---------------------- ---------------------- ---------------------

بهترین زمان برای مصرف دارو در ماه رمضان

افرادی که دارو مصرف میکنند باید بدانند چه زمانی برای مصرف دارو مناسب است و آیا با معده ی خالی میتوان دارو مصرف کرد یا نه؟همچنین افراد چگونه باید داروهایی که امکان تغییر ساعت ندارند را چگونه مصرف کنند؟ برای اینکه پاسخ این سوالات را دریابید با این مطلب همراه باشید:
دکتر عباس اخگری با بیان اینکه قطع ناگهانی برخی از داروها مانند بیماری صرع خطرناک است، گفت: بسیاری از داروها تنها اگر در سر وقت خود مصرف شوند اثربخش خواهند بود بنابراین بیماران نباید در زمان روزه به صورت خودسرانه نوبت داروی خود را قطع کنند.

داروهایی که باید به موقع مصرف شوند

این مسؤل غذا و دارو با بیان اینکه مصرف آب و مایعات نقش بسیار مهمی در دفع داروها و متابولیت‌های ناشی از آنها دارد، ادامه داد: در صورت روزه داری، بیماران در فاصله افطار تا سحر باید به میزان کافی آب و مایعات بنوشند.وی همچنین تاکید کرد: اگر لازم است دارویی با معده خالی مصرف شود بهترین زمان مصرف دارو یک ساعت قبل از سحری و یا دو ساعت بعد از افطار میباشد.

اخگری با تاکید بر اینکه روزه داران تحت هیچ شرایطی وعده‌های دارویی خود را به صورت خودسرانه قطع نکنند، تصریح کرد: تغییر در زمان استفاده از دارو ممکن است در روند درمان اختلال ایجاد نماید.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: از جمله داروهایی که باید در زمان مشخص مصرف شود آنتی بیوتیک‌ها هستند و امکان تغییر ساعت آنها وجود ندارد، اما پزشک معالج شما می‌تواند با در نظر گرفتن نوع بیماری شما آنتی بیوتیکی را انتخاب کند که با برنامه روزه داری شما تداخل پیدا نکند.

وی افزود: بیماران دیابتی باید پیش از شروع ماه مبارک رمضان تحت بررسی پزشکی قرار بگیرند. این بیماران باید از نظر سطح قند، فشار خون، چربی خون، انعقاد خون و بررسی کلی وضعیت بیوشیمی خون پایش شوند و بر این اساس رژیم غذایی و دارویی مختص هر بیمار قبل از شروع ماه رمضان تعیین می گردد.همچنین بیمارانی که انسولین مصرف می‌کنند حتما باید با پزشک خود مشورت کنند و در تمام بیماران دیابتی تنظیم و کنترل مرتب قند خون بسیار مهم میباشد.

 

منبع:

تسنیم

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “بهترین زمان برای مصرف دارو در ماه رمضان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *