---------------------- ---------------------

انواع درد دندان را بشناسید

هر نوع دندان دردی دلیل و روش درمان مخصوص به خود را دارد!

درمان درد دندان می‌تواند شامل روش هایی مانند پر کردن دندان، عصب کشی، بریج کردن دندان (dental bridge) ( بریج با قرار گرفتن روی دندان های دو طرف ناحیه بی دندان، به شکل یک پل، قسمت بی دندانی را پر می‌کند. در اغلب بریج ها، دو طرف محل اتصال دندان های پایه، روکش می‌شوند). یا در نهایت کشیدن دندان باشد.

اما در حال حاضر درمانهای دندان درد راحت تر و اغلب برای جلوگیری از کشیدن دندان انجام می شوند. همچنین روش های جدیدی مانند روکش و ایمپلنت دندان جایگزین مناسبی برای درمان های قدیمی هستند و مزایای بیشتری دارند.

دندانپزشک از طریق بررسی و معاینه می‌تواند نوع و علت درد دندان را تشخیص دهد.

انواع دندان درد و دلیل آن

دندان درد شدید
دندان درد شدید که گاهی با تورم صورت همراه است می‌تواند نشانه عفونت یا آبسه دندان باشد.

حساسیت دندان
حساسیت به سرما می‌تواند نشانه تحلیل رفتن لثه، از بین رفتن مینای دندان (بر اثر افزایش سن یا زیاد مسواک زدن) یا حفره های دندانی باشد.حساسیت به سرما نیز می‌تواند نشانه حفره دندانی کوچک باشد اما همین حفره کوچک می‌تواند منجر به آبسه، ترک یا خرد شدن دندان شود.در این مواقع اگر سریع به پزشک مراجعه شود با یک پر کردن ساده دندان آسیب دیده بعد از دو تا سه روز مشکل حساسیت به سرما حل میشود.

دندان درد مزمن
اگر دندان درد مزمنی را در یک یا چند تا از دندان های خود حس می‌کنید احتمالاً علت آن آسیب رسیدن به عصب است. آسیب عصبی دندان می‌تواند ناشی از دندان قروچه، پوسیدگی شدید دندان یا وارد شدن ضربه به دندان باشد.

دندان درد هنگام خوردن غذا
اگر زمان غذا خوردن دندان درد دارید دلیل آن می تواند پوسیدگی یا شکستگی جزئی در دندان باشد.

درد پشت فک
درد پشت فک می‌تواند با دندان عقل نهفته (دندان عقل نهفته به دندانی گفته می شود که به علت کوچک بودن فک و کمبود فضا، در زمان مناسب رشد نمی کند و معمولا روی آن با استخوان، بافت مخاطی و یا هر دو پوشیده می شود.) یا دندان های مولار در ارتباط باشد.

همچنین می‌تواند از علائم TDM یا دندان قروچه باشد که هر دو منجر به درد فک یا درد در سایر نقاط استخوانی صورت می‌شوند.

دندان دردها با توجه به مقدار حساسیت یا سطح درد متفاوت اند. ممکن است با درد دندان متناوب مدت ها کنار بیایید در حالی که دندان درد مزمن شما را مجبور می‌کند فوراً به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.

هر نوع دندان دردی حتی کوچک بهتر است توسط دندانپزشک بررسی و معاینه شود.

درمان دندان درد به میزان قابل توجهی به شدت درد دندان و علت ایجاد آن بستگی دارد.

تحلیل رفتن لثه
یکی از علت های دندان درد تحلیل رفتن لثه است. تحلیل رفتن لثه را می‌توان با عمل جراحی پیوند لثه درمان نمود که این روش باعث ترمیم لثه و سالم ماندن آن می‌شود. سه روش برای پیوند لثه وجود دارد:

روش اول شامل برداشتن بافت کام دهان و پیوند زدن آن به قسمت ریشه است.

روش دوم شامل بافت مصنوعی لثه (آلوگرافت) است که بالای ریشه قرار می‌گیرد.

روش سوم بافت از مناطق مجاور برداشته شده و روی ریشه منتقل می‌شود.

حساسیت دندان
در کلینیک دندانپزشکی برای درمان دندان درد ناشی از حساسیت دندان توسط پزشک ضد حساسیت های حرفه ای اعمال می‌شود و هر چند وقت یکبار می‌توانید دوباره درخواست کنید.

ضد حساسیت دندان می‌تواند در خانه نیز مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین مواد ضد حساسیتی که در خمیر دندان ها وجود دارند می‌توانند درد دندان را از بین ببرند.

از دست دادن مینای دندان
رژیم غذایی حاوی اسید زیاد، محکم مسواک زدن یا فرسایش دندان به طور طبیعی می‌تواند منجر به از دست دادن مینای دندان شود. زمانی که مینای دندان از بین می‌رود عاج دندان (سطح داخلی دندان) بدون محافظ می‌شود و باعث حساسیت یا دندان درد خواهد شد. در این شرایط مواد ضد حساسیت می‌توانند کمک کنند.

استهلاک دندان
از دست دادن مینای دندان، ناهمواری و ترک‌های کوچک دندان می‌توانند باعث درد دندان یا حساسیت شوند و معمولاً نشانه ی از بین رفتن دندان است. سطوح ناهموار دندان را با مواد کامپوزیتی پر می‌کنند. بیشتر این مشکلات نیاز به ترمیم دندان یا روکش دارند.

پوسیدگی دندان
پوسیدگی دندان به علت رژیم غذایی نامناسب(خوردن مواد شیرین) یا نداشتن بهداشت دهان ایجاد می‌شود. بسته به میزان پوسیدگی دندان، درمان دندان درد می‌تواند شامل تزریق کامپوزیت یا آمالگام باشد یا اگر با آسیب عصبی همراه بود ممکن است عصب کشی دندان لازم باشد.

زمانی که سطح چند دندان درگیر باشد (در این شرایط پر کردن دندان راه حل غیر عملی است) در اینصورت ترمیم تاج یا روکش گذاشتن برای درمان دندان درد استفاده می‌شود.

عفونت یا آبسه دندان
آبسه یا عفونت ناشی از پوسیدگی یا آسیب رسیدن به دندان است. درمان عفونت دندان یا آبسه در ابتدا با آنتی بیوتیک ها یا عصب کشی دندان صورت می‌گیرد. در آخر نیز دندان مورد نظر را با روکش یا ترمیم تاج تقویت می‌کنند.

دندان عقل نهفته
دندان عقل نهفته دندانی است که نمی‌تواند از لثه بیرون بیاید. این دندان می‌تواند به دندان های دیگر فشار وارد کند. برای درمان این نوع دندان درد نیز از جراحی برای برداشتن این دندان استفاده می‌شود.

ترک یا شکستگی دندان
ترک یا شکستگی دندان می‌تواند ناشی از دندان قروچه، ضربه به دندان یا فرسایش دندان بر اثر گذشت زمان باشد. معمولاً دندان ترک خورده با پوششی محافظ مانند روکش درمان می‌شود.

دندان قروچه
دندان قروچه می‌تواند منجر به شکستگی دندان و ناهمواری در سطح آن شود. استفاده از یک محافظ دندان در زمان خواب می‌تواند از دندان ها در برابر آسیب های ناشی از دندان قروچه محافظت کند.

منبع:سایت سلامتی

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “انواع درد دندان را بشناسید”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *