---------------------- ---------------------

ایمپینجمنت یا گیرافتادگی تاندون چیست

بیماری سندروم ایمپینجمنت به دلیل گیر کردن یکی از تاندون های شانه به استخوان کتف ایجاد میشود و میتواند سبب بروز دردهای شدیدی در ناحیه شانه شود.

علائم درد شانه به علت ایمپینجمنت
معمولاً در ابتدا علائم خفیف بوده و بیمار برای درمان اقدام نمیکند اما بعد از مدتی شدت میگیرد.
این علائم ممکن است به شکل های پایین ظاهر شود :

درد شدید فقط در موقع بالا بردن دست و یا جلو بردن دست برای اینکه شیئی را برداریم یا جابجا کنیم
درد خفیف شانه که ممکن است در استراحت یا در حین کار باشد
دردی که از جلوی شانه به بازو تیر میکشد
درد در ورزش هنگام پرتاب کردن توپ

وقتی بیمار دستش را از کنار بالا میاورد در ابتدای بالا آوردن دست، شانه درد ندارد ولی زمانی که دست به حالت نزدیک به افقی میرسد دردناک میشود و بالاتر از آن هم مجددا درد از بین میرود. پس درد در یک محدوده یا قوس محدود و مشخصی وجود دارد به همین خاطر به این بیماری سندرم قوس دردناک Painful arc syndrome هم میگویند.

هنگام بالا آوردن دست درد فقط در محدوده خاکستری حس میشود

در این بیماری قسمت جلوی شانه حساس است و اگر آنجا را با انگشت فشار دهیم درد حس میشود. وقتی دست را از حالتی که بالا است به پایین هم میاوریم درد میگیرد. بعد از مدتی بردن دست به پشت سر یا پشت کمر هم دردناک خواهد شد. بتدریج که بیماری پیشرفت میکند درد در شب هم وجود خواهد داشت.

بعد از مدتی از گذشت بیماری محدودیت حرکتی شانه هم بوجود میاید یعنی اندام فوقانی خوب نمیتواند به بالا برود. در حالات شدید محدودیت حرکت مفصل شانه در تمام جهات بوجود میاید و با مزمن شدن بیماری عضلات شانه ضعیف و لاغر میشوند.

تشخیص سندرم ایمپینجمنت شانه
معاینه باید توسط پزشک انجام شود، انجام رادیوگرافی ساده و یا ام آر آی میتواند به تشخیص کمک کند.

درمان غیر جراحی درد شانه به علت ایمپینجمنت
در مواردی که بیماری پیشرفت زیادی نداشته، ممکن است بتوان با اقدامات ساده ای جلوی آنرا گرفت. بیمار باید مدتی به شانه اش استراحت داده و زیاد آنرا حرکت ندهد. بخصوص دست خود را زیاد بالا نبرد. اگر شانه قدری محدودیت حرکتی داشته باشد انجام حرکات و نرمش های کششی زیر نظر فیزیوتراپ مفید خواهد بود. گاهی اوقات تزریق داروهای بیحس کننده موضعی یا تزریق کورتیکوستروئید به توسط پزشک در محل آسیب میتواند مفید باشد. درمان معمولاً بین چند هفته تا چند ماه طول میکشد و بهبودی بسیار آرام و تدریجی است.

گذاشتن یخ روی شانه به مدت ۲۰ دقیقه روزی ۲ تا ۳ بار می تواند برای کاهش درد مفید باشد.قابل ذکر است یخ را نباید مستقیم روی پوست گذاشت و برای این کار یخ را داخل یک کیسه نایلونی قرار بدهید و روی شانه بگذارید.

درمان به وسیله جراحی درد شانه به علت ایمپینجمنت
اگر با اقدامات ذکر شده درد و ناراحتی از بین نرود دکتر معالج ممکن است تصمیم به درمان جراحی بگیرد. هدف از درمان اینست که گیر برطرف شود. برای اینکار جراح تلاش میکند فضای بین سر استخوان بازو و زائده آکرومیون را بیشتر کند تا گیر کمتر شده و به تاندون روتاتور کاف فشار کمتری وارد شود. امروزه برای انجام این کار معمولاً از آرتروسکوپی استفاده میشود.

درمان ایمپینجمنت یا گیرافتادگی تاندون

آرتروسکوپ یک لوله فلزی توخالی به اندازه تقریبی یک نی است ( منظور نی هایی است که برای نوشیدن مایعات از آنها استفاده میشود). در یک انتهای این لوله فلزی یک دوربین فیلمبرداری بسیار دقیق جای گرفته است و در درون لوله تعداد زیادی عدسی وجود دارد.

پزشک متخصص ارتوپد از طریق یک شکاف چند میلیمتری این لوله را از جلوی شانه وارد فضای مفصلی میکند و سپس تصاویر تهیه شده توسط دوربین به یک مانیتور با وضوح بالا منتقل میشود تا پزشک معالج بتواند تصاویر داخل شانه را روی مانیتور ببیند.

یک منبع نور پرقدرت از طریق همان لوله نور کافی را برای دیدن داخل مفصل در اختیار میگذارد. از طریق یک شکاف دیگر در مفصل شانه، لوله باریک دیگری وارد میشود تا از طریق آن مقداری مایعات به داخل مفصل فرستاده شود. هدف از این کار یکی اینست که مایع کدر داخل شانه خارج شده و یک مایع شفاف و زلال جای آنرا بگیرد تا داخل مفصل بهتر دیده شود و علت دیگر افزایش حجم داخل مفصل است تا به این طریق اجزای آن بیشتر از هم فاصله گرفته و بهتر دیده شوند و فضا برای حرکت آرتروسکوپ در مفصل نیز مهیا شود.

پزشک معالج میتواند بسیاری از قسمت های داخل شانه را از طریق آرتروسکوپ ببیند و بیماری ها و ضایعات آنرا تشخیص دهد و یا از طریق شکاف کوچک دیگری در شانه ابزارهای جراحی خاصی را به درون مفصل فرستاده و از طریق آنها اقدام به درمان جراحی بعضی از ضایعات درون مفصلی کند.

در ایمپینجمنت شانه با استفاده از ابزارهای خاصی قسمتی از سطح زیرین زائده آکرومیون تراشیده میشود تا فضای برای حرکت تاندون روتاتور کاف بیشتر شود. همچنین اگر پزشک متوجه شود که خود تاندون آسیب دیده است، قسمت های پاره شده و زیادی آن که موجب گیر میشود خارج کرده و اگر امکان ترمیم باشد ترمیم صورت میگیرد.

جراحی ایمپینجمنت یا گیرافتادگی تاندون شانه

در تصویر سمت راست تراشیدن زیر آکرومیون و در تصویر سمت چپ برداشتن قسمتی از آکرومیون به توسط آرتروسکوپ را مشاهده میکنید

بازپروری شانه بعد از جراحی ایمپینجمنت
بعد از جراحی، اندام فوقانی برای مدتی به گردن آویزان شده و استراحت میکند. بعد از چند روز حرکات نرمشی شانه برای بدست آوردن دامنه حرکتی و بعد از آن نرمش هایی برای تقویت عضلات شانه انجام میشود. به طور معمول بین دو تا چهار ماه طول میکشد تا درد بیمار از بین رفته و دامنه حرکتی شانه بهبود یابد.

منبع:ایران ارتوپد

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “ایمپینجمنت یا گیرافتادگی تاندون چیست”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *