---------------------- ---------------------

بیماری تاناتو فوبیا یا ترس از مرگ و عوامل موثر در آن

افراد زیادی هستند که از پایان زندگی میترسند و این ترس تا حدودی میتواند طبیعی باشد.اما زمانی مشکل ایجاد میشود که این ترس بیش از حد معمول باشد و فکر کردن به مرگ باعث استرس و اضطراب شود.افراد مبتلا به بیماری روانی ترس از مرگ اضطراب و استرس بسیار شدید و غیرقابل وصفی را متحمل شده و ممکن است مواردی مانند ترس از جدایی، ترس از دست دادن و ترس از ترک عزیران را تجربه نمایند.
در وضعیت حاد تر این بیماری، حالاتی مانند منع فعالیت‌های روزمره و یا حتی ترک نکردن از خانه رخ خواهد داد. به طور کلی ترس آن‌ها از هر چیزی است که می‌تواند به مرگ منجر شود.
علائم بیماری روانی ترس از مرگ یا تاناتو فوبیا
نشانه های این بیماری ممکن است در یک فرد در هر زمان و حالتی وجود نداشته باشد و تنها زمانی پدیدار شود که او به مرگ خود یا عزیزانش فکر میکند.شایع‌ترین علائم این بیماری عبارتند از:

افزایش اضطراب
حملات ناگهانی و مکرر
سرگیجه
عرق کردن
تپش قلب یا ضربان نامنظم قلب
افسردگی
حالت تهوع
دل درد
احساس گرسنگی یا درد معده
حساس شدن به دمای گرم یا سرد هوا
این بیماری علاوه بر علائم بالا ممکن است نشانه های عاطفی هم داشته باشد که عبارتند از:
احساس گناه
نگرانی مداوم
دوری از دوستان و خانواده برای مدت زمان طولانی
عصبانیت
احساس ناراحتی
پریشانی
تشخیص بیماری ترس از مرگ
به دلیل اینکه تاناتو فوبیا یک وضعیت بالینی شناخته شده نیست، آزمایشی نیز وجود ندارد که این ترس را تشخیص دهد، اما علائمی که تجربه می‌کنید، به پزشکان در این رابطه کمک خواهد کرد. تشخیص رسمی این بیماری، احتمالا اضطراب می‌باشد. پزشک اضطراب را در افراد بررسی کرده و نگرانی آن‌ها را درباره مسائل مورد ارزیابی قرار می‌دهند. جالب است بدانید که برخی از افراد مبتلا به این وضعیت، علائم را بیش از گذشت شش ماه تجربه می‌کنند. اگر پزشک عمومی از تشخیص خود مطمئن نباشد، ممکن است شما را به یک متخصص سلامت روان ارجاع دهد. متخصص سلامت روان می‌تواند یک درمانگر، روانشناس و یا حتی یک روانپزشک باشد. اگر متخصص وجود این بیماری را تشخیص دهد، درمان را به کار خواهد گرفت.

عوامل موثر در بیماری ترس از مرگ
جنسیت
بر اساس تحقیقات انجام شده، زنان بیشتر از مردان نسبت به مرگ عزیزان و پیامدهای مرگ آن‌ها می‌ترسند.
سن
اوج اضطراب مرگ معمولا در سن ۲۰ سالگی رخ می‌دهد و هر چه سن بالاتر می‌رود، این اضطراب کمرنگ‌تر و در نهایت محو خواهد شد، اما افراد مسن‌تر ترس از فرآیند مرگ دارند.
افراد دارای والدین سالخورده
افرادی که والدین سالخوده و از سن گذشته‌ای دارند، بیشتر به فرآیند مرگ و پیامدهای آن فکر می‌کنند، به همین علت احتمال ابتلا به بیماری روانی ترس از مرگ در آن‌ها بیشتر است.
فروتنی
افرادی که فروتنی کمتری دارند، بیشتر در مورد مرگ خود نگران هستند، زیرا آن‌ها اهمیت وجود خود را کم تلقی کرده و بیشتر مایل به قبول زندگی هستند. این بدان معنا است که این افراد بیشتر مستعد ابتلا به تاناتو فوبیا می‌باشند.
مسائل مربوط به سلامت
افرادی که دارای مشکلاتی درباره سلامتی خود هستند، با توجه به آینده خود، بیشتر دچار ترس و اضطراب از مرگ می‌شوند.

روشهای درمانی تاناتو فوبیا یا ترس از مرگ

برای درمان بیماری ترس از مرگ، هدف کاهش ترس و نگرانی فرد در رابطه با این موضوع است. برای انجام این کار، پزشک ممکن است یکی از درمان‌های زیر را استفاده کند:
گفتگو درمانی
گفتگو با یک درمانگر و به اشتراک گذاشتن آنچه شما را مورد آزار قرار می‌دهد، می‌تواند به شما کمک کند که با احساسات خود مقابله کنید. درمانگر به شما کمک می‌کند تا شیوه‌هایی را برای مقابله با این احساسات پیدا کنید.
درمان رفتاری شناختی
این نوع درمان به ایجاد یک راه حل عملی برای مقابله با مشکلات پرداخته و هدف آن این است که الگوی تفکر خود را تغییر دهید. درمان رفتاری شناختی تلاش می‌کند تفکر شما را در رابطه با مرگ تغییر دهد.
تکنیک‌های آرامش بخش
خیال، تصور و تکنیک‌های تنفسی ممکن است در هنگام بروز علائم فیزیکی اضطراب، کمک کننده باشند. این تکنیک‌ها به مرور زمان به شما کمک‌ می کنند که ترس‌های خود را کاهش دهید.
داروها
ممکن است پزشک برای کاهش اضطراب و احساسات ناشی از ترس، برخی از داروها را برای شما تجویز کند. با این وجود، به ندرت مصرف دارو به عنوان یک راه حل دراز مدت تلقی شده و معمولا برای مدت کوتاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برگرفته از آسان طب

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “بیماری تاناتو فوبیا یا ترس از مرگ و عوامل موثر در آن”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *