---------------------- ---------------------

آشنایی با غار کهک دلیجان یا غار کهک قم

غار کُهَک در نزدیکی جاده قم – اصفهان و ۸۶ کیلومتری جنوب شهر قم واقع شده است و در نزدیکی روستای کهک در ۵۵ کیلومتری دلیجان قرار دارد.به علت نزدیکی این غار به دلیجان و قم ، این غار را هم به نام غار کهک قم و هم با نام غار کهک دلیجان میشناسند.
غار کهک یکی از دیدنی ترین و زیباترین غارهای ایران محسوب میشود که سالانه میزبان گردشگران بسیاری است.برای ورود به این غار باید هشت متر ابتدایی را با طناب پایین بروید. غار کهک یکی از هیجان انگیزترین مقاصد طبیعت‌گردی محسوب میشود.

عکسهای غار کهک دلیجان

عکسهای غار کهک قم

موقعیت و مناظر درونی غار کهک
دهانه غار کهک به شکل دایره‌ای به قطر ۷۰ سانتی‌متر بوده و در ارتفاع ۱۹۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد . این دهانه بالای دیواره‌ای به ارتفاع ۸ متر واقع شده که برای ورود به داخل غار باید حدود ۸ متر اولیه را با طناب به پایین رفت. غار کهک از تعدادی سکوی بزرگ متوالی تشکیل شده که هر کدام به وسیله یک پرتگاه ۱۰ تا ۲۰ متری، از یکدیگر جدا می‌شوند.این پرتگاه‌ها در زمان‌های گذشته در اثر ریزشهای عظیم که در داخل غار رخ داده‌، به‌وجود آمده‌اند.

در داخل غار دالان و دهلیز فرعی وجود ندارد. مسیر بازدید غار به علت وجود لایه‌ای از خاک رس، مرطوب و لغزنده است. نکته‌ای که غارپیمایان باید به آن توجه کنند، وجود دو چاه عمیق در نیمه نخست مسیر است که در صورت بی‌دقتی و عدم مهارت، احتمال سقوط به داخل آن‌ها وجود خواهد داشت.

عکسهای غار کهک قم

عکسهای غار کهک دلیجان

بعد از بازدید از تالارهای اصلی و بزرگ غار و عبور از مسیر های زیبا و شگفت انگیز می توان به وسیله طناب حمایت و وسایل فنی دیواره ۱۰ متری انتهای غار را بصورت تراورسی(حرکت افقی) به سمت راست صعود کرده و از مسیر تونلی بسیار تنگ و باریک و بصورت درازکش به تالارهای انتهایی غار رسید.
ارتفاع بعضی از ستون‌های آهکی غار کهک در حدود ۱۴ متر است که جزء بلندترین ستون‌های غارهای آهکی ایران شمرده میشوند، با طی مسیر ۲۵۰ متری، تالار غار به پایان رسیده و گودالی از آب زلال واقع در دخمه‌ای پوشیده از چکنده‌های مرمرین و بلورین به چشم می‌خورد. این گودال عمیق‌ترین نقطه غار است و ۸۰ متر پایین‌تر از دهانه غار واقع شده است.

پس از گودال آب ، مسیر غار در جهت عکس و به طرف بالا، به طول ۱۰۰ متر امتداد می‌یابد و غار به پایان می‌رسد. غار کهک ۳۵۰ متر طول دارد و از نظر وسعت از غارهای متوسط ایران است اما به دلیل برخورداری از غارسنگ‌های عجیب، پرتگاه‌های فراوان، آبشارسنگ‌های بلند و چکیده‌های رنگارنگ و عظیم‌الجثه، یکی از منحصر به‌فردترین غارهای ایران و از قدیمی‌ترین غارهای زایش‌یافته کشور میباشد.
موقعیت جغرافیایی و مسیر غار کهک
برای رسیدن به غار کهک ابتدا باید خود را به روستای کهک برسانید.برای رسیدن به روستای کهک از سلفچگان تا سه‌راهی سمت راست که تابلو سیمان دلیجان قرار دارد فاصله حدود ۲۰ کیلومتر است. پس از رد شدن از سه‌راهی و پشت سر گذراندن روستای راوه از مسیر جاده آسفالته می‌توان به روستای کهک رسید و از مسیر بالای قبرستان ده؛ جاده خاکی پهنی شما را تا دهانه غار هدایت می‌کند دهانه غار در کف زمین با ورودی تنگی در حدود ۵۰ در ۶۰ سانتی‌متر میباشد.

مسیر غار کهک دلیجان

برگرفته از:کجارو

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آشنایی با غار کهک دلیجان یا غار کهک قم”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *