---------------------- ---------------------

باران اسیدی و اثرات آن

گازو دود اتومبیل ها و کارخانه ها باعث افزایش دمای زمین و آلودگی هوا میشود که این آلودگی با بخار آب موجود در اتمسفر مخلوط شده و هنگامی که این بخارها به شکل باران به زمین برمیگردد به شکل باران اسیدی است.
تقریبا همه ی بارانها کمی اسیدی هستند اما در زمانهایی که هوا آلوده تر باشد خاصیت اسیدی باران نیز بیشتر میشود.بارانهای اسیدی به سنگ ساختمانها و مجسمه ها خسارت وارد کرده و باعث تخریب آنها میشوند.این بارانها میتوانند ضررهای فراونی به آثار و بناهای باستانی برسانند و باعث تخریب شوند.

رودها و دریاچه ها نیز از بارانهای اسیدی ضرر خواهند دید و این نوع بارانها برای آبزیان نیز بسیار خطرناک است و حتی باعث مرگ برخی آبزیان میشود.درختان نیز از باران اسیدی صدمه میبینند.باران اسیدی در خاک باعث تغییرات شیمیایی میشود و ریشه ی درختان را ضعیف میکند ،بنابراین درختان مقاومت خود را در برابر حملات حشرات و سایر آفتها از دست می دهند . درختان سوزنی بیش از سایر درختان از باران اسیدی آسیب می بینند .
راه‌های کنترل باران اسیدی
خاصیت اسیدی باران بستگی به میزان آلودگی هوا دارد.درنتیجه کنترل آلودگی هوا باعث میشود تا خاصیت اسیدی باران کم شود.کاهش استفاده از سوختهای فسیلی و استفاده از انرژی های پاک مانند انرژی خورشیدی یکی از راههای کنترل آلودگی هواست.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “باران اسیدی و اثرات آن”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *