---------------------- ---------------------

بررسی مدفوع نوزاد

بررسی عواملی در مدفوع نوزاد مانند رنگ ، بو و غلطت میتواند به والدین در پیشگیری از بیماری ها یا درمان سریع آنها کمک کند.مدفوع تشکیل شده از غذاها ، باکتری ها و سلولهایی که از روده و صفرا خارج می‌شود.ضایعاتی که از صفرا خارج میشود از کبد دفع گردیده و در روده ذخیره شده است که رنگ مدفوع از همین ضایعات است.گاهی رنگ و بوی مدفوع باعث نگرانی مادران میشود و دانستن مواردی که در ادمه ی این مطلب میاید میتواند به مادران برای رفع این نگرانی مفید باشد:

تعداد دفعات مدفوع نوزاد

سوالی که برای مادران و به خصوص مادرانی که اولین فرزند خود را به دنیا آورده اند وجود دارد این است که تعداد دفعات طبیعی مدفوع نوزاد در روز چقدر است ؟ باید بدانید اینکه نوزاد در روز چندبار عمل دفع را انجام دهد آنچنان مهم نیست اما در این موارد میتواند غیر طبیعی باشد
* کودکانی که ۶ ماهگی را گذرانده اند حداکثر ۴ بار در روز و بیشتر از این تعداد غیر طبیعی است.
* کودکانی که شیر مادر میخورند حداقل هر ۳ یا ۴ روز یک بار و کمتر از این غیر طبیعی است.
* کودکانی که بیش از ۲ سال سن دارند حداقل یکبار در روز و کمتر از آن غیر طبیعی است.

بوی مدفوع نوزاد

برخی نوزادان به بوی مدفوع حساسیت دارند.هر چقدر مدفوع در روده و کنار باکتری ها بماند بوی بدتری خواهد داشت. هرچند مدفوع نوزادانی که با شیر مادر تغذیه میشوند معمولا بی بو است اما کودکانی که با شیر خشک تغذیه میشوند مدفوع بدبویی دارند.اما زمانی که کودک توان خوردن غذاها و پروتئین ها را به دست آورد بوی مدفوع بستگی به آنچه میخورد دارد.

غلظت ، ثبات مدفوع و نشانه های یبوست

مانند بوی مدفوع غلظت مدفوع نیز در بین کودکانی که با شیر مادر و شیر خشک تغذیه میشوند متفاوت است.کودکانی که شیر مادر میخورند مدفوعی نرم با رنگی زرد یا نارنجی دارند و گاهی به وضوح بلغم هم در مدفوع آنها دیده میشود همچنین ممکن است بوی شیر ترشیده را بدهد.در نوزادانی که با شیرخشک تغذیه میشوند به علت هضم نشدن بعضی مواد شیرخشک در بدن نوزاد مدفوع آنها سفت تر و حجیم تر است و بوی بدی مانند بوی مدفوع بزرگسالان دارد.اما مدفوع خمیری یا گلوله ای کودک در هر سنی میتواند نشانه ی یبوست باشد.

موکوس در مدفوع نوزاد

موکوس یا مخاط در مدفوع نوزاد میتواند باعث نگرانی والدین گردد زیرا ممکن است نشانه ی بیماری هایی همچون روده تحریک‌پذیر، کولیت یا موارد دیگر باشد.تغییر در باکتری‌های طبیعی در دستگاه گوارش نیز میتواند علت این بیماری باشد. مدفوع آبکی مایل به سبز کمرنگ با رشته‌های براق نشانه وجود موکوس است. در صورت وجود موکوس می‌توانید به وجود حساسیت یا عفونت نیز مشکوک باشید و با پزشک مشورت کنید.

رنگهای مدفوع

همانطور که پیشتر گفته شد ضایعاتی که از کبد خارج شده و در روده ذخیره شده رنگ مدفع را تشکیل میدهد.زمانی که نوزاد متولد میشود روده ی او استریل است اما پس از گذشت چند هفته روده ها و مدفوع پر از باکتری های مفید خواهد شد. نوزادی که با شیر مادر تغذیه می‌کند بسته به تغذیه مادر هر روز پروتئین‌های متفاوتی را هضم می‌کند که همین، رنگ‌های گوناگونی به مدفوع می‌دهد. در نوزادانی که با شیشه شیر تغذیه میشوند نیز با اینکه همیشه یک نوع تغذیه دارند اما تنوع باکتری‌ها در روده آنها ممکن است رنگ مدفوع را متفاوت کند.برخی رنگها در مدفوع میتواند نشانه ی بیماری باشد و برخی دیگر به جذب برخی مواد مفید مرتبط است در ادامه به بررسی رنگهای مدفوع نوزاد و علت آنها میپردازیم:

مدفوع سبز و کف ‌مانند مثل جلبک
نوزاد باید مدت طولانی تری از یک سینه ی مادر شیر بخورد تا مواد مغذی کافی را دریافت نماید.تغذیه نوزاد برای مدت کوتاه از یک سینه باعث میشود وی آغوز بیشتری دریافت می‌کند که شیرین‌تر و رقیق‌تر است و در این حالت در پوشک نوزاد مدفوع سبز و کف‌ مانند مثل جلبک دیده خواهد شد.البته ویروس نیز میتواند باعث ایجاد مدفوع سبز و جلبک مانند گردد که اگر با ناراحتی و بی قراری کودک همراه باشد باید به پزشک مراجعه کنید.

مدفوع سفید نوزاد
در صورتی که کبد صفرا تولید نکند یا صفرا مسدود شده باشد، رنگ مدفوع نوزاد میتواند سفید باشد.صفرا ماده‌ای گوارشی است که در کبد ساخته و در کیسه صفرا ذخیره می‌شود. تعیین کننده رنگ طبیعی مدفوع همین صفرا است.مدفوع سفید میتواند نشانه مشکل کبد یا کیسه صفرا باشد.در صورتی که رنگ مدفع نوزاد سفید بود و با استفراغ، تب،‌ کج‌خلقی، بی‌اشتهایی و کاهش فعالیت همراه بود سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

مدفوع قرمز نوزاد
علت قرمز بدن مدفوع نوزاد معمولا به دلیل وجود مقداری خون قرمز روشن در مدفوع است که میتواند به دلایل گوناگونی باشد.شایع ترین آن وجود خراش‌های کوچکی در اطراف مقعد نوزاد است.این خراشها معمولا به دلیل خروج پرفشار مدفوع به وچجود میاید که باعث دیده شدن رگه های خون در مدفوع میشود.پزشک میتواند با بررسی اطراف مقعد نوزاد از وجود خراشها مطمئن شود و راه های درمانی تجویز کند.

دومین علت شایع وجود خون در مدفوع نوزاد حساسیت به شیر گاو است.حساسیت به شیر گاو به شکلهای گوناگون خودش را نشان میده یکی از این اشکال به خصوص در دوره نوزادی وجود رگه‌های خون در مدفوع است که شبیه نخ قرمز رنگ در مدفوع نوزاد دیده می‌شود.راه درمان در این موارد این است که مادرانی که به نوزادان شیر میدهند لبنیات را از رژیم غذایی خود حذف نمایند.اما اگر نوزاد با شیرخشک تغذیه میشد و به آن حساسیت داشت باید از شیرخشک‌های رژیمی خاصی استفاده شود.علت دیگر قرمزی مدفوع میتواند بیماری ‌های خونریزی‌دهنده در نوزادان باشد.

مدفوع سبز تیره و سیاه نوزاد
مصرف مکمل آهن دلیل اصلی رنگ سبز تیره و یا سیاه مدفوع نوزادان است.مصرف اسفناج به علت داشتن مقادیر زیاد آهن میتواند علت تیرگی رنگ مدفوع باشد. در صورت مشاهده مدفوع تیره والدین بایدعلائم دیگر کودک را نیز بررسی نمایند. اگر مدفوع کودک بدون استفاده از مکمل آهن سیاه باشد یا همراه با تب، استفراغ، بی‌اشتهایی و کم‌تحرکی باشد، بهتر است با پزشک مشورت کنید که به علت وجود خون در مدفوع نباشد.

تعداد دفعات مدفوع کودکان در سنین مختلف

شاید نمیدانستید که مدفوع در دوران جنین نیز وجود دارد.مدفوع در روده کودک شما قبل از تولد شکل می‌گیرد.بچه‌ها با روده‌هایی پر از مکونیوم به دنیا می‌آیند؛ ماده‌ای استریل، چسبناک، قهوه‌ای یا سبز که از مایع آمنیوتیک، صفرا و سلول‌های بدن ساخته می‌شود. در اکثر کودکان مکونیوم وجود دارد و بعد از تولد به مرور از بدن آنها دفع می گردد.

مدفوع نوزاد یک تا ۴ ماه
زمانی که کودک ۳ یا ۴ روزه شد مدفوع او از حالت مکونیومی به غلظتی آبکی می‌رسد و رنگش نیز از قهوه‌ای مایل به سبز به رنگ معمول خود تغییر میکند.نوزادان یک ماهه و دوماه به طور معمول روزانه ۱۰ بوشک را کثیف میکنند.از دو ماهگی تا ۴ ماهگی نوزادان معمولا ۲ تا ۴ پوشک را روزانه کثیف میکنند.تعداد دفعات عمل دفع در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه میشوند بیشتر از نوزادانی است که با شیر خشک تغذیه میشوند.زیرا مدفوع آنها به کندی به سمت روده حرکت می‌کند.تعداد دفعات مدفوع در نوزادانی که شیر خشک میخورند با هم نیز متفات است برخی از آنها یک یا دوبار،‌ هر یک یا ۲ روز بعد از ماه اول و دوم اجابت مزاج دارند اما برخی ۳ تا ۴ بار در روز مدفوع می‌کنند.

مدفوع نوزاد ۵ تا ۱۲ ماه
مدفوع نوزاد در ۴ تا ۶ ماهگی وقتی شروع به خوردن غذاهای پوره ‌مانند و غلات می‌کند،تغییر میابد. مدفوع نوزادان شیر مادرخوار با اضافه شدن جامدات ضخیم ‌تر می‌شود اما نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌کنند مدفوع نرم‌ تری دارند. اگر نوزاد شیر مادرخوار هر ۵ روز مدفوع می‌کرد، حالا تغییرات روزانه‌ای را در او شاهد خواهید بود.

مدفوع نوزاد یک تا ۳ سال
زمانی که شما از شیر مادر به غذاهای تکمیلی روی می‌آورید، مدفوع همچنان تغییر می‌کند و برای برخی بچه‌ها سخت ‌تر و ضخیم ‌تر می گردد. بین ۱۲ تا ۱۸ ماهگی شما ممکن است متوجه آنچه «سالاد پوشک» نامیده می‌شود شده باشید؛ تکه‌هایی از سبزی‌ها که هضم آنها سخت است. این موضوع ممکن است شما را از دادن این قبیل خوراکی‌های سخت هضم باز دارد اما نباید این کار را بکنید زیرا روده کودک شما در حال ایجاد آمادگی برای هضم و پردازش آنهاست. بعد از مدت زمانی مشاهده میکنید که او این قبیل غذاها را بهتر هضم مینماید.

منبع:برترینها

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “بررسی مدفوع نوزاد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *

----------------------------------------------------------------------