---------------------- ---------------------

بایدها و نبایدهای استفاده از لیزر پوست

امروزه استفاده از لیزر برای زیبایی و به خصوص حذف موهای زائد متداول شده است.افراد بسیار با توجه به تبلیغات زیادی که در این زمینه صورت میگیرد وسوسه میشوند تا از لیزر استفاده کنند.اغلب استفاده از لیزر در آرایشگاه ها صورت میگیرد و افراد فرصت زیادی برای مشورت با یک متخصص پوست را ندارند.استفاده از لیزر معیب و مزایایی دارد که با توجه به رنگ و جنس پوست افراد متفاوت است.
قبل از انجام لیزر ممکن است برای شما سوالاتی وجود داشته باشد.به منظور رفع دغدغه شما و اطلاع‌رسانی مطمئن برای افرادی که قصد انجام این کار را دارند با دکتر سید مسعود داوودی، متخصص پوست درباره عوارض لیزر گفت‌وگو کرده‌ایم.

قبل از ورود به اتاق لیزر با برچسب علامت هشدار و خطر مواجه خواهید شد که این علائم این ذهنیت را به وجود می آورد که نور لیزر نیز مانند دستگاه‌های رادیولوژی خطرناک است، اما خوب است که بدانید که جنس و ماهیت نور لیزر معمولی بوده و مانند نور لامپ و خورشید است.تفاوتی که نور لیزر با نورهای معمولی دیگر دارد تابش نور توسط دستگاه با طول موج مشخص، توان و شدت بیشتر و البته همراه با فیلتر است.در نتیجه نور لیزرماهیت خطرناکی ندارد و نباید نگران بود که اشعه لیزر باعث ابتلای مصرف‌کنندگان به بیماری خاصی مانند سرطان می‌شود. به همین دلیل در طول ۷۰ سالی که از ساخت و استفاده از لیزر در حیطه‌های مختلف نظامی، نقشه‌کشی و تجهیزات پزشکی می‌گذرد تا به امروز حتی یک مورد ابتلا به سرطان بر اثر نور لیزر گزارش نشده است.

موارد ممنوعیت استفاده از لیزر
اشعه لیزر به واسطه طول موج‌های مختلفی که دارد برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود.هرچند استفاده از لیزر فوایدی زیادی دارد اما در مواردی می‌تواند تاثیرات غیرقابل انتظاری در افراد مختلف به همراه داشته باشد. به همین دلیل مواردی همچون جنس و رنگ پوست، وضعیت هورمون‌ها، ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای، بارداری و شیردهی در زمان لیزر حتما باید مورد توجه قرار بگیرد.
احتمال ایجاد لک در پوست‌های سبزه و تیره بیش از پوست‌های روشن است،به همین دلیل متخصصان هنگام انجام لیزر به این مورد توجه دارند و متناسب با شرایط پوست میزان اشعه لیزر را تنظیم می‌کنند.
لیزر امن و بی خطر است اما احتمال باقی ماندن لک ناشی از زخم یا سوختگی روی پوست افرادی که مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای یا اختلالات هورمونی به‌ واسطه بارداری یا هر عامل دیگری هستند بیشتر از دیگران بوده و به همین دلیل معمولا این افراد از انجام لیزر منع میشوند یا اینکه با محدودیت برای آنها صورت میگیرد.
از نظر متخصصان، انجام لیزر در مادران باردار یا شیرده بالقوه برای بچه ضرر ندارد و تنها دلیل منع این افراد، اختلالات هورمونی و عوارض حاصل از لیزر روی پوست آنهاست.
آیا لیزر بیماری زاست؟
همانطور که گفته شد لیزر نمیتواند باعث ایجاد بیماری های خاص و خطرناک شود زیرا لیزر به بافت‌های زیرین و غدد لنفاوی دسترسی ندارد و تنها راه نفوذ آن به بافت‌های زیرین، شکافته شدن پوست میباشد که در این صورت نیز باعث ابتلای فرد به بیماری نمی‌شود و تنها آسیب آن، ایجاد زخم در محدوده بافت مورد نظر خواهد بود.
لیزر باعث ایجاد ناباروری یا بیماری های زنانه میشود؟
یکی از نگرانی های عمده ی بانوان این است که آیا استفاده از لیزر برای مدت‌زمان طولانی جهت حذف موهای زائد بدن باعث بیماری‌های زنان یا ناباروری میشود؟متخصصان این نگرانی را بی مورد دانسته و دلیل آن را بی‌اطلاعی افراد می‌دانند.
خطر اصلی استفاده از لیزر
تنها عارضه خطرناک و غیرقابل جبران لیزر، انجام لیزر بدون عینک‌های مخصوص است. در صورتی که اشعه لیزر به طور مستقیم به چشم تابیده شود، صددرصد باعث نابینایی فرد می‌شود و تنها دلیل نصب پوستر هشدار و خطر روی در اتاق لیزر، یادآوری ضرورت استفاده از عینک به متخصصان هنگام انجام کار میباشد. در غیر این صورت لیزر خطرات اشعه ایکس و … را ندارد.
هشدار نسبت به انجام لیزر در آرایشگاه‌ها توسط افراد غیر متخصص
توصیه ی مهم متخصصان این است که افراد از انجام لیزر در آرایشگاه‌ها امتناع کنند زیرا آرایشگران اشراف چندانی نسبت به جنس، رنگ و قدرت ترمیم‌پذیری هر پوست ندارند.برخی آرایشگرانی که کار لیزر انجام می‌دهند، اغلب از دستگاه IPL استفاده و در تبلیغات خود اعلام می‌کنند این دستگاه جزو دستگاه‌های لیزر نیست. در صورتی که این دستگاه نیز جزو لیزر محسوب شده و اتفاقا به تنظیمات دقیق تری نیاز دارد. به همین دلیل متخصصان پوست گاهی با مراجعانی مواجه می‌شوند که پوست آنها به دلیل تابش شدید نور دچار لک و سوختگی‌های شدید شده‌ است.
منع لیزر برای پوست‌های برنزه
یکی دیگر از زیبایی‌های مورد توجه برخی خانم‌ها برنزه کردن پوست است.اگر شما نیز تمایل به تیره کردن رنگ پوست خود دارید حال فرقی نمی‌کند با چه شیوه ای اما لازم است توجه داشته باشید که حتما صبر کنید تا پوست به شرایط عادی بازگردد و بعد برای انجام لیزر اقدام کنید.این شکیبایی باعث می‌شود با مشکلاتی همچون لک ناشی از باقی ماندن جای زخم یا سوختگی مواجه نشوید.

برگرفته از جام جم سرا

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “بایدها و نبایدهای استفاده از لیزر پوست”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *