---------------------- ---------------------

اضطراب دلیل ناخن جویدن کودکان

جویدن ناخن عادتی است که برخی از افراد در هنگام اضطراب و یا داشتن استرس آن را انجام میدهند.این عادت در کودکان بیشتر دیده میشود.یک روانشناس با بیان اینکه ناخن جویدن با انگشت مکیدن متفاوت است، گفت: ناخن جویدن ریشه‌های اضطرابی دارد، در صورتی که انگشت مکیدن ریشه‌های احساسی و عاطفی دارد.

این مشاور خانواده با بیان اینکه جویدن ناخن یک عادت عصبی و جزو اختلالات کودکان محسوب می‌شود، اظهار داشت: ناخن جویدن می‌تواند از کودکی تا دوران نوجوانی و بزرگسالی ادامه داشته باشد. طبق آمارها، یک سوم کودکان دبستانی و نیمی از نوجوانان ناخن می‌جوند. حدود یک چهارم از نوجوانان ما نیز دچار این عادت ناپسند میباشند.

جلوگیری از ناخن جویدن کودک

محمودرضا نوروزی با اشاره به راهکارهای ترک این عادت، تصریح کرد: از کودک بخواهید دهان و آرواره‌های خود را به آرامی فشار دهد و دهان خود را بسته نگه دارد و لبخند بزند و نفس عمیق بکشد.

وی ادامه داد: کودک باید دست‌های خود را شل و رها کند تا بتواند به ‌صورت ناگهانی آن را منقبض و رها کند تا جلوی فشاری که می‌خواهد دست‌هایش را به سمت دهان ببرد، گرفته شود.

او افزود: برای اینکه کودک را متوجه سازید که این عادت زشت است از کودک بخواهید دست‌های خود را با دست‌های کودکان دیگر مقایسه کند.همچنین کودک را از وضعیت ظاهریش در هنگام ناخن جویدن آگاه سازید و از او بخواهید زمانی که این کار را انجام میدهد به جلوی آینه رفته و خود را ببیند و متوجه شود چه اتفاقی برای دست هایش ایجاد می گردد.

این روانشناس و مشاور خانواده افزود:یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید انجام دهید ایجاد مشغولیت ذهنی فرعی برای کودک میباشد.زیرا برخی کودکان وقتی بیکار هستند از دستشان برای ناخن جویدن استفاده می‌کنند.برای این کار می‌توانید اشیاء کوچک و قابل حمل مانند سنگ کوچک، توپ و خمیر بازی را در اختیار آن‌ها قرار دهید.

نوروزی در ادامه با بیان اینکه ممکن است یکی از علت‌های این عادت وجود اختلالات اضطرابی در کودک باشد، گفت:میتوانید به یک روانشناس مراجعه کنید تا مسائل اضطرابی کودک بررسی شود.از جمله عواملی که ممکن است موجب اضطراب در کودک شود رفتن به مدرسه و قرار گرفتن در موقعیت جدید و رخ دادن اتفاق‌های جدید در خانواده است.

برگرفته از:
ایسنا

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “اضطراب دلیل ناخن جویدن کودکان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *