---------------------- ---------------------- ---------------------

بعد از کشیدن دندان عقل چه کار کنیم

معمولا کشیدن دندان عقل برای بسیاری از افراد ترسناک تر از کشیدن دندانهای دیگر است.هر چند قبل از کشیدن دندان بی حسی تزریق میشود اما نقش پزشک را نمیتوان فراموش کرد.اعتماد بیمار به پزشک در چنین مواقعی میتواند باعث راحتی بیمار و کاهش استرس وی گردد.در اکثر مواقع درد زمان کشیدن دندان به علت بی حس بودن بسیار کم است اما با کم شدن اثر بی حسی کم کم درد شروع میشود و ممکن است با التهاب و ورم نیز همراه باشد.

نکاتی که بعد از کشیدن دندان عقل باید بدانیم
بسیاری از پزشکان پس از کشیدن دندان عقل برگه ای به شما میدهند که شامل توصیه های بعد از کشیدن دندان است.اما دانستن این نکات قبل از کشیدن دندان بسیار مفید خواهد بود.

* پس از کشیدن دندان یک تکه گازمرطوب را داخل دهان و روی لثه ای که باز شده میگذارند و از شما خواسته میشود برای ۳۰ دقیقه تا یکساعت آن را فشار دهید(اصطلاحا گاز بگیرید).این کار برای این کار است که خونریزی هرچه سریعتر بند بیاید و خون در آن محل لخته شود.
* سیگار کشیدن نه تنها باعث تشدید خونریزی بلکه باعث عفونت نیز میگردد، تا ۱۲ ساعت سیگار نکشید حتی توصیه میشود این کار را تا ۲۴ ساعت انجام ندهید.
* پس از خروج گاز استریل ممکن است تا ۷۲ ساعت خونریزی خفیفی داشته باشید که کاملا طبیعی است،خون را قورت دهید و تف نکنید زیرا میتواند خونریزی را تشدید کند.
* حداقل ۳ تا ۴ ساعت نباید صحبت کنید.
* برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید ، مکیدن خونریزی را تشدید میکند.
* ورزش باعث افزایش فشار خون شده و خونریزی را تشدید میکند.حداقل تا ۲۴ ساعت ورزش نکنید.
* بعضی اوقات بیمار شبها مشاهده میکند بالشش خونی شده ، خروج کمی خون از دهان در هنگام خواب طبیعی بوده و میتوانید در هنگام خواب سرتان را بالاتر از حالت عادی قرار دهید.برای این کار می‌توانید دو عدد بالش زیر سرتان بگذارید.

تورم جراحی دندان عقل
بعد از کشیدن دندان عقل ممکن است یک طرف صورت (طرفی که دندان کشیده شده) باد کند.در این حالت پس از ۳ روز ورم به حداکثر خود میرسد اما جای نگرانی نیست و پس از یک هفته خوب میشود.
برای کاهش تورم راه های ساده ای وجود دارد که میتوانید آنها را انجام دهید:
کمپرس آب سرد و یخ را ۲۴ ساعت اول جراحی روی صورت قرار دهید.میتوانید از یک حوله و یک تکه یخ استفاده کنید .یخ را داخل حوله بپیچید و به مدت ۱۵ دقیقه روی صورت قرار دهید.سپس ۵ دقیقه اجازه دهید پوست استراحت کند.
پس از ۲۴ ساعت کمپرس آب گرم را برای کاهش التهاب روی گونه قرار دهید اما مراقب باشید خیلی کمپرس داغ نباشد. همچنین حوله ای به آب گرم آغشته و بدون فشار روی موضوع ۲۰ دقیقه بگذارید البته ابتدا گرمای حوله را با دست تست کنید ؛این کار را به طور منظم روزی ۲ بار انجام دهید.
هیچوقت روی طرفی از صورت که دندان عقل جراحی شده نخوابید زیرا این کار باعث التهاب میشود.متخصصین پیشنهاد می کنند در دو روز اول بعد از جراحی نشسته و حدود ۱۰ ساعت بخوابید

توصیه های غذایی پس از کشیدن دندان عقل
پس از جراحی باید از خوردن غذای گرم خودداری کنید.میتوانید برای ناهار یا شام سوپ پرکالری و پرحجمی درست کرده و آن را مصرف نمایید.فقط نباید این سوپ را داغ بخورید.
بعد از گذشت یک ساعت از جراحی بستنی بخورید.بستنی باعث میشود راحتی بیشتری در ناحیه جراحی شده داشته باشید.ممکن است لازم باشد قط از طرف مقابل فک برای جویدن غذاها استفاده کنید.تلاش کنید هرچه زودتر به رژیم غذایی روزانه‌ ی خود بازگردید.
برای کاهش التهاب و خونریزی چای بابونه مفید میباشد ،همچنین می توانید مقداری نپتون را دم کرده وقتی خنک شد آن را بجوید تا آب آن خارج شود و خوب به محل تورم برسد ؛این کار را ۱۵ دقیقه انجام دهید و مراقب باشید به طور مستقیم روی زخم نمالد.همچنین باید از خوردن غذاهای سفت و جامد خودداری نمایید.

بهداشت دهان و دندان بعد از کشیدن دندان عقل
تمیزی دندان و دهان باعث بهبود زخم میگردد.درنتیجه بعد از روز جراحی نصف قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب ولرم حل کنید و روزی سه مرتبه دهان خود را با آن شستشو دهید.همچنین پس از ۳ یا ۴ روز میتوانید مسواک زدن ونخ کشیدن دندان‌هایتان را از سر بگیرید.دقت کنید هنگام مسواک زدن دندان‌های مجاور ناحیه جراحی، موجب کنده شدن لخته تشکیل شده نشوید، چرا که در اینصورت دوباره درد و خون‌ریزی شروع خواهد شد.
در این مدت از دهانشویه برای از بین بردن باکتری ها استفاده نکنید.

کم کردن درد کشیدن دندان عقل
درد زمانی شروع میشود که اثر داروی بی حسی از بین برود.بعد از خروج از دندانپزشکی بلافاصله یک قرص ضد درد بخورید .درد ممکن است ۴۸ ساعت ادامه داشته باشد که با مصرف مسکن میتوانید آن را تحمل کنید.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “بعد از کشیدن دندان عقل چه کار کنیم”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *