---------------------- ---------------------

به تعویق افتادن بارداری زنان در صورت وجود بیماری لثه

طبق یافته های پزشکی محققان، وجود یک باکتری شایع مرتبط با بیماری لثه امکان دارد بارداری در زنان را به تعویق اندازد.

(سوزانا پاجو) یکی از محققان دانشگاه هلسینکی فنلاند، در این مورد می گوید: «نتایج مطالعات ما زنان جوان در سن باروری را ترغیب می نماید تا مراقب بهداشت دهان شان باشند و به طور دائم در معاینات دوره ای شرکت کنند.»

بیماری لثه یک واکنش التهابی به عفونت باکتریایی زیر خط لثه میباشد. مطالعه شامل ۲۵۶ زن سالم غیرباردار (میانگین سنی ۲۹.۲ در رده سنی ۱۹ تا ۴۲ سال) بود که به خاطر باردارشدن راه های پیشگیری از بارداری را کنار گذاشته بودند.

در طول ۱۲ ماه این زنان به منظور اطلاع از باردارشدن یا نشدن شان تحت نظر گرفته شدند. نتایج مطالعه نشان داد «ژنژیوالیس پورفیروموناس» باکتری مرتبط با بیماری های لثه ای، به شکل قابل توجهی در بزاق زنانی که در طول یک سال تحت نظربودن و باردار نشده بودند بیشتر بود.

همچنین میزان آنتی بادی های بزاق و سرم خون علیه این پاتوژن به شکل قابل ملاحظه ای در زنانی که باردار نشده بودند بیشتر بود.

بررسی آماری نشان داد این یافته ها مستقل از سایر عوامل دخیل در بارداری نظیر سن، زایمان های قبلی، سیگار کشیدن، وضعیت اجتماعی-اقتصادی، باکتری های واژن، یا بیماری های بالینی لثه بود.

زنان دارای P. gingivalis در بزاق دهان شان و میزان بالاتر آنتی بادی در بزاق یا سرم خون در مقابله با این باکتری سه برابر بیشتر در معرض ریسک باردارنشدن در مقایسه با همتایان خویش بودند.

به گفته پاجو، (مطالعه ما دلایل احتمالی ناباروری را نشان نمی دهد بلکه حاکی از آن است که باکتری های لثه ممکن است دارای تاثیراتی بدنی بر باردارشدن باشد.)

منبع:خبرگزاری مهر

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “به تعویق افتادن بارداری زنان در صورت وجود بیماری لثه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *