---------------------- ---------------------

افزایش اعتماد به نفس در بانوان

داشتن باور و اعتماد به توانمندی های فردی میتواند یکی از راه های موفقیت باشد.اکثر آدمها در شرایط مختلف زندگی ممکن است عدم اعتماد به نفس را تجربه کنند.اما عدم اعتماد به نفس در زمان نوجوانی ، درست در زمانی که فرد خود و جهان اطرافش را میشناسد بیشتر پدیدار میشود.اما انسان با افزایش سن تغییر میکند و به همین علت اعتماد به نفس افراد نیز ثابت نخواهد ماند.
در میان دختران جوان کمبود و یا ضعف اعتماد بنفس یکی از مشکلات روحی و روانی است که میتواند باعث انتخاب مسیر اشتباه گردد.
اعتماد به نفس یعنی علم و آگاهی و داشتن درست از استعدادها، تواناییها، محدودیتها و هدفها. یعنی فرد، باید بداند که چه هدفی را انتخاب می کند و با توجه به توانایی هایش آیا میتواند به آن هدف برسد یا خیر.اعتماد به نفس یعنی ایمان داشتن فرد به توانایی ها و استعدادهای خود و احساسات افتخارآمیز و مثبت او نسبت به خود. اعتماد به نفس در حالت چهره ای , رفتار , طرز صحبت کردن و حرکت افراد مشخص و مشهود است.

انتقاد پذیری ,قبول اشتباهات ,برخورد باز و گشوده ای با دیگران از جمله خصوصیات افراد با اعتماد به نفس بالاست.این افراد توانائیهای خویش را باور دارند و احساس ارزشمندی هم نسبت به خودشان، و هم نسبت به دیگران دارند.

دختری که اعتماد به نفس دارد به خوبی خود را می شناسد و به درجه ای از خودشناسی رسیده است که از زندگی خود لذت ببرد و یا به سطحی از رضایت درونی رسیده که قدر نعمتهایی که در اختیار دارد را می داند.او به دنیا با دید مثبت نگاه می کند و تلاش دارد جنبه های مثبت زندگی را ببیند. او هرگز بدنبال چیزی نیست که ندارد بلکه از آنچه دارد حداکثر استفاده را می کند.

مرحله ی اول برای بدست آوردن اعتماد به نفس خود باوری است زیرا خود باوری به فرد یاری می رساند تا خود را بهتر بشناسد. از نیازهای اساسی هر فردی در زندگی، داشتن احساس خوب در مورد خود می باشد.هر دختر جوانی نیاز دارد تا خود را از نظر جسمی، فکری، احساسی و عاطفی، انسانی سودمند، با ارزش و متعالی بداند. چنین احساس زیبایی انگیزه و محرک وی برای توفیق در اجرای مسئولیتهایی است که در زندگی به او سپرده میشود.

یک دختر جوان بدون دادن اعتبار و ارزش قائل شدن برای خود هرگز قادر نخواهد بود که از احساس آرامش و آسایش درونی بهره مند گردد. همچنین سعادت و خوشبختی در زندگی می تواند به عنوان یک هدف اصلی برای دختران جوان شمرده شود. زیرا خوشبختی یک احساس درونی بوده و ایجاد چنین احساس بستگی کامل به طرز برخـورد و مواجهه با واقعیتها و مشـکلات مختلف زندگی دارد چرا که ما خو مسئول و موجد بدبختی یا خوشبختی خود هستیم.

دختران جوان می توانند با برداشت منفی از هر موقعیتی خود را نگون بخت و ناامید تصور کنند و یا بالعکس با برداشتی مثبت و سازنده احساس شادی و خوشبختی نمایند. در حقیقت همه ما می توانیم در کنار هم با آنچه که هست و داریم و آنچه که رخ می دهد احساس رضایت و خوشبختی کنیم. انکار خود نتیجه تلقینی منفی است که به اشتباه یا برداشتی غلط به طور ناخودآگاه در مغز جای می گیرد. این تلقین مخرب باعث می شود که در تمام جنبه های مخلتف زندگی احساس بی لیاقتی، ناتوانی و بی ارزشی داشته باشیم. چنین احساسی، ناامیدی و یاس را در پی دارد.

ریسک پذیری افراد با اعتماد به نفس بالا
قبول خطر میتواند نشانه ای از وجود اعتماد به نفس باشد. کسی که تصور مثبت نسبت به خود دارد می داند که قبول خطر بهایی است که باید برای کسب موفقیت پرداخت کند. چنین فردی مشتاقانه از انجام دادن کارهای جدید استقبال می کند چرا که او از شکست هراسی ندارد.

بی هدف بودن در زندگی یکی از نشانه های اعتماد به نفس ضعیف

دختر جوانی که به خود و هدفش اطمینان ندارد، شک دارد بتواند روزی به هدف خود برسد. هراس او از مشکلات زندگی باعث میشود آسانترین و بی مسئولیت ترین راه را در پیش می گیرد. اما دختران جوانی که از اعتماد به نفس لازم برخوردارند نیازها و خواسته های خود را به طور کامل و روشن بیان می کنند. آنان از ابراز حقیقت واهمه ای ندارند و همه مسایل را از میان خود و دیگران بطور کامل مشخص می نمایند.

داشتن اعتماد به نفس می تواند احساس امنیت فرد را بیشتر کند.امنیتی که به دختران جوان اجازه می دهد به دنیای خارج از وجود خود قدم بگذارند و مسئولیت کامل احساسات و رفتار خود را بر عهده گیرند.

برگرفته از :
پزشکان بدون مرز

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “افزایش اعتماد به نفس در بانوان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *