درگیر میکنند <<استئو آرتریت و آرتریت روماتوئید>> هستند.آرتروز انگشتان دست معمولاً مفاصل واقع در نوک و بندهای انگشت وسط را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
علائم استئو آرتریت
می‌توان علائم آرتروز را در مفاصل انگشتان دست به وضوح مشاهده کرد زیرا این مفاصل به بدترین شکل آسیب می‌بینند. خشکی انگشت رایح‌ترین علامت استئو آرتریت به شمار می‌رود. که با درد و تورم همراه است. در استئو آرتریت خم کردن انگشتان به سختی صورت می‌گیرد. به علت تورم، مفاصل به درستی کار نمی‌کنند بنابراین حرکت انگشتان دست را محدود میشود. ممکن است فرد درد مداومی را در پایه‌ی انگشت شست خود تجربه کند که نشانه‌ای از استئو آرتریت مفصل پایه میباشد. گاهی، ممکن است مفصل انگشت شست متورم شود.
در برخی موارد، استئوآرتریت انگشتان دست باعث ایجاد توده یا گره در اطراف بند انگشتان می‌‌شود. در نتیجه، بندهای انگشتان خشک، متورم و بزرگ می‌شوند. افراد مبتلا به آرتریت انگشتان دست، اغلب متوجه می‌شوند که قدرت گرفتن دست آنها به طور قابل توجه ای کاهش یافته است. آنها قادر نیستند اشیا را محکم در دست بگیرند. باز کردن شیشه یا چرخاندن کلید برای آنها کار چندان ساده‌ای نیست.علامت هشدار دهنده‌ی استئوآرتریت ازدست دادن قدرت انگشتان است. مفصل مچ نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد و مانع حرکت دست‌ها می گردد.

علائم آرتریت روماتوئید
آرتریت روماتوئید یک اختلال خود ایمنی بدن است که در ابتدا، مفاصل انگشت وسط را تحت تأثیر قرار می‌دهد ولی به مرور زمان بیماری پیش رفت کرده و سایر انگشتان دست را نیز درگیر میکند. خشکی در هنگام صبح یکی از شایع ترین شکایات در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید میباشد. بنا بر این خشکی مفاصل اولین چیزی است که آنها پس از بیدار شدن از خواب متوجه می‌شوند. خشکی مفاصل پس از خواب معمولا یکساعت طول میکشد و باعث اختلال در انجام برنامه های روزانه میشود. با توجه به سفتی مفاصل، صاف کردن انگشتان دست برای فرد غیر ممکن می‌شود. این بیماری، مفاصل یک سان را در هر دو دست در گیر می‌کند. گز گز کردن و بی حسی انگشتان دست نیز می‌تواند روی دهد. هم چنین بد شکلی‌های پیچیده در دست‌ها دیده می‌شود که علامت آرتریت روماتوئید به شمار می آید. بد شکلی‌هایی مانند” سوان نک” (گردن قو) یا “بوتونیر”( جا دکمه‌ای) نیز دیده می‌شوند. و باعث تغییر شکل انگشتان دست از حالت طبیعی می‌گردند. در نتیجه، حرکت انگشت مختل شده و از انگشت شست دور می‌شود.

علائم التهاب مفصلی پزوریاتیک
التهاب مفصلی پزوریاتیک نیز یک بیماری خود ایمنی بدن است که انگشتان سوسیس مانند اغلب در افراد مبتلا به این بیماری مشاهده می‌گردد. در این نوع از آرتروز، مفاصل کوچک که نزدیک به ناخن‌ها هستند آسیب می‌بینند. تغییراتی مانند برآمدگی، ضخامت، سوراخ شدگی و تغییر به رنگ زرد متمایل به نارنجی در ظاهر ناخن قابل مشاهده است. این نوع آرتروز بسیار نادر است و عموماً در مردان اتفاق میافتد.

تسکین درد آرتروز
تغذیه‌ی سالم
میدانید که تغییر رژیم غذایی می تواند درد را تسکین دهد؟ همان طور که قبلاً ذکر شد، اکثر مواقع درد ناشی از آرتروز به علت تجمع سموم در بدن ایجاد و باعث اختلال در عمل کرد سلول می‌شود. به منظور خلاص شدن از شر این سموم و باز سازی سلول، فرد باید به طور خاص یک رژیم غذایی خام را دنبال کند. غذاهای خام در خنثی کردن سموم تاثیر بسیاری دارند که به نوبه‌ی خود باعث تسکین درد میشود. رو آوردن کامل به رژیم غذایی خام به طور موقت برای از بین بردن سموم ضروری میباشد. فرد می‌تواند از سبزیجات خام، میوه‌ها، شیر بی‌ چربی و آب نارگیل در رژیم غذایی خود استفاده کند اما از خوردن غذاهای پخته شده و شیر باید به شدت اجتناب گردد. تنها با خوردن مواد غذایی خام به مدت ۳ هفته درد از بین خواهد رفت. حتی بعد از از بین رفتن درد باید نیمی از رژیم غذایی شما را مواد غذایی خام تشکیل دهد.

گیاهان
گیاهانی مانند زنجبیل و سیر که دارای خواص ضد التهاب هستند، برای درمان بیماری‌ های التهابی مانند آرتروز انگشتان بسیار مؤثر می‌باشند. افزودن این مواد غذایی ضد التهاب به رژیم غذایی یکی از بهترین روش‌ها برای جلو گیری از پیشرفت بیماری است. شما به سادگی می‌توانید هر یک از این گیاهان را رنده کرده و به سالاد خود بیافزایید. تهیه‌ی چای از این گیاهان نیز می‌تواند به کنترل آرتروز کمک کند. زرد چوبه، یکی از چاشنی‌هایی است که به فراوانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به علت فعالیت قوی ضد التهابی خود بسیار شناخته شده است. بنابراین استفاده از آن به عنوان سس سالاد نیز می‌تواند به صورت مؤثر با آرتروز مقابله کند.

ورزش
آرتروز دامنه‌ی حرکتی انگشتان دست را محدود میکند و ثابت نگه داشتن انگشتان برای مدت طولانی می‌تواند باعث بدتر شدن بیماری گردد.در نتیجه، به منظور بهبود انعطاف پذیری مفاصل و ماهیچه‌ها، انجام کمی ورزش بسیار ضروری میباشد. باز و بسته کردن کف دست و کشش انگشتان از هم از ورزش‌هایی هستند که به افزایش حرکت مفاصل کمک خواهد نمود.

دارو
استفاده از داروهای ضد التهاب مانند ایبوپروفن به کاهش درد و التهاب مفاصل کمک می‌کنند. تزریق کورتیزون نیز ممکن است در کنترل علائم آرتروز مؤثر باشد. در صورتی که گزینه‌های درمانی مذکور قادر به کاهش علائم آرتروز نباشند، درمان به روش جراحی مانند تعویض مفصل ضروری خواهد بود.
نکته: این مطلب صرفاً برای آگاهی خوانندگان بوده و جای گزینی برای توصیه‌های پزشک متخصص به شمار نمی آید.

برگرفته از راسخون

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آرتروز انگشتان دست علائم و درمان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *