---------------------- ---------------------- ---------------------

تاثیر آسم بر بارداری

یک پزشک متخصص زنان و زایمان گفت: «در پروسه بارداری در مبتلایان به آسم، ممکن است تا حدی احتمال فشارخون بارداری، محدودیت رشد جنین و زایمان پیش از موعد، بیشتر از افراد عادی باشد.»

دکتر مریم خادم، اظهار داشت: «شایع‌ترین بیماری ریوی، آسم است که تقریبا ۴ تا ۸ درصد زنان باردار به آن دچار هستند. آسم، نوعی التهاب مزمن راه‌های هوایی است که وراثت در بروز آن نقش مهمی دارد. در تماس بودن با مواد محرک محیطی مثل آنفلوآنزا، دود سیگار، هوای سرد و آسپرین در تشدیدعلایم بیماری بسیار دخیل‌ است و باعث این می‌شود که راه‌های هوایی فرد به دلایل فوق دچار انسداد شود که علت آن هم انقباض عضلات صاف برونش و ترشحات زیاد است.»

او در ادامه افزود: «در دوران بارداری به طور عادی، تهویه دقیقه‌ای و حجم جاری ریه‌ها افزایش پیدا می‌کند بنابراین، فشار اکسیژن شریانی هم بالا می‌رود، در حالی که فشار دی‌اکسید‌کربن نهایتا کم می‌شود. از طرفی دیگر، به دلیل بزرگ شدن رحم و فشار آن از پایین بر قفسه سینه، حجم قفسه سینه کم می‌شود از این رو مادر حامله به ‌ویژه در انتهای بارداری تا حدی احساس تنگی نفس می‌کند که به تدریج با تنفس‌های عمیق‌تر (نه تندتر) جبران می‌شود.»

دکتر خادم در پاسخ به این سوال که بارداری چه اثری بر سیر آسم میگذارد، گفت: «در اصل بارداری اثر قابل پیش‌بینی بر سیر آسم ندارد. به عبارتی یک‌سوم بیماران در دوران بارداری بهتر می‌شوند، یک‌سوم تغییری نمی‌کنند و یک‌سوم هم وضعیتشان بدتر می‌شود. اما این قانون کلی وجود دارد که هر چه آسم شدیدتر باشد، احتمال تشدید آن در بارداری و حتی نیاز به بستری شدن هم افزایش می‌یابد.»

این متخصص زنان و زایمان در پایان خاطرنشان کرد: «در پروسه بارداری در مبتلایان به آسم، ممکن است تا حدی احتمال فشارخون بارداری، محدودیت رشد جنین و زایمان پیش از موعد، بیشتر از افراد عادی باشد که صد البته در آسم متوسط و شدید این مشکلات بیشتر خواهد بود.»

وی همچنین یادآور شد: «امروزه اگر بیمار به نوع شدید آسم مبتلا نباشد، پیامد بارداری عالی خواهد بود. در نوع شدید ابتلا به آسم فرد مبتلا در اغلب روزهای هفته به دلیل تنگی نفس از خواب بیدار می‌شود، چندین بار در روز به اسپری سالبوتامول یا مشابه آن نیاز دارد. همچنین فعالیت بدنی‌ به شدت محدود می‌شود و حجم بازدمی با فشار در او کمتر از ۶۰ درصد مقدار پیش‌بینی شده است.»

منبع:سلامانه

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تاثیر آسم بر بارداری”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *