----------------------

برای رفع بیکاری جز اجرای طرح کارورزی چاره ای نداریم

یک کارشناس بازار کار گفت: منتقدان طرح کارورزی حق دارند از آن ایراد بگیرند ولی حقیقت این است که در شرایطی که با بحران بیکاری مواجه هستیم و جوانان ناامید در خانه‌ها نشسته‌اند چاره‌ای جز اجرای چنین طرح‌هایی نداریم و باید از هر ظرفیتی استفاده بشود.

علی اکبر لبافی طرح کارورزی وزارت کار را مورد ارزیابی قرار داد و گفت: دستورالعمل اجرایی طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی که بهمن ماه سال گذشته در شورای عالی اشتغال به تصویب رسید، طرح بسیار خوبی است. متاسفانه پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های ما بر اساس نیازسنجی بازار کار شکل نگرفته و به همین علت باید به دنبال اجرای چنین طرح‌هایی باشیم.

او تاکید کرد: در روند اجرای طرح ، وزارت کار حتما باید ظرفیتها و نتایج طرح‌های اجرا شده قبلی را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد تا نقاط ضعف و قوت طرح شناسایی شود.

لبافی ادامه داد: مشابه این طرح در دولت گذشته نیز اجرا شد که برای طول دوره، مدت زمان تعیین کرده بود که ظرف یکسال انتقال تجربه صورت پذیرد و از طرفی جذب کارورز توسط بنگاه مشروط به دریافت امتیازاتی شده بود.

این کارشناس بازار کار متذکر شد: در آیین نامه طرح قبلی کارفرما در طول برنامه توسعه از معافیت استفاده می‌کرد اما در طرح کارورزی روی دو سال تنظیم کردند که کارفرما در ازای به کارگیری کارورز تا دو سال از پرداخت حق بیمه معاف شود. همچنین در آن طرح رقمی به عنوان دستمزد درنظر گرفته شده بود ولی در این طرح، دستمزدی به کارورز پرداخت نخواهد شد بلکه کمک هزینه‌ای است که هنگام آموزش دریافت می‌کند.

به گفته لبافی طرح کارورزی نسبت به طرح قبلی محکمتر و بهتر است چون در آن مازاد بر نیروی کار موجود دیده و اعلام شده علاوه بر افرادی که کارفرما می‌تواند به کار بگیرد، باید نیروهای قبلی خود را نگه دارد و از طریق انتقال تجربه می تواند نیروهای واحدی را در بنگاه ایجاد کند. همچنین در آن طرح مدت زمان آموزش به تشخیص دستگاه متولی بود یعنی فنی و حرفه‌ای باید تشخیص می‌داد که انتقال مهارت فرضا در جوشکار درجه یک شش ماه است یا یکسال طول می‌کشد ولی حالا این محدودیت برداشته شده است.

این کارشناس بازار کار در عین حال درباره انتقاداتی که نسبت به اجرای طرح و ایرادات آن مطرح می شود، اظهار کرد: افرادی که به طرح ایراد می‌گیرند و از آن انتقاد می‌کنند حق دارند ولی این انتقاد در شرایطی منطقی است که بهبود رشد اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری را شاهد باشیم. طبعا در شرایطی که با بحران بیکاری روبه‌ رو هستیم و جوانان بیکار و ناامید در خانه‌ها نشسته و چشم انتظار یافتن شغل مناسب هستند چاره‌ای جز اجرای چنین طرحی نداریم.

لبافی با تاکید بر اینکه باید از همه ظرفیتها به منظور اشتغالزایی استفاده شود، خاطرنشان کرد: آمارها بیانگر آن است که افرادی که پس از کسب مهارتهای لازم وارد بازار می‌شوند میزان ماندگاری کسب و کارهایی که ایجاد می‌کنند به مراتب بیشتر است.

به اعتقاد این کارشناس بازار کار، امروز در شرایط ایده‌آل اقتصادی نیستیم چون اگر باشیم اجرای طرح اشکال دارد ولی بحران بیکاری به گونه‌ای شده است که چاره‌ای جز اجرای طرح نداریم و شورای عالی اشتغال باید محدودیتها و ایرادات طرح را از میان بردارد.

منبع:ایسنا

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “برای رفع بیکاری جز اجرای طرح کارورزی چاره ای نداریم”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *