---------------------- ---------------------

آموزش مصرف مکمل آهن در نوزادان و کودکان

یکی از مکمل های غذایی برای نوزادان و شیرخواران قطره آهن میباشد.در شش ماه ابتدایی بعد از تولد، آهن موجود در شیر مادر برای تامین نیازهای تغذیه ای کودک کافی است. اما پس از شش ماهگی بدن نیاز بیشتری به آهن داشته و لازم است کودک با نظر پزشک از مکمل های غذایی حاوی آهن که معمولا بصورت قطره تجویز می شوند، استفاده کند.
مصرف مکمل آهن در شیرخواران
برای تمام نوزادانی که با وزن طبیعی متولد میشوند ، مصرف قطره ی آهن پس از ۶ ماهگی یا با شروع تغذیه تکمیلی تا پایان ۲۴ ماهگی توصیه میشود.باید توجه داشت که فرقی نمیکند کودک از شیر مادر تغذیه میشود یا شیر خشک.معمولا میزان مصرف برای شیرخواران بالای ۶ ماه حداکثر ۱۵ میلی گرم آهن المنتال (خالص) معادل ۱۵ قطره آهن در روز میباشد.در زمانهایی که بدلیل اختلال رشد کودک، تغذیه تکمیلی بین ۴ تا ۶ ماهگی شروع شود مصرف آهن نیز با شروع تغذیه کمکی آغاز میگردد.
مصرف مکمل آهن در نوزادان نارس
مصرف آهن برای همه کودکان نارس و نیز کودکانی که وزن آنها کمتر از دو و نیم کیلوگرم باشد، اززمانی که وزن آنها به دو برابر وزن هنگام تولد برسد یا از دو ماهگی (هرکدام زودتر حاصل شود) قطره آهن شروع خواهد شد.برای این کودکان میزان آهن ۲ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن محاسبه میشود.
روش دادن قطره آهن به کودکان
قطره آهن باعث تیره شدن دندانها میشود به همین دلیل به مادران توصیه میشود که قطره آهن را بین دو وعده شیردهی در عقب دهان شیرخوار چکانده و سپس مقداری آب به او بدهند تا از تیره شدن رنگ دندانها جلوگیری شود ، همچنین مادران باید بدانند که قطره آهن بطور طبیعی موجب تیره شدن رنگ مدفوع میگردد و جای نگرانی نیست.

جذب آهن با ویتامین c
ویتامین C موجب افزایش جذب آهن می شود .این ویتامین به طور طبیعی در برخی از میوه ها و آب میوه های تازه و خانگی به ویژه مرکبات وجود دارد.می توانید قطره آهن را داخل یک قاشق آب میوه مانند آب پرتقال، آب نارنج، آبلیمو، آب سیب، و….حل کنید(بسته به سن کودک) و آن را به کودک بدهید. این کار دارای سه مزیت است:
* تغییر رنگ دندان کودک کمتر می شود.
* کودک طعم تلخ آهن را کمتر احساس می کند
* ویتامین C موجود در آب میوه جذب آهن را در معده افزایش می دهد.
به مادران توصیه میشود از مواد غذایی حاوی آهن ( گوشت ، جگر ، زرده تخم مرغ ، حبوبات و سبزی هایی مانند جعفری و گشنیز ) و مواد غذایی حاوی ویتامین C نظیر میوه ها و سبزی های تازه که موجب افزایش جذب آهن رژیم غذایی می شوند استفاده کنند.

تغییر رنگ دندان کودکان با مصرف قطره ی آهن
معمولا مصرف آهن و تیره شدن دندان کودکان باعث نگرانی والدین و مراجعه آنها به دندان پزشک میشود. تیره شدن دندانها در کودکانی که دندانهایشان در روز یکبار هم توسط مسواک یا پارچه(توسط والدین)تمیز نمیشود و همچنین در طول روز اجازه می یابند مکررا از میان وعده های پوسیدگی زا(مثل کیک، بیسکویت، شکلات، پفک و چیپس) استفاده کنند بسیار بیشتر است.
متاسفانه در بین برخی والدین باور غلطی وجود دارد که قطره آهن منجر به خراب شدن دندانها می شود و به همین علت گاهی مصرف این عنصر حیاتی را توسط فرزند خود محدود می کنند، در حالی که مطالعات نشان داده قطره آهن نه تنها باعث پوسیده شدن دندانها نمی شود، بلکه به تنهایی یا همراه با فلوراید، سبب پیشگیری از پوسیده شدن دندانها میگردد.
لازم است بدانید قطره آهن به هیچ وجه دندانهای کودک شما را پوسیده نمی کند، بلکه تمیز نکردن دندانهای کودک توسط شما از زمان رویش اولین دندان های شیری و همچنین اجازه به کودک برای خوردن وعده های پوسیدگی زا در طول روز است که سبب خراب شدن دندان های کودک دلبندتان می شود. در نتیجه گناه خود را به گردن قطره آهن نیندازید.ممکن است قطره آهن کمی دندانها را سیاه کند اما اگر دندانها سالم باشد و فقط چند لکه سیاه بر روی آنها باشد، هیچ جای نگرانی نیست.برای دادن قطره ی آهن میتوانید از روش های پیشنهادی این مظطلب استفاده کنید تا تیره شدن دندانها به حداقل برسد.

خطرات کمبود آهن در کودکان

آهن نقش مهمی در رساندن اکسیژن به سلولهای بدن دارد.کم خونی فقر آهن یکی از شایع ترین انواع کم خونی دوران کودکی است. آهن یک ترکیب مهم در ساختار هموگلوبین گلبولهای قرمز خون است که کار اکسیژن رسانی به سلولهای بدن را بعهده دارند.کمبود آهن میتواند آسیب های زیادی را به بدن بزند از جمله:
احساس ضعف و بی حالی
خستگی زودرس
کاهش مقاومت بدن در برابر بیماریها
کم اشتهایی
کمبود رشد طبیعی ( وزن و قد )
کاهش بهره هوشی
کاهش قدرت یادگیری
کاهش قدرت تمرکز

برگرفته از:مجله دکتر سلام و سایت علوم پزشکی کرمانشاه
گردآوری و بازنشر:مجله ی قو

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آموزش مصرف مکمل آهن در نوزادان و کودکان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *