---------------------- ---------------------

چند عادت مهم انسانهای با “ذهن قوی”

مجله ی قو: همه‌ی ما گاهی در زندگی‌ خود به نقطه‌ای می‌رسیم که قدرت ذهنی‌مان توسط دوست یا همکاری مشکل‌آفرین، شغلی خسته‌کننده و فرسایشی یا رابطه‌ای پرکشمکش آزموده می‌شود. به هر حال، چالش ما هر چه باشد، اگر در زندگی شخصی و حرفه‌ای‌مان در پیِ موفقیت هستیم، باید سعی کنیم از نظر روانی و ذهنی قدرتمند باشیم و مسائل را با دیدی تازه بنگریم و در آخر مصمم عمل کنیم. همه‌ی ما میل داریم که دوستانی خوب، شغلی مناسب و روابطی پایدار داشته باشیم و با اینکه داشتنِ همه‌ی این موارد بسیار ساده به نظر می‌رسند، اما واقعا اینگونه نیست و بسیار چالش ‌برانگیز و سخت است. البته قدرت ذهنی نیز مانند سایر مهارت‌ها اکتسابی بوده و قابل یادگیری است. در این مقاله با ۹ عادت افرادی که ذهنی قدرتمند دارند، آشنا می‌شوید.

<اِیمی مورین>، روان‌درمانگر، در کتابی با عنوانِ «۱۳ کاری که افرادی با ذهن قدرتمند هرگز انجام نمی‌دهند» نوشته است: «ژنتیک، شخصیت و تجریبات زندگی‌ شما، همگی در قدرت ذهنی‌تان نقش دارند

از آنجا که ما می‌دانیم افرادی با ذهنی قدرتمند چه کارهایی را انجام نمی‌دهند، بنابراین از مورین درباره‌ی عادات مهم چنین افرادی سؤالاتی مطرح کردیم.

در ادامه، ۹ کاری را که افرادی با ذهن قدرتمند هر روز انجام می‌دهند، می‌خوانید:

عادت هایی که افراد با ذهن قدرتمند دارند

۱- هیجانات‌شان را تحت نظر دارند
اکثر مردم اینگونه فکر می‌کنند که افرادی با ذهن قدرتمند هیجانات‌شان را سرکوب می‌کنند، در حالی که مورین می‌گوید: «چنین افرادی کاملا از هیجانات‌شان آگاهند. آنها در طول روز هیجانات‌شان را پایش می‌کنند و متوجه هستند که احساسات‌شان چطور روی افکار و رفتارشان تأثیر می‌گذارند. آنها می‌دانند که گاهی برای دستیابی به بالاترین حد از پتانسیل‌های‌شان باید کاملا مخالف چیزی که احساس می‌کنند، رفتار کنند.»

۲- خوش‌بینیِ واقع‌بینانه را تمرین می‌کنند
داشتن دیدگاه مثبت همیشه امکان ندارد و منفی‌نگریِ بیش از اندازه نیز نتیجه‌ی عکس دارد.
مورین می‌گوید: «افرادی با ذهن قدرتمند درک می‌کنند که افکارشان همیشه درست نیستند و تلاش می‌کنند تا ساختار منفی‌نگری‌شان را تغییر دهند. آنها افکار بیش از حد منفی را با مکالمه‌ای درونی و واقع‌بینانه با خودشان جایگزین می‌کنند.»

۳-مشکلات را حل می‌کنند
مورین در این رابطه میگوید: «اگر بخواهیم ساده بیانش کنیم، افرادی با ذهن قدرتمند خودشان را درگیر فعالیت‌های بی‌بازده نمی‌کنند.» پس به جای اینکه بنشینید و از روز بدی که در محل کارتان داشته‌اید، شکایت کنید و آرزو کنید که ای‌ کاش اتفاقات بد رخ نمی‌دادند، علت اینکه چرا اشتباهی رخ داده را بررسی و ارزیابی کنید و بعد تلاش کنید تا آن را درست کنید. او می‌گوید: «محاسبه‌ی ریسک‌ها و خطرات را بیاموزید و از آنجا به بعد رو به جلو حرکت کنید.»

۴- با خودشان مهربان هستند
وی میگوید: «افرادی با ذهن قدرتمند به جای اینکه خودشان را به خاطر اشتباهات‌شان تنبیه کنند، با خودشان مهربان هستند و طوری با خودشان صحبت می‌کنند، گویا دارند با یک دوست صمیمی حرف می‌زنند.»
مورین در ادامه می‌گوید: «آنها به ندای انتقاد‌کننده‌ی درون‌شان طوری واکنش نشان می‌دهند که انگار در مقابل بچه قلدرهای مدرسه قرار گرفته‌اند. به خاطر اشتباهات‌شان خودشان را می‌بخشند و همان‌طور که به سمت اهداف‌شان در حرکتند، به خودشان روحیه می‌دهند.»

۵-مرزبندی‌های درست دارند
یکی از مواردی که افرادی با ذهن قدرتمند از آن دوری می‌کنند، کنار گذاشتن قدرت‌شان است. مورین توضیح می‌دهد که: «افراد هنگامی که مرزهای فیزیکی و احساسی‌ درستی ندارند، قدرت‌شان را از دست می‌دهند. اما افرادی با ذهن قدرتمند با رفتاری قاطعانه، مرزبندی‌های صحیحی برای خودشان ایجاد می‌کنند.»
او ادامه‌ می‌دهد: «آنها مسئولیت کامل افکار، احساسات و رفتارشان را پذیرفته و به هیچ کس اجازه نمی‌دهند که خوب یا بد بودن روزهای‌شان را برای‌شان تعیین کند.»

۶- زمان را عاقلانه مدیریت می‌کنند
او می‌گوید: «افرادی با ذهنی قدرتمند زمان را منبعی محدود می‌دانند.» به همین دلیل تلاشی میکنند که به روشی معنادار از آن استفاده کنند. وی می‌گوید: «این افراد به جای اینکه انرژی‌شان را با نشخوار کردنِ گذشته یا نفرت از دیگران به خاطر تلف کردن وقت‌شان، هدر دهند، روی فعالیت‌هایی پربازده‌تر تمرکز می‌کنند.»

۷- تمام تلاش‌شان را برای عملی کردن اهداف‌شان می‌کنند
عملی کردن اهدافِ زندگی‌تان، آن هم به طور موفقیت‌آمیز، نیاز به صرف زمان دارد. افرادی با ذهنی قدرتمند این را میفهمند و روی اصلِ مطلب تمرکز می‌کنند و به یاد دارند که انتخاب‌های امروزشان آینده را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

۸- در پیِ قوی‌تر شدن هستند
مورین می‌گوید: «افرادی با ذهنی قدرتمند چالش‌های هرروزه را به شکل فرصت‌هایی برای توانمندتر شدن می‌بینند.» به علاوه، آنها هرگز از پای نمی‌نشینند و خودشان را به اندازه‌ی کافی قدرتمند نمی‌دانند. از نظر آنها همیشه جای پیشرفت وجود دارد.
او می‌گوید: «آنها می‌دانند همان‌طور که افرادی با بدنی قدرتمند برای خوش‌اندام ماندن نیاز به تمرینات ورزشی دارند، خودشان نیز برای پیشگیری از ضعیف شدن ذهن‌شان، باید عضلات آن را تمرین دهند.»

۹- پیشرفت‌شان را بررسی می‌کنند
اینکه هر کاری که در توانتان است، انجام دهید، می‌تواند شما را در دستیابی به بیشترین و بالاترین حد از استعدادهای‌تان یاری دهد. این راه با شناسایی نقاط ضعفتان و سپس در پیش گرفتن روشِ «بهانه بی‌ بهانه!» آغاز می‌شود.
مورین می‌گوید: «افرادی با ذهن قوی به جای بهانه تراشیدن برای اشتباهات یا شکست‌ های‌شان، توضیحاتی می‌یابند که برای بهتر پیش رفتن به آنها کمک‌ میکند.»

منبع:چطور

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “چند عادت مهم انسانهای با “ذهن قوی””

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *