---------------------- ---------------------

آروغ نوزاد بعد از خوردن شیر

بیشتر نوزادان بعد از اینکه شیر خوردند آروغ میزنند.بعضی هم در هنگام شیرخوردن بادگلو میزنند که مادران به راحتی متوجه این موضوع میشوند.معمولا این کودکان سرپستانک یا سینه را با زبان پس زده و با کج کردن سرشان نشان میدهند که شیر نمیخواهند.ممکن است کمی بی تابی و حتی گریه کنند.در این مواقع کمی صبر کنید.فرزندتان را به آرامی در حالت نشسته قرار دهید و سرش را با گذاشتن دست زیر چانه اش بالا بیاورید تا راه تنفسی‌اش باز گردد.همچنین می توانید چند ضربه آرام نیز به کمر او بزنید.نوزادان برای تخلیه هوا از معده به کمک والدین نیاز دارند زبرا سیستم گوارش آنها هنوز کامل نشده است .

فرزندم زیاد آروغ میزند

زیاد آروغ زدن نوزاد ممکن است به دلیل تند و با ولع شیر خوردن او باشد که باعث شود هوای زیادی همراه با شیر وارد معده اس شود. البته همه نوزادان وقتی که شیر میخورند بخصوص از شیشه شیر هوای زیادی را وارد معده ی خود میکنند و زدن به پشت آنها به خالی شدن این هوا از درون معده کمک می کند.
علت آروغ زدن زیاد کودکان
برخی مواقع نوزاد پس از شیرخوردن ۲ یا ۳ آؤوغ میزند که این موضوع میتواند دلایل زیادی داشته باشد مانند وضعیتی که در آن شیر خورده،سرعت شیرخوردن ، میزان تکامل دستگاه گوارش و… بستگی دارد.

روش گرفتن بادگلو نوزاد
اکثر افراد صحنه ی آروغ زدن نوزادان را دیده اند.کافی است فرزندتان را سردوش بگیرید و راه تنفسی اش را باز نگه دارید.برای اینکه کودک راحت بادگلو بزند باید کمرش صاف و گردنش تکیه گاه داشته باشد.در بعضی مواقع آروغ زدن با بالا آوردن کمی شیر همراه است و میتوانید برای کثیف نشدن لباستان پارچه ای روی دوش خود بیندازید.

علت آروغ نزدن نوزاد
برخی مادران فکر میکنند آروغ نزدن نوزاد مشکلی پیش میاورد که اینگونه نیست. اگر شیرخوار بعد از شیرخوردن آروغ نزند به این معنی میباشد که هوای زیادی در معده اش جمع نشده است. البته توصیه میشود قبل از خواباندن او بعد از شیرخوردن کمی او را سردوش خود نگه دارید. این کار هم محتاطانه تر است و هم باعث خواب راحت تر او خواهدشد.

چگونه بفهمیم کودک آروغ دارد
اگر شیرخوار بی تابی میکند، سر خود را این طرف و آن طرف می برد، ناراحت است و مرتبا تکان می خورد اینها نشان می دهد که به دلیل آروغ نزدن ناراحت است.همچنین نگرفتن دوباره سینه یا شیشه می تواند نشانه داشتن بادگلو باشد
دراین شرایط او را بنشانید و با دست گردن او را نگه دارید و چند دقیقه ای صبر کنید.

البته شیرخوارانی که از سینه شیر می خورند نسبت به نوزادانی که از شیشه شیر می خورند کمتر بادگلو دارند. در واقع وقتی شیرخواری درست مقابل سینه مادر قرار می گیرد و تمامی یا میزان زیادی از هاله قهوه ای سینه را به داخل دهان می کشد، هوای زیادی وارد معده او نمی شود.به همین دلیل است که امروزه تولیدکنندگان شیشه های شیر تلاش می کنند سرشیشه های شبیه به سینه مادر بسازند با این حال باز هم شیشه در مقایسه با سینه مادر سبب می شود هوای بیشتری وارد معده ی نوزاد شود.

خواباندن شیرخواری که آروغ نزده اشتباه است
شیرخواری که آروغ نزده خوابی پریشان و ناآرام دارد و مدام بیدار می شود.توصیه میشود حداکثر ۲۰ دقیقه پس از پایان شیردهی، شیرخوار را نخوابانید. بهتر است او را سردوش بگذارید یا اگر واقعا سرتان شلوغ است برای چند دقیقه ای او را به شکم بخوابانید.البته در این حالت باید مراقب او باشید. برای اینکه فرزندتان خواب راحتی داشته باشد کافی است چند دقیقه بعد از اتمام شیردهی او را نوازش کنید یا تکانش دهید تا درنهایت بادگلو بزند و خوابی آرام داشته باشد.

برگرفته از سایت پزشکان بدون مرز

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آروغ نوزاد بعد از خوردن شیر”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *