---------------------- ---------------------

بررسی علل گلو درد

در فصل سرما معمولا گلودرد بسیار شایع است در این مطلب به بررسی علل گلودرد میپردازیم:
عفونتهای ویروسی علت شایع گلودرد
عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفلونزا علت شایع بیشتر گلودردها میباشد. اغلب نشانه های دیگری همچون آبریزش بینی، عطسه کردن، سرفه کردن، تب خفیف و خستگی نیز در فرد دیده می شود. تشخیص تفاوت سرماخوردگی و آنفلونزا کمی دشوار میباشد اما آنفلونزا نشانه های شدیدتری همچون تب بالا و درد عضلات را دارد.اگر علت گلو درد ویروسی باشد، مصرف آنتی بیوتیک کمکی به بهبود بیمار نمیکند. در این شرایط غرغره کردن با آب نمک گرم و استفاده از داروهای بدون نسخه می تواند مفید باشد.

گلودرد به چیزی که می خوریم مرتبط است؟
اگر رفلاکس اسید معده به مری روی دهد یعنی زمانی که اسید معده از طریق مری به سمت گلو بیاید، می تواند آن را تحریک کند و باعث ایجاد گلودرد شود.این رفلاکس یکی از علل مهم گلو درد میباشد که معمولا توسط افراد نادیده گرفته می شود. در شرایطی که گلودرد دارید و احساس میکنید حالتان خوب است و نشانه هایی همچون تب را ندارید ممکن است رفلاکس اسید داشته باشید. نشانه های دیگر رفلاکس اسید سرفه خشک، مشکل در بلع و حس وجود یک برآمدگی در گلو میباشد. اگر شما نیز با رفلاکس اسید دست و پنجه نرم می کنید می توانید از پزشک متخصص کمک بگیرید. پزشک تغییرات سبک زندگی همچون تغییر رژیم غذایی به نوع کم چرب، با پروتئین بالا و محدود کردن الکل و کافئین را توصیه می کند. داروهای بدون نسخه می تواند بسیار موثر باشد. البته پزشک در صورت نیاز دارو را تجویز می کند.

گلودرد استرپتوکوکی:
هر فردی ممکن است به گلودرد استرپتوکوکی مبتلا شود اما کودکان بین ۵ الی ۱۵ سال بیشتر از سایرین در معرض این بیماری قرار دارند. در بزرگسالان، تنها ۱۰ درصد از گلودردها، استرپتوکوکی است.
گلودرد استرپتوکوکی نوعی عفونت است که به خاطر وجود باکتری ایجاد می شود. نشانه ها ممکن است در برگیرنده گلودرد، تکه سفید بر روی لوزه، غدد لنفاوی متورم در گردن و تب باشد. زمانی که چنین گلودردی دارید معمولا آبریزش بینی یا سرفه را تجربه نخواهید کرد.بهتر است در این شرایط با یک پزشک مشورت کنید. اگر وجود این گلو درد تایید شود پزشک از آنتی بیوتیک برای درمان آن استفاده می کند.

آلرژی و گلودرد:
اگر فکر می کنید آلرژی باعث ایجاد گلودرد، عطسه و آبریزش بینی تان شده است مصرف داروهای بدون نسخه و آنتی هستامین ها مفید خواهد بود. اگر استفاده از چنین گزینه هایی باعث تسکین شرایط شما نشد، به پزشک مراجعه کنید.

در چه شرایطی باید به پزشک مراجعه کنیم؟
اگر گلودرد بیش از ۷۲ ساعت بهبود نیافت.
اگر گلودرد شما حاد است.
اگر برای بیش از دو روزتب بالای ۱۰۰ درجه فارنهایت را تجربه کرده اید.
اگر گلودرد دارید و در تنفس و بلعیدن مواد غذایی با مشکل مواجه هستید حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید.
سایر مشکلات جسمی همچون آسم، بیماری قلبی، دیابت، HIV را دارید یا باردار هستید. ممکن است در این شرایط به خاطر عفونت به عوارض حادتری مبتلا شوید.

 

 

 

برگرفته از سایت پزشکان بدون مرز

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “بررسی علل گلو درد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *