---------------------- ---------------------

انتقاد از ترامپ توسط سفیر اروپا

سفیر اتحادیه اروپا در آمریکا از خروج یک جانبه ی ترامپ از توافق هسته ای انتقاد کرده و گفت:تجارت و بازرگانی با ایران جزیی از توافق هسته ای با ایران است.
اوسالیوان که آخرین ماه ماموریتش را در آمریکا سپری می کند، در مصاحبه با «شورای آتلانتیک» ضمن انتقاد از رویکرد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در قبال اروپا اظهار داشت: من فکر می کنم که دولت ترامپ با هدف آشکار و علاقه روشن برای اخلال در روابط موجود دو سوی آتلانتیک بر سر کار آمد. آنها به این مساله باور دارند، خواه در مورد زیر سوال بردن برخی مسائل مربوط به هزینه های دفاعی و ناتو باشد یا زیر سوال بردن روابط تجاری با اتحادیه اروپا.

نظر سفیر اروپا درباره ی برجام
وی درخصوص توافق هسته ای با ایران تاکید کرد: برجام مورد تایید سازمان ملل متحد است. اتحادیه اروپا و ۶ کشور در این باره مذاکره کردند. این تصمیم سال ها پیش و صرفا در مورد توافق هسته ای گرفته شد. علت آن نبود که ما از سایر موضوعات مثل رفتار ایران در منطقه یا برنامه موشکی آن مطلع نبودیم اما این توافق برای تامین منافع همه طرف ها به بهترین وجه و صرفا با تمرکز بر مساله هسته ای صورت گرفت.وی از خروج یک جانبه ی آمریکا از این توافق ، اظهار تاسف کرد و گفت:ما معتقدیم که تجارت و بازرگانی با ایران بخشی از این توافق است.

سازوکار حمایت از تبادلات تجاری ایران و اروپا (INSTEX)
هفته ی گذشته از سازوکار حمایت از تبادلات تجاری ایران و اروپا (INSTEX) توسط اتحادیه ی اروپا رونمایی شد و سفیر اتحادیه اروپا در این زمینه اظهار داشت: این ابزار ایجاد شده اما جزئیات کامل فنی آن نیاز به کار دارد. این سازو کار توسط سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان تاسیس شده و آماده پذیرش عضویت سایر کشورهاست. سازوکار مالی ویژه اساسا برای آن طراحی شده است که شرکت های اروپایی بتوانند با ایران تجارت و داد و ستد داشته باشند.
او درباره این پرسش که پاسخ آمریکا به سازوکار مالی ویژه چه بوده است؟ اعلام کرد: ما مذاکرات خوبی در مورد مساله تحریم ها داشته ایم و توانستیم درخصوص کسب معافیت تحریم ها در زمینه هایی که مورد نگرانی اروپاست، توافق کنیم. در ماه ها و سال های آینده این مساله میان ما ادامه خواهد داشت تا بتوانیم در عمل آن را اجرا کنیم. این مساله ای میان ما طی ماه ها و سال های آینده خواهد بود تا بدانیم چگونه می توان این کار را به مرحله ی عمل رساند.

برگرفته از ایرنا

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “انتقاد از ترامپ توسط سفیر اروپا”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *