---------------------- ---------------------

بیوگرافی کامل و عکسهای جدید شاهرخ خان

شاهرخ خان بازیگر معروف و محبوب هندوستان متولد ۲ نوامبر ۱۹۶۵ میباشد که او را با نام مستعار پادشاه بالیوود نیز میشناسند.

نام به هندی: शाहरुख़ान
نام به انگلیسی : Shahrukh Khan
محل تولد:دهلی نو (پایتخت هدوستان)
دین : اسلام – حنفی
مذهب : تسنن
همسر : گوری خان
فرزندان:آریان، سوهانا و آبرام

شاهرخ خان در یک خانواده ی مسلمان و پشتون(قومی در پاکستان و افغانستان) به دنیا آمد.قبل از تولد او خانواده اش به مدت ۵ سال تنها یک دختر به نام شهناز لاله رخ داشتند. خانواده ی شاهرخ خان اصلیت افغانستانی دارد.پدرش از فعالان استقلال هندوستان در پیشاور (پاکستان کنونی) بود که پیش از تقسیم هندوستان (جدایی پاکستان) به دهلی آمد.مادر وی نیز لطیف فاطمه ، دخترخوانده شاه‌ نواز خان از فرماندهان ارتش هند و اهل راولپندی در پنجاب (پاکستان فعلی) بود.خانواده ی او از نظر اقتصادی جزو قشر متوسط محسوب میشد اما شاهرخ خان امروز یکی از ستاره های گرانقیمت سینمای بالیوود هست که در بیش از ۸۰ فیلم و مجموعه تلویزیونی حضور داشته است.شاهرخ خان در زمان تحصیل از مدرسه ی سنت کلمبا در دهلی جایزه شمشیر افتخار را گرفت که این جایزه به بهترین شاگرد اعطا میشد.

شاهرخ خان به ورزش و تحصیل علاقه داشت و شاید حتی طرفداران او هم ندانند که زمانی او کاپیتان تیم ملی کریکت هندوستان بود.اما به درخواست والدین خود در رشته اقتصاد و در دانشگاه هنسراج دهلی نو تحصیل نمود و مدرک لیسانسش را دریافت نموده و مدرک فوق لیسانس را در رشته فیلمسازی گرفت.

آشنایی با همسر آینده و ازدواج

شاهرخ خان زمانی که ۱۸ سال داشت با گوری چیبر دانش‌آموخته مدرن‌اسکول در یک مهمانی آشنا شد.آن زمان گوری چیبر ۱۴ سال داشت.این آشنایی سرانجام در سال ۱۹۹۱ به ازدواج ختم شد.شاهرخ خان دارای سه فرزند میباشد.
پسر بزرگش به نام آریان و دخترش سوهانا نام داد. برای تولد فرزند سوم به نام آبرام ازیک مادر میانجی استفاده نمودند.همسر شاهرخ خان در ابتدا با بازیگری وی به شدت مخالف بود اما بعد از مشاهده ی موفقیتهای او در بمبئی مستقر شدند.

عکسهای جدید شاهرخ خان

عکسهای شاهرخ خان در کنار همسرش

آغاز زندگی حرفه ای

خان با بازی در چند سریال پا به دنیای بازیگری نهاد او که زیر نظر بری جان (کارگردان تئاتر( در دهلی بازیگری را آموخته بود در تلویزیون موفقیتهایی را بدست آورد.اولین بازی او در مجموعهٔ تلویزیونی دل دریا به کارگردانی لک تاندون بود. اما به دلیل تأخیر در تولید، مجموعهٔ تلویزیونی فاوجی در سال ۱۹۹۸ اولین سریال او بود. وی نقش اصلی کماندو آبهیمانیو رای را بازی کرد که تحسین منتقدان را به همراه داشت وباعث به رسمیت شناخته شدن وی گردید.

پس از آن شاهرخ در سریال عزیز میرزا به نام “سیرک” در سال ۱۹۸۹ بازی نمود و نقش کوتاهی نیز در فیلم In Which Annie Gives It Those Ones داشت.سبک بازیگری شاهرخ خان باعث شد منتقدان بازی او را با بازیگر معروف دیلیپ کومار مقایسه کنند که اتفاقاً دیلیپ کومار یکی از دوستان پدر شاهرخ بود. شاهرخ که در تلویزیون به موفقیت دست یافته بود در سال ۹۱ با یکی از دوستانش به بمبئی رفت و اولین پیشنهاد سینمایی اش راازهما مالینی برای فیلم دل آشناهه (دل می‌داند) دریافت کرد.هما مالینی ستاره زن آن زمان سینمای هندوستان بود و (دل می‌داند) اولین فیلمی بود که میساخت.اما این فیلم در تولید با تاخیر مواجه میشود و دومین فیلم شاهرخ به نام دیوانا (۱۹۹۲) با بازی درمقابل ریشی کاپور و دیویا بهاراتی اولین فیلمی بود که از او اکران شد.این فیلم مقام دومین فیلم پرفروش سال را کسب میکند و نقدهای خوبی را دریافت میکند.شاهرخ خان با اینکه در این فیلم نقش مکمل را داشت جایزهٔ بهترین بازیگر تازه‌ وارد را از جوایز فیلم فیر دریافت میکند.بعد از آن شاهرخ خان دراقتباس مانی کال ازکتاب “احمق» داستایوفسکی بازی کرد. این فیلم برای تلویزیون ساخته شده بود اما در تئاتر اکران شد و همچنین در “نیویورک فیلم فستیوال” در۸اکتبر۱۹۹۲ظاهرشد. او سال بعد نخستین همکاری خود را با جوهی چاولا در فیلم کمدی راجو بن گایا جنتلمن (راجو آقا می‌شود) داشت و در این فیلم وی ایفاگر نقش اصلی بود.جوهی چاولا امروز بهترین دوست شاهرخ خان است و تاکنون فیلمهای زیادی را با هم بازی کرده اند.این فیلم درباکس آفیس خوب عمل کرد.او پس از این فیلم در فیلم جنجالی مایا ممساب (مایا خانم) ساختهٔ کتان مهتا بازی نمود که اقتباسی از مادام بواری بود. علت جنجال این فیلم حضور در صحنهٔ آشکار رابطهٔ جنسی با دیپاساهی همبازی شاهرخ خان بود.

عکسهای جدید شاهرخ خان

عکس شاهرخ خان در کنار پسرش آریان

درخشش در نقشهای منفی و جوایز
شاهرخ خان از سال ۱۹۹۳ شروع به بازی در نقشهای منفی نمود.وی نقش یک عاشق عقده ای را در فیلم ترس بازی کرد که سومین فیلم پرفروش سال شد. شاهرخ در این فیلم با عبارت:. (I love you, Kkkiran)نزد مخاطبان محبوب شد. وی برای این فیلم نامزد بهترین بازیگر در نقش منفی شد. بعد از ترس همکاری های بسیاری با بایاش چوپرا و یاش راج فیلمز داشت. در همان سال در فیلم بازیگر ایفای نقش نمود که چهارمین فیلم پرفروش سال و نامزد بهترین فیلم گردید.در این فیلم او نقش دو پهلوی یک انتقام جو را داشت که دوست دختر خود را می‌کشد.او در این فیلم قوانین بالیوود را به هم زد و مخاطبان را شکه نمود و ایفای نقش او در این فیلم باعث شد برای اولین بار جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد را از آن خودش کند. او در هردوی این فیلمها سبک بازی خودش را اختراع کرد.

بعد از این دو فیلم او در همان سال در فیلم درام کوندان شاه با نام “کبهی هان کبهی نا” (گاهی آره گاهی نه) در نقش یک نوازنده ی هعاشق و بدبخت ظاهر شد.این فیلم مورد توجه منتقدین قرار گرفت و برنده ی جایزه ی بهترین فیلم از دید منتقدان فیلم فیر شد. شاهرخ خان نیز برای بازی در این فیلم نامزد بهترین بازیگر نقش اول مرد گشت و جایزه ی بهترین بازیگر از دید منتقدان فیلم فیر را دریافت نمود.

سوکانیا ورما(Sukanya Verma) در Rediff نوشت:بازی در (گاهی آره گاهی نه) بهترین اجرای شاهرخ خان بود. سوکانیا نوشته است شاهرخ خان در این فیلم بی اختیار، آسیب‌پذیر، مانند یک پسربچه و موذی بود. او از ته قلبش بازی می‌کرد.شاهرخ خان نیز این فیلم را محبوب ترین فیلمش میداند.

خان مجددا در سال ۱۹۹۴ در فیلم ) انجام) ایفاگر نقش یک عاشق عقده ای در کنار مدوری دیکشیت شد.این فیلم از نظر تجاری شکست خود اما بازی شاهرخ خان عالی بود و به همین دلیل وی جایزهٔ بهترین بازیگر در نقش منفی را از فیلم فیر را دریافت کرد.

شاهرخ در سال ۱۹۹۵ در دوفیلم بلاک باستر بازی نمود.اولین فیلم «کاران آرجون» فیلمی ملودرام و هیجان انگیز بود که راکش روشن آن را ساخت.شاهرخ خان در این فیلم با بازیگران مطرحی همچون سلمان خان، آمریش پوری، راکی، کاجول و مامتاکولکارنی هم بازی شد.این فیلم که به مفهوم تناسخ در جسم تازه پرداخته بود، نامزد بهترین فیلم ودومین فیلم پرفروش سال هند شد.فیلم بعدی شاهرخ خان اولین فیلم به کارگردانی آدیتیاچوپرا به نام “دیلواله دولهنیاله جاینگه”(دلشکسته شجاع عروس را می‌برد) بود که در آن شاهرخ خان در نقشی کاملا مثبت یک جوان عاشق را بازی نمود.این فیلم پرفروشترین ، و فیلم سال هندوستان شد و نقدهای خوبی از منتقدان دریافت نمود.اکران طولانی این فیلم رکورد زد و در سراسر جهان بیش از ۱/۲ بیلیون فروش کرد.فیلم به عنوان «بلاک باستر همیشگی» شناخته شد و موفق به دریافت ۱۰ جایزه از فیلم فیر گشت.بازی شاهرخ خان مورد توجه منتقدین قرار گرفت و برای دومین بار برنده ی جایزه ی فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد از فیلم فیر شد.راجاسن گفت: “خان یک بازی شگفت‌انگیز داشته‌ است ” .ایندیا تایمز موویز در سال ۲۰۰۵ این فیلم را در لیست ۲۵ فیلم هندی که باید دید قرار داد.

اما سال بعدی (۱۹۹۶) سال خوبی برای شاهرخ خان نبود هر دو فیلمی که او بازی کرد، (انگلیش بابو دسی مام / آقای انگلیسی خانم هندی) و (چهت / تمنا ( از نظر تجاری و همچنین از نظر انتقادی موفق نبودند.

اما سال ۱۹۹۷ او دوباره به موفقیت دست یافت.فیلم (پردس / سرزمین بیگانه) ساختهٔ سوبهاش گای با بازی او سومین فیلم پرفروش سال و نامزد بهترین فیلم سال شد و موفقیت تجاری برای خان به همراه داشت.پس از این فیلم او در دومین همکاری خود با جوهی چاولا در کمدی رمانتیک عزیزمیرزا با نام (یس باس / بله قربان) ظاهر شد که این فیلم در باکس آفیس تقریبا خوب عمل کرد.آخرین فیلم او در این سال رمانتیک موزیکال (دل تو پاگل هه / دل دیوانه است) ساخته ی یاش چوپرا بود.این فیلم که یک فیلم بلاک باستری بود بهترین فیلم ودومین فیلم پرفروش سال شد و سومین جایزهٔ بهترین بازیگر مرد فیلم فیر را برای شاهرخ خان به همراه داشت.
شناخته شدن بین المللی شاهرخ خان

شاهرخ خان سه فیلم را در سال ۱۹۹۸ بازی نمود.کمدی اکشن (دوپلیکیت / همشکل) ساخته ی ماهش بهات فیلم اول او بود که در کنار جوهی چاولا و سونالی بندره به ایفای نقش پرداخت.شاهرخ که در این فیلم نامزد بهترین بازیگر در نقش منفی از فیلم فیرشد دو نقش متفاوت و دوگانه را بازی میکند.فیلم دوم او در این سال (دل سی / ازاعماق دل…) بود که بازی او ستایش منتقدان را در پی داشت.هرچند این فیلم در هند مورد استقبال قرار نگرفت و از نظر تجاری موفق نبود اما در خارج از کشور موفق عمل کرد. این فیلم نخستین فیلم هندی است که وارد ۱۰ فیلم برتر باکس آفیس در بریتانیا شده است. سپس او در اولین تجربه ی کارگردانی کاران جوهر به نام (کوچ کوچ هوتاهه / داره یه اتفاقایی میفته) که یک فیلم رمانتیک بود حضور یافت.در این فیلم زوج‌های اوکاجول ورانی موکرجی نیز حضور داشتند. “داره یه اتفاقایی میفته” فروشی بیش از صدکرور داشت و بهترین فیلم سال و بلاک باستر همیشگی شد. همچنین جایزهٔ بهترین بازیگر مرد از فیلم فیر را برای شاهرخ خان برای بازی در نقش راهول کانا به همراه داشت.

سال ۱۹۹۹ سال کم کاری برای شاهرخ خان بود و او تنها در یک فیلم (پادشاه ) بازی کرد که نقش مقابل او را توئینکل کانا بر عهده داشت.در این فیلم نیز او نامزد بهترین بازیگر در نقش کمدی از فیلم فیر گشت.

اولین حضور در اسکار
اولین فیلمی که در سال ۲۰۰۰ از شاهرخ خان اکران شد فیلم ( پهیربهی دل‌های هندوستانی / بااین حال دل همچنان هندوستانی است) ساخته ی کمپانی خود او و بازی وجوهی چاولا و کارگردانی عزیزمیرزا بود.این فیلم نقدهای گوناگونی دریافت نمود و نسبت به دو فیلم قبلی که شاهرخ خان در کنار جوهی چاولا بازی کره بود فروش خوبی نداشت.در فیلم بعدی با نام “جاش” که یه اکشن درام بود شاهرخ خان نقش برادر دوقلوی آیشواریا رای را بازی نمود.این فیلم نامزد فیلم سال شد و در داخل و خارج هندوستان فروش خوبی داشت.بعد از این فیلم او در نقش یک مسلمان باستان شنای در فیلم “هی رام” ظاهر شد.هی رام با ستایش منتقدان همراه بود و نماینده ی هندوستان در اسکار شد . وی در همین سال در فیلم (محبتین / محبت‌ها) در کنار آمیتا باچان در نقش یک معلم موسیقی به ایفای نقش پرداخت.اجرای خان در این فیلم فوق العاده بود و ستایش منتقان را در پی داشت همچنین از نظر تجاری بسیار موفق بود.وی نامزد فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد و برنده ی جایزه ی بهترین بازیگر مرد از نگاه منتقدان فیلم فیر گشت.
تهیه کنندگی فیلم

در سال ۲۰۰۱ خان در فیلم (آشوکا) که خودش تهیه کنندگی آن را به عهده داشت حضور یافت و در آن نقش تاریخی رزمی داشت. این فیلم که به قسمتی از زندگی آشوکابزرگ می‌پرداخت نامزد بهترین فیلم سال شد. (آشوکا) در”ونیز فیلم فستیوال” و “۲۰۰۱تورنتو اینترنشنال فیلم فستیوال”به نمایش درآمد و پاسخ مثبتی دریافت نمود.بازی کرینا کاپور با استقبال روبرو شد و بازی شاهرخ خان نیز رضایت بخش بود. در درام خانوادگی (گاهی خوشی گاهی غم) که نامزد بهترین فیلم سال شد شاهرخ خان مجددا با کارن جوهر همکاری نمود.این فیلم ۱/۱۷ کرور فروخت.شاهرخ خان برای این فیلم نامزد بهترین بازیگر مرد از فیلم فیرشد. او این فیلم را به عنوان نقطه ی عطفی درزندگی حرفه ایش میداند و درباره ی شخصیت راهول دراین فیلم می‌گوید:من عاشق آسیب‌پذیری و درستی درون چشم‌های راهول هستم. علاوه براین توانایی‌های او برای انتقال احساسات بدون کلمات شگفت انگیزاست.

شاهرخ در سال ۲۰۰۲ درفیلم “دوداس ” ساخته ی سانجی لیلا بهانسالی حضور یافت؛ این فیلم هزینه برترین فیلمی بود که تا آن زمان ساخته شده بود. بازی اوبه عنوان یک الکلی سرکش، تحسین‌ برانگیز بود و شاهرخ دوباره برنده ی جایزه ی بهترین بازیگر مرد از فیلم فیرشد. مدوری دیکشیت وآیشواریا رای نقش‌های مقابل شاهرخ در این فیلم بودند.فیلم در هند و خارج از هند فروخت و ۱۰ جایره ی فیلم فیر را برد همچنین نامزد بافتا برای بهترین فیلم خارجی زبان شد.
در همین سال شاهرخ خان در ششمین فیلم پرفروش سال به نام (هم تومهاره صنم / من متعلق به توأم عزیزم) درمقابل سلمان خان و مدوری دیکشیت حضور داشت.

عکس شاهرخ خان در کنار دخترش سوهانا

عکسهای جدید شاهرخ خان

تحسین بازی شاهرخ خان توسط منتقدین
شاهرخ خان در در سال ۲۰۰۳ تهیه کننده و بازیگر فیلم (رفته رفته) به کارگردانی عزیزمیرزا بود . در این فیلم اورانی موکرجی نقش مقابل شاهرخ را بازی کرد و داستان فیلم درمورد مشکلات یک زوج بعد از ازدواج بود. فیلم موفقیت خوبی در هند و بهتر از آن درخارج هند کسب نمود.فیلم بعدی او کمدی درام (کال هوناهو / شاید فردایی نباشد ( بود که در نیویورک فیلم برداری شده بود.نویسنده ی این فیلم کارن جوهر و نخستین تجربهٔ کارگردانی نیکیل ادوانی بود.پریتی زینتا ایفاگر نقش مقابل شاهرخ در این فیلم بود.بازی شاهرخ خان در نقش آمان ماتور تحسین همه ی منتقدان را به همراه داشت.شاید فردایی نباشد نامزد بهترین فیلم سال شد. در مجله ی هندو(The Hindu) درباره ی بازی شاهرخ خان نوشته شد:شاهرخ خان به عنوان فردی که مدت کوتاهی و لحظه زندگی میکند شوروذوق بی حد و مرز و انرژی زیادی دارد.او همدردی شما را برمی‌انگیزد. اشک شما را درمی‌آورد و با هر قطره اشک یک پله بالاتر از بازیگران دیگر قرار میگیرد.شاهرخ نامزد بهترین بازیگر مرد از فیلم فیر شد , کالهوناهو دومین فیلم پرفروش سال هند شد.
سال ۲۰۰۴ نیز از نظر تجاری و همچنین نظر منتقدین برای شاهرخ خان سال خوبی بود.هر ۳ فیلمی که شاهرخ خان در آنها حضور داشت نامزد بهترین فیلم شدند و او نیز برای هرسه نامزد بهترین بازیگر مرد از فیلم فیرشد. اولین فیلم در این سال که خودش نیز تهیه کننده ی آن بود (من هونا / من که هستم) نام داشت.در این فیلم که اولین تجربه ی کارگردانی فرح خان بود بازیگرانی همچون زایدخان، سونیل شتی، سوشمیتاسن و آمریتارائو بازی کردند. فیلم دومین فیلم پرفروش سال شد و از نظر تجاری بسیار موفق بود.او در این فیلم نقش سرگردی به نام “رام پرسادشرما” را بازی میکند که به عنوان دانشجو وارد دانشگاه می‌شود تا هم برادر ناتنی خود را بیابد و هم از دختری که ممکن بود او را بکشند مواظبت کند.بعد از من که هستم او در عاشقانه ی ویر-زارا به کارگردانی آدیتیاچوپرا درنقش ویرپرتاب سینگ حضور یافت.شاهرخ در این فیلم با پریتی زینتا هم بازی شد.فیلم ۹۴ کرور فروخت و بهترین فیلم و فیلم پرفروش سال شد.این فیلم در ۵۵ فستیوال فیلم برلین نمایش داده شد. در دسامر همین سال (سودس / سرزمین مادری) از او اکران شد و بازی او در نقش مهان بارگاوا ستایش منتقدان را به همراه داشت. بسیاری از منتقدان هم نظر بودند که این بهترین بازی شاهرخ تا آن زمان بود.جیتش پیلای (منتقد) می‌گوید: شاهرخ به بازیش شگرف ‌ترین اجرا را نمایش می‌دهد. گایاتری جوشی در این فیلم نقش مقابل شاهرخ را بازی نمود و فیلم داستان یک مهندس ناسا را که به هند برمی گردد تا ریشه‌های ملی اش را بهتر درک کند روایت میکند.با اینکه سرزمین مادری از نظر تجاری چندان موفق نبود اما باز هم برنده جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد شد . فیلم فیر اجرای شاهرخ خان را طبق موضوع سال ۲۰۱۰ به عنوان یکی از ۸۰ اجرای برتر نمادین انتخاب نمود. این فیلم در لیست ۱۰فیلم برتر بالیوودی دهه محسوب می گردد.
(پهلی / معما ( تنها فیلم شاهرخ خان در سال ۲۰۰۵ بود. رانی موکرجی نقش مقابل شاهرخ خان را در این فیلم برعهده داشت.این فیلم نیز از نظر تجاری شکست خورد اما با استقبال منتقدین همراه بود.معما نماینده هند در اسکار بود.

ادامه ی موفقیت ها و مقایسه ی شاهرخ خان با آمیتاب باچان

در سال ۲۰۰۶ او در فیلم سوم کارن جوهر حضور یافت و نقش دوساران را در فیلم (کبهی الویداناکهنا / هرگز نگو خداحافظ) بازی نمود.فیلم به علت بازی خوب بازیگران نامزدی بهترین فیلم را به دست آورد و از نظر تجاری بسیار موفق بود.بازی تحسین برانگیز شاهرخ خان نیز برای او نامزدی دیگر از فیلم فیر به عنوان بهترین بازیگر مرد را در پی داشت.(دان: تعقیب دوباره آغاز می‌شود) فیلم بعدی با بازی شاهرخ خان بود.از آنجا که در سال ۱۹۸۷ فیلمی با همین نام با بازی آمیتاب باچان ساخته شده بود، بازی شاهرخ خان با بازی آمیتاب باچان مقایسه میشد و نقدهای متفاوتی را دریافت مینمود.این فیلم نامزد بهترین فیلم سال و پنجمین فیلم پرفروش سال هند شد. خان نیز برای این فیلم نه تنها نامزد بهترین بازیگر مرد از فیلم فیر، بلکه نامزدی بهترین بازیگر مرد در آسیا را نیز بدست آورد.

در سال ۲۰۰۷ خان درفیلم جدیدیاش راج به نام (چاکده ایندیا / برو هند!) نقش یک مربی هاکی به نام کبیرخان را بازی نمود.شاهرخ در دوران دانشجویی، بازیکن هاکی بود و آرزو داشت هاکی را تا حد حرفه ‌ای ادامه دهد اما آسیب دید.چاکده ایندیا ازنظر تجاری وهمچنین انتقادی بسیار موفق بود.فیلم نامزدی بهترین فیلم از فیلم فیر را بدست آورد و برنده ی بهترین فیلم از دید منتقدان فیلم فیر گشت.همچنین سومین فیلم پرفروش سال ۲۰۰۷هند نام گرفت و خان بار دیگر جایزه ی بهترین بازیگر مرد را از فیلم فیر دریافت نمود. درهمان سال، خان درفیلم دوم فرح خان به نام (ام شنتی ام /نامزد بهترین فیلم ) در دو نقش متفاوت بازی کرد. بازی او نقدهای مثبت منتقدان را در پی داشت.
خان در همکاری دیگر با آدیتیاچوپرا در سال ۲۰۰۸ در درام عاشقانه (رب نه بنادی جودی / خداوند زوج‌ها را می‌سازد) ایفاگر نقش مردی کم رو و خجالتی به نام “سوریندر ساهنی” شد که قصد ازدواج با دختر جوانی را دارد و دختر به او اهمیت نمیدهد. در ادامه سوریندر ظاهر خود را تغییر داده و با نام شخصیتی دیگر و کاملاً متفاوت وارد زندگی دختر میشود.نقش دختر جوان را اوانوشکاشرما بازی میکرد.فیلم از نظر تجاری و انتقادی موفق بود و نامزد بهترین فیلم شد.این فیلم با ۱۵۸ کرور بعد از فیلم “گاجینی” مقام دومین فیلم پرفروش سال را بدست آورد همچنین پرفروش ‌ترین فیلم شاهرخ با کمپانی یاش راج تا آن زمان بود که بعدها فیلم “مادامیکه زنده ام” جای این فیلم را گرفت.) خداوند زوج‌ها را می‌سازد ) پرفروش‌ترین فیلم هند در خارج از کشور و در آن زمان نهمین فیلم پرفروش هند درخارج از هند شد.منتقدان بازی شاهرخ در این فیلم را نیز تحسین کردند و نامزدی دیگری برای شاهرخ خان در فیلم فیر به همراه داشت. ریچل سالتز از نیویورک تایمز نوشت :نقش دوگانه ی (سوریندر/راج ) احتمالاً برای آقای خان سفارشی است تا استعدادهای دوقلوی خود را به نمایش بگذارد، وی شرافتمندانه رنج می‌برد و با خودنمایی اش سرگرم می‌کند.در دسامر سال ۲۰۰۸ در زمان فیلمبرداری شانه ی شاهرخ خان صدمه دید.ابتدا فیزیوتراپی برای وی انجام شد اما درد زیاد باعث شد تا نهایتا در فوریه۲۰۰۹ عمل جراحی آرتروسکوپی انجام دهد.

شاهرخ خان سپس در چهارمین همکاری خود با کارن جوهر و ششمین همکاری با اوباکاجول فیلم “من خان هستم” را تهیه کنندگی کرد.شاهرخ در این فیلم بازی هم کرد و فیلم نامزد بهترین فیلم شد.داستان فیلم مرد مسلمانی را نشان میداد که به سندروم اسپارگر دچار بود و قصد داشت رئیس جمهور آمریکا را ملاقات کند. او برای بازی در این نقش چند ماه مطلعه کرد ، فیلم دید و با مبتلایان به سندرم اسپارگر صحبت کرد.نقدها به این فیلم نیز مثبت بود و پس از فیلم “سه احمق” دومین فیلم پرفروش تاریخ هند در خارج ازکشور شد.بازی او در نقش “رضوان خان” با قدردانی اکثر منتقدان همراه بود.جی وسیسبرگ گفت:خان مانند بیماران اسپارگر رفتار مینمود. چشم‌های برگردان، قدم‌های جهنده، لکنت و تکرار هنگام حفظ کردن متون. این فیلم هشتمین جایزه ی بهترین بازیگر فیلم فیر را برای او در پی داشت و در آن زمان به رکورد “دیلیپ کومار” رسید.

سال ۲۰۱۱ شاهرخ خان در یک فیلم تخیلی به نام راوان نقش مقابل کرینا کاپور و آرجون رامپال را بازی نمود.در این فیلم یک طراح بازی به نام شکر ، یک شخصیت منفی برای بازی خود میسازد به نام راوان ، اما راوان به دنیای حقیقی راه می‌یابد. این فیلم پرهزینه ترین فیلم بالیوود تا آن زمان بابودجهٔ تخمینی۱۲۵کرور محسوب میشد.شاهرخ برای تهیه ی راوان درگیری‌های زیادی پیدا کرد. اما راوان پس از اکران موفقیت مالی بسیار زیادی کسب کرد و۲۰۲ کرور فروش کرد. فیلم ونقش دوگانه شاهرخ نقدهای نقدهای گوناگونی برای وی به همراه داشت.بازی او به عنوان ابر قهرمان در نقش جی وان مورد ستایش اکثر منتقدین قرار گرفت اما کاراکتر دیگر او، “شکر” با انتقاد تندی از جانب آنها همراه بود.راجیو مسند نوشت: (تنها عملکرد به وضوح برجسته ی شاهرخ خان. شکرسوبرامانیام فریبنده است، درحالیکه به عنوان جی وان، او حتی به شخصیت ربات بازیش هم توانایی رهبری کردن داده بود.) وDNA India اضافه کرد: (خان درمحیط طبیعی خودش است وبه عنوان ابرقهرمان جی وان قدرتمند میباشد اما در نقش شکر بیش از حد رنجش آور است).سپس او یک ادامه از فیلم پرفروش و موفق دان در سال ۲۰۰۶ “دان ۲″ را بازی نمود که نامزد بهترین فیلم سال شد.شاهرخ خان برای بازی در این فیلم تمرینات ورزشی بسیاری انجام داد و بیشتر بدلکاری ها را در فیلم خودش انجام داد که باعث دریافت نقدهای مثبت شد.نیکات کاظمی از تایمز آف ایندیا نوشت:(شاهرخ مانند یک فرمانده است و نه درصحنه‌ های دراماتیک ونه درصحنه ‌های اکشن هرگز جای پایش را گم نمی‌کند). این فیلم با فروش ۲۰۶ کرور ، چهارمین فیلم پرفروش سال شد.”دان ۲” در شصت ودومین جشنواره فیلم برلین به نمایش درآمد همچنین یک نامزدی دیگر برای بهترین بازیگر از فیلم فیر برای شاهرخ خان به همراه داشت.

در سال ۲۰۱۲ تنها در درام عاشقانه (جب تاک هی جان / مادامیکه زنده‌ام) آخرین ساخته یاش چوپرا حضور داشت.شاهرخ خان در ۴ فیلم آخر یاش چوپرا ایفاگر نقشهای اصلی بود.کاترینا کایف و انوشکاشارما نقشهای مقابل شاهرخ خان را در این فیلم بازی کردند.یاش چوپرا پس از ۸ سال دوری از سینما و آخرین ساخته‌اش “ویر-زارا” در سال ۲۰۰۴ این فیلم را اکران نمود.فیلم نقدهای گوناگونی از منتقدین داخل هندوستان گرفت که بیشتر این نقدها مثبت بود و همچنین نقدهای مثبت منتقدین خارج از هند را در پی داشت.این فیلم نیز مانند فیلم قبلی برای شاهرخ خان نامزدی دیگر از فیلم فیر را به دنبال داشت.

حضور بعدی شاهرخ خان در فیلم اکشن کمدی “چنای اکسپرس” ساخته جدید روهیت شتی درمقابل دیپیکا پادوکن بود.این فیلم در ژانویه ۲۰۱۳ اکران شد و فروش آن به حدی بود که سومین فیلم پرفروش تاریخ هند شد.در سال ۲۰۱۴ فیلم کمدی فرح خان به نام “سال نو مبارک” اکران شد و روز اول رکورد پرفروش‌ترین اکران در روز اول را از آن خود کرد و پنجمین فیلم پرفروش تاریخ هند در آن زمان شد.

در سال ۲۰۱۶ فیلم طرفدار(fan ) با بازی او منتشر شد.در سال ۲۰۱۷ در فیلم (تیوبلایت/ رئیس) به کارگردانی راهول دهولاکیا حضور داشت.شاهرخ خان در سال ۲۰۱۶ به عنوان محبوب ترین و موفق ترین بازیگر سینمای بالیوود در تمام دورانها معرفی شد.وی در رده‌ بندی قدرتمندترین مردان جهان (سیاسی، اجتماعی) رتبه ۴۲ را دارد.
تهیه‌کنندگی و تاسیس شرکت
شاهرخ خان در همکاری با جوهی چاولا (بازیگر) و عزیز میرزا (کارگردان) در سال ۱۹۹۹ شرکت فیلم سازی Dreamz Unlimited را تاسیس کرد.اما در سال ۲۰۰۴ نام این شرکت را به Red Chillies Entertainment تغییر داد و همسر او گوری خان نیز تهیه کنندگی را بر عهده گرفت. فیلم اول این شرکت ( پهیربهی دل‌های هندوستانی / با این حال دل همچنان هندوستانی است) بود که شکست خورد.فیلم بعدی “آشوکا” بود که هرچند موفقیت تجاری کسب نکرد اما از نظر انتقادی موفق بود و نامزد جایزه بهترین فیلم شد.فیلم سوم (یک دوکاچهار / یک بعلاوه دو میشه چهار) بود که این فیلم نیز موفقیت کسب نکرد.فیلم دیگر (Chalte Chalte / رفته رفته) بود که آن هم نیز موفقیت تجاری یا انتقادی کسب نکرد.اولین فیلم تولید شده توسط Red Chillies Entertainment، (من هونا / من که هستم) در سال ۲۰۰۴ بود .این فیلم اولین تجربهٔ کارگردانی رقص آرای موفق فرح خان، بود و در قسمتهای مختلف نامزد شد و فروش فوق العاده ای داشت.سال بعد او فیلم تخیلی (پهلی / معما) را ساخت که تحسین منتقدان را در پی داشت و نمایندهٔ هند برای شرکت در اسکار بود. در سال ۲۰۰۵ خان همچنین یکی از تهیه کنندگان فیلم ترسناک (کال) به همراه کاران جوهر بود که تا حدودی در گیشه فروخت.شرکت خان در سال ۲۰۰۷ فیلم موفق (ام شنتی ام) به کارگردانی فرح خان را تولید کرد. در سال ۲۰۰۹ کمپانی خان فیلم (بیلو) را ساخت و ۲۰۱۱ ( آلویز کبهی کبهی /همیشه گاهی)،(راوان) و ( دان۲ ) از ساخته های شرکت خان بودند که در فیلم آخر با شرکت Excel Entertainment همکاری داشت.فیلم (چنای اکسپرس) در سال ۲۰۱۳ نیز از ساخته های شرکت شاهرخ خان بود که رکوردهای بسیاری را شکست.

نکات جالب و اتفاقات زندگی شاهرخ خان

+ شاهرخ خان در فیلمهای آدیتا چو پرا بدون خواندن فیلمنامه بازی می‌کند.

+ شاهرخ خان در سال ۲۰۰۹ درحالی که به تازگی از هواپیما پیاده شده تا به جمع طرفدارانش در آمریکا برود دستگیر شد و ۶۶ دقیقه مورد باز جویی قرار گرفت.

+ شاهرخ خان در سال ۲۰۰۴ از سوی مجله ی تایم یکی از بهترین بازیگران هند لقب گرفت.

+پسر شاهرخ خان به نام (آریان) در فیلم گاهی خوشی گاهی غم، نقش کودکی شاهرخ خان را بازی کرد.

شاهرخ خان تا کنون جوایز زیادی به دست آورده که عبارتند از:

جوایز فیلم فیر:
۱۹۹۲ جایزه بهترین بازیگر مرد تازه ‌وارد / فیلم دیوانه
۱۹۹۲ جایزه بهترین اجرا در نقش منفی / فیلم انجام
۱۹۹۳ جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد / فیلم بازیگر (فیلم۱۹۹۳)
۱۹۹۳ جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد از دید منتقدان / فیلم گاهی آره گاهی نه
۱۹۹۵ جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد / فیلم دلشکسته ی شجاع عروس را می‌برد
۱۹۹۷ جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد / فیلم دل دیوانه است
۱۹۹۸ جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد / فیلم داره یه اتفاقایی میفته
۲۰۰۰ جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد از دید منتقدان / فیلم محبت‌ها
۲۰۰۲ جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد / فیلم دوداس
۲۰۰۴ جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد / فیلم سرزمین مادری
۲۰۰۷ جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد / فیلم برو هند
۲۰۱۱ جایزه فیلم فیر برای بهترین بازیگر مرد / فیلم من خان هستم
شاهرخ خان بعد از سال ۲۰۱۰ /۲۰۱۱ برای فیلمهای دیگر چندین بار نامزد شد اما از فیلم فیر جایزه ای کسب نکرد آخرین نامزدی وی برای نقش بهترین بازیگر مرد در فیلم رئیس بود.

جوایز استار اسکرین:
۱۹۹۵ جایزه بهترین بازیگر مرد/ فیلم رام میداند
۲۰۰۱ جایزه زوج شماره یک(همراه کاجول) / فیلم گاهی خوشی گاهی غم
۲۰۰۳ جایزه بهترین بازیگر مرد/ فیلم دوداس
۲۰۰۳ جایزه زوج شماره یک(همراه آیشواریا رای) / فیلم دوداس
۲۰۰۵ جایزه بهترین بازیگر مرد / فیلم ویر-زارا
۲۰۰۵ جایزه زوج شماره یک(همراه پریتی زینتا) / فیلم ویر-زارا
۲۰۰۷ جایزه زوج شماره یک(همراه رانی موکرجی) / فیلم هرگز نگو خداحافظ
۲۰۰۸ جایزه بهترین بازیگر مرد/ فیلم برو هند
۲۰۰۸ جایزه زوج شماره یک(همراه دیپیکا پادوکن) / فیلم ام شنتی ام
۲۰۱۰ جایزه زوج دهه (همراه کاجول)
۲۰۱۱ جایزه بهترین بازیگر مرد (محبوب) / فیلم من خان هستم
۲۰۱۲ جایزه بهترین بازیگر مرد (محبوب) / فیلم دان۲: تعقیب ادامه می‌یابد
۲۰۱۴ جایزه بهترین بازیگر مرد (محبوب) / فیلم چنای اکسپرس
۲۰۱۵ جایزه بهترین بازیگر مرد (محبوب) / فیلم سال نو مبارک
۲۰۱۶ جایزه زوج شماره یک همراه با (کاجول) / فیلم دلداده

جوایز زی سینه:
۱۹۹۸ جایزه بهترین بازیگر مرد/ فیلم دل دیوانه است
۱۹۹۹ جایزه بهترین بازیگر مرد / فیلم داره یه اتفاقایی میفته
۲۰۰۳ جایزه بهترین بازیگر مرد / فیلم دوداس
۲۰۰۴ جایزه سوپر استار مرد سال
۲۰۰۵ جایزه بهترین بازیگر مرد / فیلم ویر-زارا
۲۰۰۷ جایزه سرگرم ‌کننده ی سینمایی سال / فیلم دان: تعقیب دوباره آغاز می‌شود
۲۰۰۸ جایزه بهترین بازیگر مرد / فیلم برو هند
۲۰۰۸ جایزه زی آیکن اوارد / فیلم ام شنتی ام
۲۰۱۱ جایزه بهترین بازیگر مرد / فیلم من خان هستم
۲۰۱۲ جایزه بهترین بازیگر مرد از دید منتقدان / فیلم دان۲: تعقیب ادامه می‌یابد
۲۰۱۳ جایزه چهرهٔ بین المللی مرد / فیلم مادامیکه زنده‌ام
۲۰۱۴ جایزه بهترین بازیگر مرد / فیلم چنای اکسپرس
۲۰۱۸ جایزه برای حضور ۲۵ ساله در سینمای هند

جوایز بالیوود مووی اواردز:

۱۹۹۹ جایزه بهترین بازیگر احساسات برانگیز / فیلم ازاعماق دل…
۱۹۹۹ جایزه بهترین بازیگر مرد / فیلم داره یه اتفاقایی میفته
۲۰۰۳ جایزه بهترین بازیگر مرد / فیلم دوداس
۲۰۰۵ جایزه بهترین بازیگر مرد / فیلم ویر-زارا

جوایز آپسارا:
۲۰۰۸ جایزه بهترین بازیگر مرد / فیلم برو هند
۲۰۱۰ جایزه بهترین بازیگر مرد / فیلم برو خداوند زوج‌ها را می‌سازد
۲۰۱۱ جایزه انتخاب خوانندگان هندوستان تایمز برای بهترین سرگرم‌کننده / فیلم من خان هستم
۲۰۱۲ جایزه انتخاب خوانندگان هندوستان تایمز برای بهترین سرگرم‌کننده / فیلم دان۲: تعقیب ادامه می‌یابد
فیلمها
۱۹۹۲/ دیوانه/ معجزه/ دل می‌داند/ راجو آقا می‌شود
۱۹۹۳/ مایا خانوم/ عموی شاه/ بازیگر/ ترس/ گاهی آره گاهی نه
۱۹۹۴/ انجام
۱۹۹۵/ کاران آرجون/ زمانه دیوانه/ اوه عزیزم! اینجا هندوستانه/ دلشکسته ی شجاع عروس را می‌برد/ گودو (فیلم)/ رام می‌داند/ سه گانگی
۱۹۹۶/ آقای انگلیسی، خانم هندی/ آرزو/ ارتش (فیلم)
۱۹۹۷/ کویلا/ بله قربان/ سرزمین بیگانه/ دل دیوانه است
۱۹۹۸/ همشکل/ ازاعماق دل…/ داره یه اتفاقایی میفته
۱۹۹۹/ پادشاه
۲۰۰۰/ دل همچنان هندوستانی است/ جنون/ هر دلی که عاشق بشه/ محبت‌ها
۲۰۰۱ / یک با دوچهار/ آشوکا (فیلم) / گاهی خوشی گاهی غم
۲۰۰۲/ من متعلق به توأم، عزیزم/ دوداس
۲۰۰۳/ چلته چلته / شاید فردایی نباشد
۲۰۰۴ / لحظه‌های جدایی/ من اکنون اینجایم/ ویر-زارا / سرزمین مادری
۲۰۰۵ / معما
۲۰۰۶/ هرگز نگو خداحافظ/ دان: تعقیب دوباره آغاز می‌شود
۲۰۰۷ / برو هند!/ ام شنتی ام
۲۰۰۸ / خداوند زوج‌ها را می‌سازد
۲۰۰۹/ بیلو ی آرایشگر
۲۰۱۰ / من خان هستم
۲۰۱۱ / را.وان (قهرمانان شرور نیستند) / دان۲: تعقیب ادامه می‌یابد
۲۰۱۲/ تا وقتی که زنده‌ام
۲۰۱۳/ قطار چنای
۲۰۱۴/ سال نو مبارک
۲۰۱۵/ دلداده
۲۰۱۶/ طرفدار/ای دل مشکله / زندگی عزیز (فیلم)
۲۰۱۷/ رئیس/ تیوبلایت
۲۰۱۸/ وقتی هری سجال را دید
در سال ۲۰۱۸ شاهرخ خان فیلم زیرو را نیز در برنامه ی خودش دارد و این فیلم در حال فیلمبرداری است.
توجه: عنوان فیلم‌ها با توجه به ترجمهٔ انگلیسی آن‌ها به فارسی برگردانده شده‌است و ممکن است با نام دوبله ‌شده ی اثر یکسان نباشد.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “بیوگرافی کامل و عکسهای جدید شاهرخ خان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *