----------------------

اعتیاد به قند و شکر!!!

شکر یک ماده مصنوعی و فرآیند شده میباشد و چیزی که بعد از فرآیند باقی می ماند، ماده مصنوعی غلیظ شده ای است که استفاده از آن فایده ای برای بدن ندارد. نباید شکر را یک ماده ی غذایی به حساب آورد زیرا اگر آن را یک ماده ی غذایی به حساب آوریم مقادیر زیادی از آن را مصرف خواهیم نمود.لازم است بر استراتژی مصرف کمتر مواد شیرین در جامعه تأکید داشت و در باره ی خطر مصرف زیاد و بیش از حد قند، شکر و مواد شیرین بطور ریشه‌ای برای مردم توضیح داده شود.

پژوهشگران معتقدند که شکر اعتیاد آور است و یا حداقل مصرف آن موجب وابستگی فرد خواهد شد.

اگر مادرانی که در دوران شیردهی هستند شکر مصرف کنند شیر آنها به آن آغشته میشود و متاسفانه غالبا از روزی که نوزاد متولد می شود درغذاهای تکمیلی او شکر وجود دارد و اثرات مضر شکر از همان نوزادی شروع می شود.

شاید جالب باشد که بدانید که تقریباً ۹۵ درصد افراد با درجات مختلفی به مصرف شکر به اشکال مختلف معتاد میباشند و میزان مصرف آن در بین مردم بسیار بالاست.طبق مطالعات صورت گرفته شیوع این مشکل در افراد مجرد ، چاق یا با اضافه وزن و افرادی که مبتلا به افسردگی هستند بیش تر است. به طور کلی در این افراد اثری که مواد شیرین بر مغز می گذارند مورد بحث می باشد.این مواد بر سیستم سروتونیک مغز تاثیر گذاشته و می توانند باعث بروز اعتیاد غذایی شوند و سروتونین هورمونی میباشد که بخشی از آن در مغز است و تغییرات سطح آن در مغز در کنار ایجاد تغییرات خلقی می تواند بر اشتها نیز تاثیر داشته باشد.

مصرف شکر میتواند باعث مسمومیت کبد به دلیل مصرف قند باعث غیر طبیعی شدن کلسترول، مقاومت به انسولین، التهاب سلولی، فشار خون بالا و سایر فاکتورهای افزایندۀ خطر بیماریهای قلبی، چاقی و دیابت نوع ۲ شود و به همین دلایل میتوان گفت شکر یک ماده ی سمی است.

پس از مصرف یک ماده شیرین، مغز مواد شیمیایی طبیعی شبه افیونی آزاد کرده که احساس لذت را در بدن به وجود می‌آورد و بدن مقدار بیشتری از آن را طلب می‌کند. پژوهشگران بر این باورند که هنگام مصرف شیرینی قسمتی از مغز که فعال می‌شود و طلب شیرینی مجدد می‌کند، همان قسمتی است که با مصرف مواد مخدر فعال می‌شود و مواد مخدر بیشتری طلب می‌کند.میلیون‌ها نفر به مصرف شیرینی‌ها معتاد هستند و متأسفانه بدتر از آن اینکه خودشان از این موضوع اطلاع ندارند.مصرف بیش از حد مواد شیرین کم‌کم باعث می‌شود فرد نتواند بدون آنها برای مدت طولانی زندگی کند.

 

برگرفته از سایت پزشکان بدون مرز

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “اعتیاد به قند و شکر!!!”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *