---------------------- ---------------------- ---------------------

آشنایی با وسایل نقاشی ساختمان

شاید شما هم به این فکر افتاده باشید که با دیدن فضاهای دلنشین و اتاق های رنگارنگ بخش دکوراسیون داخلی منزل، تغییری در رنگ اتاق ها بدهید و دیوارهای خانه را مطابق سلیقه خود رنگ آمیزی نمایید. نقاشی ساختمان کار پیچیده ای نیست ولی به ابزار و لوازم خاصی نیاز دارد. در این مطلب به معرفی ابزار نقاشی ساختمان خواهیم پرداخت؛ آن دسته از وسایل نقاشی ساختمان که برای رنگ آمیزی فضای خانه ضروری هستند.

لباس کار
اولین چیزی که برای نقاشی ساختمان نیاز داریم یک دست لباس مناسب است؛ لباسی که راحت باشد و البته بهتر است تمامی بدن را بپوشاند. لباس کارهای موجود در بازار انتخاب خوبی هستند اما اگر میخواهید از لباس های کهنه استفاده کنید بهتر است یک شلوار بلند و پیراهن آستین دار انتخاب کنید.

چسب نواری کاغذی
چسب نواری کاغذی یکی از مهم ترین وسایل نقاشی ساختمان است. با کمک این چسب های کاغذی که چسبندگی نسبتا خوبی هم دارند، لبه های قرنیزها و حاشیه دیوارها را بپوشانید تا هنگام نقاشی، رنگی نشوند.

پارچه یا نایلون ضخیم
در حین نقاشی ساختمان شره کردن رنگ و ریختن آن در نقاط مختلف خیلی طبیعی است؛ اگر کف زمین را با چیزی بپوشانید پس از پایان کار دردسر کمتری برای تمیز کاری خواهید داشت. پلاستیک های ضخیم که می توان از مغازه های ابزار فروشی تهیه کرد انتخاب خوبی است اما اگر بتوانید یک پارچه کتان بلند و باریک برای این کار در نظر بگیرید مناسب ترین گزینه ممکن را خواهید داشت.

غلطک و دسته غلطک
غلطک را میتوان بهترین ابزار نقاشی ساختمان نامید. با یک غلطک خوب تقریبا هر کسی میتواند کار نقاشی را انجام دهد. با استفاده از غلطک هم سرعت اجرای کار بالا می رود و هم کار نهایی یکدست خواهد شد. اگر دسته غلطک از جنس استیل و ضد زنگ باشد مدت زیادی برایتان کار خواهد کرد. یک غلطک بزرگ برای دیوارها و یک غلطک کوچکتر برای کناره ها تهیه کنید.

سطل رنگ
یکی از بخش های آزار دهنده رنگ آمیزی خانه پرکردن مرتب سطل رنگ حین کار است. هر چه ظرف رنگ بزرگتر باشد تعداد دفعات پر کردن کم خواهد شد ولی ظرف سنگین تر خواهد بود و در نتیجه جا به جایی آن سخت خواهد شد. اگر یک سطل رنگ پیدا کنید که به اندازه یک گالن کامل رنگ بگیرد و جایی برای نصب شدن روی در یا نردبان هم برای آن تعبیه شده باشد یکی از بهترین وسایل نقاشی ساختمان را دارید.

نردبان
میتوان از چارپایه و صندلی و میز برای رنگ آمیزی قسمت های بالاتر کمک گرفت؛ ولی روش ایمن تر آن است که یک نردبان تهیه کنید. یک نردبان دو طرفه تلسکوپی که به راحتی بتوان در گوشه انبار نگهداری کرد از وسایل نقاشی ساختمان است که در مواقع دیگر هم به خوبی کار خواهد کرد. بهتر است تعداد پله ها را طوری انتخاب کنید که در بلندترین قسمت نردبان دسترسی آسان به سقف منزل داشته باشید.

قلم مو
بعد از اینکه کار رنگ آمیزی به پایان رسید باید نوار چسب ها را از لبه ها جدا کنید و با کمک قلم مو کار را تکمیل کنید. بهتر است چند سایز مختلف قلم مو بخرید تا در جاهای مختلف بتوانید از آنها استفاده کنید.

پودر مل
در انگلیسی به پودر مل، marble dust گفته می شود. ممکن است اگر ترجمه لغتی شود اذعان کنید که پودر مرمر است، ولی در واقع سنگ مرمر و سنگ آهک هر دو دارای یک فرمول شیمیایی هستند (CaCo3) و دارای کربنات کلسیم هستند.

طی مطالعاتی که توسط گروه تخصصی نقاشی ساختمان دیوار دیزاین انجام شده است موارد مصرف پودر مل در ایران و در خارج یکی است. پودر مل ماده اصلی بتونه نیز می باشد که به آن گل بتونه هم می گویند. مل همان کربنات کلسیم Ca Co 3 است به رنگ سفید مایل به کرم. مل ماده اصلی بتونه است و خمیر بتونه را تشکیل می دهد. پس می توان گفت پودر مل همان آهک است. ممکن است برخی به اشتباه پودر مل را با پودر سینکا اشتباه بگیرند. بنابرین لازم به ذکر است که سینکا Chinese white به اکسید روی گفته می شود و به هیچ وجه معادل پودر مل نیست.

کاربرد پودر مل:
مورد استفاده پودر مل در نقاشی ساختمان، لاک های شیمیایی، عطر سازی و لاستیک سازی، خمیردندان و مجسمه سازی است. پودر مل یکی از اساسی ترین مواد مورد استفاده در پتینه کاری می باشد و در ایجاد بافت در این صنعت کاربرد دارد. پودر مل دارای دانه بندی ریز بوده و در گروه مصالح نقاشی ساختمان جای می گیرد. مل سبک و کم حجم می باشد و به آسانی در حلال های مختلف حل می گردد. میزان چسبندگی پودر مل زیاد بوده و پس از خشک شدن و از دست دادن رطوبت بسیار مقاوم می شود. عرضه پودر مل معمولا به شکل بسته بندی شده در کیسه های ۱۰ کیلوگرم و ۳۰ کیلوگرم می باشد.

کاغذ سمباده
معمولا از کاغذ سمباده ۱۲۰ استفاده میشود.

کاردک
آخرین وسیله نقاشی ساختمان که به آن نیاز خواهید داشت کاردک است. برای بتونه کاری، چسباندن نوار چسب کاغذی بر روی حاشیه ها و البته در پایان کار برای تمیز کردن لکه های رنگ از جاهای مختلف قطعا به کمک این ابزار ساده و ارزان نیاز خواهید داشت.

این گروه از وسایل نقاشی ساختمان ساده ترین و البته ضروری ترین آنها هستند. برای انجام کارهای حرفه ای تر به ابزار بیشتری نیاز خواهید داشت.

منبع: رونیکس – دیوار دیزاین

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آشنایی با وسایل نقاشی ساختمان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *