---------------------- ---------------------- ---------------------

افزایش قیمت آسانسور در سال 98

با افزایش قیمت اجناس اینبار نوبت به آسانسور رسید و به گفته ی افراد فعال در صنعت آسانسور و همچنین انبوه سازان این افزایش قیمت از ۲۰۰ تا ۲۵۰ درصد برآورد میشود.
یک فعال وفروشنده ی آسانسور میگوید:در حال حاضر هزینه ی خرید یک آسانسور ۵ نفره با ۹ توقف کمتر از ۱۵۰ میلیون تومان نخواهد بود و این درحالی است که هزینه های نصب و راه اندازی نیز به آن اضافه خواهد شد.در حالی که سال ۹۷ همین آسانسور را میشد با ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان خریداری کرد.
افزایش قیمت آسانسور تاثیر مستقیم بر قیمت تمام شده ی آپارتمان ها داشته و این افزایش قیمت در ساختمانهای متوسط به پایین مشهود تر بوده و فشار بیشتری را بر قشر ضعیف تر جامعه می آورد.
پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور در این باره گفت: افزایش قیمت ۲۵۰ درصدی که اعلام شده است بسیار نزدیک به واقعیت میباشد.در حال حاضر فقط هزینه ی خرید یک آسانسور “گیرلس” با ۶ ایستگاه از ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون میباشد و آسانسورهای متوسط رو به پاییین نیز وجود دارد که در ساختمانهای متوسط رو به پایین نصب میشود و هزینه ی سنگینی را به قیمت ساختمان افزوده است.
شایان ذکر است که تولید قطعات آسانسور در داخل کشور از ظرفیت بالایی برخوردار بوده و حتی میشود روی صادرات این قطعات حساب باز کرد اما به گفته ی تولیدکنندگان فعال در صنعت آسانسور به علت عدم حمایت از این صنعت ، امروز تولید این قطعات حتی جوابگوی بازار داخل کشور هم نبوده تا بتوان با تولید بیشتر قیمت آسانسور را کاهش داد.
کورس، رئیس سندیکای صنایع آسانسور و پله برقی ایران در این خصوص اظهار کرد:‌ ۹۰ درصد قطعات آسانسورهای کوتاه در داخل تولید میشود اما هنوز این مقدار تولید جوابگوی بازار داخل کشور نیست.
مهندس عباس ابریشمی، رئیس اتحادیه ی کشوری اسانسور نیز اعلام کرد: ۹۰ درصد قطعات آسانسورهایی که تا ۷ توقف دارند در داخل کشور تولید میشود.
ابریشمی در مورد افزایش ۲۵۰ درصدی آسانسور گفت: مقداری از افزایش قیمت قطعات آسنسور مربوط به افزایش قیمت ارز و مقداری نیز به علت کم بودن مقدار قطات نسبت به تقاضا ی بازار است.
وی افزود: قیمت آسانسور در یکماه اخیر تقریبا ثابت بوده و افزایش چشمگیری نداشته است.
شایان ذکر است که در کنار این افزایش قیمت ناگهانی ، میزان تخلف در این صنعت نیز کم نیست و از اول سال ۹۸ تا به امروز ۱۶ پرونده در زمینه ی تقلب و ۸ پرونده ی گرانفروشی به سازمان تعزیرات ارجاع شده است.

برگرفته از پیک نیمروزی رادیو ایران
تحریر و بازنشر : مجله ی اینترنتی قو

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “افزایش قیمت آسانسور در سال ۹۸”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *