---------------------- ---------------------

آمادگی قبل از زلزله در منزل یا محل کار

هرچند با استفاده از علم زمین شناسی میشود زمان تقریبی رخ دادن زلزله را حدس زد اما تا کنون راهی برای پیش بینی دقیق زمان وقوع زلزله یافت نشده است.نکته ی مهم این است که زلزله نیز یک رخداد طبیعی در طبیعت میباشد که میتواند مشکلات زیادی را بوجود آورد اما با رعایت برخی نکات میتوانیم از ضررهای جانی و مالی زلزله بکاهیم:

آمادگی فردی قبل از وقوع زلزله
باید فکر کنید که در هنگام زلزله چه کارهایی را میتوانی انجام دهیم و چه کارهایی را نباید انجام دهید.ممکن است در منزل و یا در سالن اجتماعات، با دوستانتان، در حال تماشای تئاتر، در استادیوم، در حال رانندگی و یا مشغول انجام سایر کارهای روزمره باشید. برنامه ریزی و آمادگی باعث میشود که شما در زمان زلزله فردی خونسرد و آرام ولی موثر باشید. باید از نزدیکترین مراکز امداد و نجات مانند کلنیکها، آتشنشانی و مراکز پلیس اطلاع داشته باشید.

کیفی شامل وسایل ضروری را تهیه کرده و در یک مکان امن و قابل دسترس قرار دهید تا بتوانید بعد از زلزله از آن استفاده کنید.مهمترین نیازها بعد از زلزله عبارتند از: تغذیه، بهداشت، عملیات نجات و کمک به دیگران. برای کمک به دیگران نیاز به ادواتی دارید که تهیه ی آنها بعد از زلزله احتمالا غیر ممکن خواهد بود. در نتیجه بهتر است آنها را قبل از وقوع زلزله آماده کنیم و در یک کیسه و در یک مکان امن بگذارید.با این تجهیزات شما میتوانید خود و خانواده خود را بعد از زلزله تا رسیدن نیروهای امداد و نجات تا هفتاد و دو ساعت و یا بیشتر در خانه، محل کار و یا اتومبیل خود حفظ کنید.شما باید مایحتاج خود را بر اساس تشخیص خود در منزل، محل کار و در اتومبیل شخصیتان آماده نمایید.

وسایل ضروری که بعد از زلزله مورد نیاز است
* جعبه کمکهای اولیه شامل باند و گاز، ابزار استریل، پماد سوختگی، آنتی بیوتیک، آسپرین، یک قیچی کوچک، قطره چشمی، و داروهای مورد نیاز که هر کدام از اعضای خانواده بطور معمول در آن استفاده می کنند
* حداقل ۴ لیتر آب برای هرکدام از افراد در یک ظرف نشکن ذخیره کنید. ظرفها باید بصورت مرتب از نظر تازگی و سلامت کنترل شده و تعویض شوند
* دفترچه تلفن شامل شماره تلفن های ضروری مراکز امداد و نجات
* چراغ قوه و باتریهای تازه
* رادیوی ترازیستوری با باتری های شارژ شده
* یک کپسول کوچک آتش نشانی
* دستکش ضخیم و کفش سبک
* وسایل بهداشت فردی مانند حوله، صابون، مسواک، خمیر دندان، پودر شوینده، دستمال
* انبردست و پیچ گوشتی، بیل و یک کلنگ کوچک
* مواد غذایی، شامل غذاهای کنسروی، کمپوت، بیسکویت، آب نبات و غیره. برای سه روز و بر اساس تعداد اعضای خانواده.

نکات ایمنی قبل از وقوع زلزله در منزل
با یادگیری و رعایت نکات ایمنی قبل از وقوع زلزله در خانه هر فرد میتواند زندگی خود و خویشاوندانش را در برابر خطرات زلزله حفظ کند.

برآوردهای ایمنی منزل در هنگام زلزله
* برآورد کنید در هنگام زلزله منزل شما چقدر آسیب پذیر است.در هنگام زلزله بر اثر شکستگی لوله های روغن و گاز و یا جدائی در اتصالات ممکن است آتش سوزی ایجاد شود.در نتیجه وسایل گازسوز و نفت سوز را با پیچ و مهره در جای خود محکم کنید و در صورت امکان از اتصالات انعطاف پذیر استفاده نمایید.
* اشیاء سنگین و بزرگ را در ردیفهای پایین قفسه ها قرار دهید و وسایل را بر اساس آیین نامه های ایمنی به دیوار متصل نمایید (البته در ایران برای اینگونه موارد آیین نامه ای وجود ندارد و معمولا این کار بر اساس تجربه صنعتکاران انجام میشود و یا در صورت امکان باید از آیین نامه های سایر کشورها استفاده شود( شما باید اشیاء سنگین مانند کتابخانه ها، گلهای آوبزان و چراغها را در جای خود محکم نمایید.
* وسایل سنگین و بلند منزل مانند یخچال و فریزر، کمدهای دیواری بلند و قفسه های کتاب جزء اشیاء غیر ایمن به حساب آمده که باید آنها را در محل خود محکم ببندید. اگر آنها ایمن نیستند باید در هنگام زلزله از آنها دور شوید.
* اتصالات آبگرمکن، و سقفهای شیروانی(سقفهای کاذب) را چک کنید و احتمال افتادن آنها به هنگام زلزله را کاهش دهید. باید مواظب اشیای موجود در قسمتهای خارجی ساختمان مانند کولر و گیاهان آویزان در کنار پنجره ها باشید و آنها را کاملا ایمن نمایید یا به جای دیگری انتقال دهید.
* برای شناسایی مکانهای ایمن، راههای خروجی و شیرهای اصلی آب و گاز و سویچ اصلی برق، یک نقشه از منزل خود تهیه نمایید.
* در امر ساخت و ساز و همچنین بازسازی ساختمانهای قدیمی برای کاهش خطرات زلزله باید بر اساس آیین نامه های ساختمانی عمل نمایید.
* کیف وسایل ضروری را در مکان مطمئنی که دسترسی به آن آسان باشد، قرار دهید و سایر اعضای خانواده را نیز از محل قرار گیری آن مطلع کنید.

آمادگی اعضای خانواده قبل از زلزله

* تا جایی که امکان دارد تمام اعضای خانواده باید کمکهای اولیه را یاد بگیرند، زیرا بعد از یک زلزله شدید، درمانگاهها و بیمارستانها بشدت شلوغ خواهد شد و بنابراین دسترسی به امکانات پزشکی بسیار سخت میگردد.
* همه اعضای خانواده باید نحوه قطع جریان برق و یا بستن شیر فلکه اصلی آب، گاز و غیره را یاد بگیرند.
* اعضای خانواده باید اتفاقات و تصادفات ناگوار احتمالی که ممکن در اثر زلزله در منزل روی دهد را از بین ببرند به عنوان مثال باید محل خواب خود را از کنار پنجره ها دور کنند. خروجی ها و راه روها را چک کنند و اشیایی که ممکن است باعث مسدود شدن آنها شوند را به محل دیگری انتقال دهند.
* هر چند وقت یکبار افراد خانواده با فرض یک زلزله در خانه، به تمرین عملیات ایمنی و پیشگیری در مقابل آن با همکاری اعضای خانواده بپردازند.
* باید محل دربهای خروج اضطراری، زنگهای اعلام خطر و کپسول آتشنشانی را بدانند تا در زمان مناسب بلافاصله از آن استفاده کنند.
* از مهارت همسایگان خود اطلاع داشته باشند چرا که این امر میتواند تعداد روزهای زنده ماندن تا رسیدن نیروهای امداد را افزایش دهد.
* هر از چند گاهی باید بحث زلزله و سایر خطرات طبیعی در خانواده مطرح شود و توصیه های لازم یادآوری گردد.

رعایت ایمنی پیش از وقوع زلزله در ساختمانهای اداری :

* اگر ساختمان اداری شما در مقابل زلزله های شدید مقاومت لازم را ندارد با همکاری مشاوران و کارشناسان برای مقاوم سازی این ساختمانها اقدام کنید.
* لامپهای مهتابی (فلورسنت) در سقف اتاقها باید در محل خود کاملا محکم بسته شده و توسط دو سیم در دو انتها مهار شوند.
* قطعات دکوراسیون در سقف اتاقها را بررسی کنید و اگر نیاز بود آنها را تعمیر کنید.
* از محکم بودن چراغهایی که به سقف متصل هستند اطمینان حاصل کنید.
* برای جلوگیری از افتادن کانالهای تهویه هوا، این قطعات باید در محل خود به طرز صحیحی مهار شوند.
* بلندگوها که در قسمتهای مختلف راهروها نصب شده اند، باید محکم بسته شوند تا تکانهای آنها به هنگام زلزله کاهش یابد. چرا که وجود آنها برای ارسال پیامهای ضروری در ساختمان ضروری است.
* محل قرار دادن سیستم های مخابراتی و ارتباطی باید بدقت بررسی شود و از ایمنی آنها اطمینان حاصل گردد.
* برقراری سیستم ارتباطی داخل ساختمان از طریق تلفنهای بیسیم و قابل حمل در هر قسمت عمل جمع آوری اطلاعات از افراد و وضعیت محل را به راحتی امکان پذیر میسازد.
* کپسولهای آتشنشانی به همراه راهنمای استفاده از آنها باید در فواصل معینی در ساختمان قرار گیرند و کارمندان از محل آنها اطلاع داشته باشند.
* مکانهای آسیب پذیر داخل ساختمان از قبیل آزمایشگاهها و کارگاهها را شناسایی کرده و آنها را ایمن نموده و اشیاء را در محل خود محکم کنید.
* باید لیستی از اسامی کارمندان در تمام طبقات و اتاقها تهیه شود..
* نقشه ای از تمام مکانهای مهم، اتاقها، راهروها، راه پله ها و موقعیت انبارها تهیه نمایید.
* لیستی از تمام دارایی ها و وسایل قسمتهای مختلف برای برآورد خرابی های احتمالی بعد از زلزله تهیه نمایید.
* لیستی از شماره تلفنهای ضروری شامل آتش نشانی، بیمارستانها و درمانگاهها تهیه نمایید.
* تجهیزات اداری حجیم مانند کامپیوترها و دستگاههای کپی را با همکاری کارمندان در بخشهای مختلف توسط بستهای فلزی و یا کمربندهایی در جای خود محکم کنید، زیرا در زمان زلزله احتمال جابجایی آنها وجود دارد و ممکن است باعث انسداد دربها و راههای خروجی گردند.
* قفسه ها، فایلها و کتابخانه ها را با همکاری کارمندان بصورت مناسبی به دیوار متصل کنید.
* اشیاء سنگین را در قفسه های بایگانی قرار ندهید چرا که احتمال سقوط آنها وجود دارد.
* از کارمندان بخواهید که میزهای کار خود را در کنار پنجره ها و یا زیر لامپها و اشیاء آویزان قرار ندهند.
* پارتیشن ها را در مکان خود توسط بست فلزی محکم کنید.
* مطمئن شوید که کارمندان درب فایلها را وقتی که استفاده نمیکنند، قفل کنند.
* با هم همکاری نمایید، اشیایی مانند گرم کن که احتمال اشتعال آنها وجود دارد را کنترل نمایید.
* بایگانی و انبار نقاطی هستند که بدلیل وجود اشیاء قابل اشتعال در آنها مستعد آتشسوزی بعد از زلزله شدید میباشند.سعی نمایید مواد قابل اشتعال مانند روغن و گاز را از وسایلی مانند کاغذ، کیسه پلاستیکی و کارتن ها دور کنید و اقدامات احتیاطی در مقابل آتشسوزی را در این مکانها انجام دهید و نیز تجهیزات اتفاء حریق در این مکانها ی ساختمان نصب کنید.
* از آنجا که آزمایشگاه محل نگهداری مواد خطرناک و قابل اشتعال است، لازم است که توصیه های ایمنی را مانند بایگانیها و انبارها در آزمایشگاه هم در نظر بگیرید. همچنین حتما مواد آزمایشگاهی خطرناک و قابل اشتعال را در ظروف پلاستیکی و نشکن قرار دهید.

آمادگی کارمندان پیش از وقوع زلزله:
* کارمندان باید وسایل شخصی و ضروری خود را به همراه یک جفت کفش در یک جعبه جداگانه، درداخل کمد خود قرار دهند تا به آسانی به آن دسترسی داشته باشند.
* همه کارمندان باید طراحی راههای فرار محل کار خود را مطالعه کرده و از این راه ها اطلاع داشته باشند.
* کارمندان وقتی وارد اتاقی میشوند باید تمام راههای فرار، محل کپسول آتشنشانی و همچنین جعبه کمکهای اولیه را کاملا بدانند.
* وقتی از یک بخش به بخش دیگری منتقل میشوند باید پله ها و پله های اضطراری را بشناسند.
* تمام شماره تلفنهای ضروری را روی یک کارت همواره در کیف پول خود داشته باشند.
* همیشه باید زیر میز یک مکان مشخص (۱۸۰ سانتیمتر مربع) برای لحظه خطر وجود داشته باشد.

نکات بسیار مهم که همه ی کارمندان باید بدانند:
* شناخت دقیق کلیه مکانهای ساختمان، مخصوصا مکانهای نا ایمن و راههای اضطراری
* آموزشهای ضروری کمکهای اولیه با همکاری هلال احمر
* روش استفاده از کپسول آتشنشانی و خاموش نمودن آتش
* اطلاع از محل تجهیزات آب، گاز، و الکتریسیته برای قطع جریان آنها در مواقع ضروری

برگرفته از : vojoudi.com

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آمادگی قبل از زلزله در منزل یا محل کار”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *