---------------------- ---------------------

تاثیر اضافه وزن و سن بر سلامت دوران بارداری

سن و وزن دو فاکتور مهم و قابل توجه در زمان بارداری هستند،مسئول کلینیک ناباروری پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به اینکه ابتلا به دیابت دوران بارداری به سن مادران بستگی دارد، اظهار داشت: بین ۳۰ تا ۳۵ درصد مادران بالای ۳۵ سال که دچار چاقی و بیماری سندروم تخمدان پلی کیستیک هستند، به دیابت بارداری مبتلا می شوند.
دیابت بارداری؛ یکی از انواع دیابت ها است که افزایش قندخون برای اولین بار در دوران بارداری رخ می دهد. هنوز مشخص نیست دیابت بارداری چرا اتفاق می افتد ولی برخی علائم میتواند در تشخیص زودرس این بیماری مؤثر باشد. با توجه به عوارضی که دیابت برای جنین و مادر باردار می‌تواند داشته باشد، پیشگیری و کنترل دیابت در دوران بارداری ضروری است.
دکتر افسانه محمدزاده در این خصوص گفت: ارزیابی های لازم برای مادران بارداری که به دیابت بارداری مبتلا شده اند شامل کنترل بهتر قندخون و همچنین عوارض چشمی و کلیوی و فشارخون باید انجام پذیرد تا آنان دچار عوارض و مشکلات دیابت بارداری نشوند.
او با اشاره به اینکه دیابت بارداری شامل دو نوع، آشکار و مخفی است، ادامه داد: در نوع دیابت مخفی میزان قند ناشتا طبیعی است اما قندخون بعد از خوردن گلوکز مختل شده و این افراد باید به متخصص غدد مراجعه کنند.
محمد زاده ادامه داد: ممکن است زنان قبل از بارداری دچار دیابت نباشند و در بارداری مبتلا به آن شوند اما برخی دیگر، قبل از بارداری به این بیماری مبتلا هستند و این افراد قبل از بارداری باید از پزشک خود مشاوره بگیرند.

فوق تخصص زنان و زایمان اظهار داشت: دیابت بارداری مانند نوع های دیگر این بیماری، می تواند عوارضی همچون عوارض چشمی و قلبی و عروقی برای مادران باردار داشته باشد که به محض مشاهده علائم باید به پزشک مراجعه کنند. کنترل دیابت در دوران بارداری نیازمند کار تیمی پزشکان است و متخصص زنان به تنهایی نمی تواند این کار را انجام دهد و باید متخصصان غدد و داخلی در این زمینه کمک کنند.

دکتر افسانه محمدزاده به عوارضی که دیابت بارداری میتواند روی مادر و جنین داشته باشد اشاره کرد و افزود: اگر دیابت در دوران بارداری کنترل نشود، می تواند به جنین به ویژه مغز جنین آسیب برساند.
مسئول کلینیک ناباروری پژوهشگاه ابن سینا ، رشد زیاد جنین را از دیگر عوارض دیابت بارداری اعلام کرد و اظهار داشت: دیابت سبب رشد زیاد جنین می شود که به آن جنین ماکروزوم گفته می شود. عوارض فشارخون بالای مادران باردار عکس این موضوع است و رشد جنین در اثر فشارخون مادران، کاهش می یابد.
وی ادامه داد: میانگین وزن طبیعی نوزادان بین ۲ کیلو و ۹۰۰ گرم تا ۳ کیلو و ۲۰۰ گرم است و اگر وزن نوزاد بیش از چهار کیلوگرم باشد، ماکروزوم یا جنین بزرگ به حساب می آید و اگر جنین ماکروزومی وزنش بیشتر از چهار و نیم کیلو باشد، خطر بیشتری جنین را تهدید میکند.
محمد زاده با اشاره به اینکه در مادران دیابتی احتمال ماکروزوم بودن جنین بیشتر است که حدود پنج درصد کل نوزادان، ماکروزوم هستند ،ادامه داد: هر چه وزن جنین بیشتر باشد احتمال وجود اشکالات در سوخت و ساز قند مادر که ممکن است مخفی باشد بیشتر می باشد.
محمدزاده افزود: رسیدن قند فراوان به جنین علاوه بر تاثیر نامطلوب بر جنین می تواند زایمان طبیعی را سخت و طولانی کند. این زایمان سخت هم برای مادر و هم برای جنین خطرناک میباشد، اغلب متخصصان زنان ترجیح می دهند که جنین ماکروزوم را به روش سزارین به دنیا آورند.
رئیس انجمن دیابت ایران با اشاره به اینکه ۲۰ درصد زنان باردار در معرض ابتلا به دیابت بارداری و افزایش قند خون هستند، بالا رفتن سن ازدواج در میان بانوان را دلیل عمده آن دانست.
علیرضا مهدوی، معاون مرکز مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرده است که پنج میلیون نفر در ایران دیابت دارند و حدود چهار میلیون نفر دیگر نیز در معرض ابتلا به این بیماری هستند.
وی اظهار داشت: بیماری دیابت یک اپیدمی جهانی است که در ایران نیز شیوع بسیار بالایی داشته، حدود ۱۰ درصد افراد بالای ۲۰ سال در ایران به این بیماری دچار هستند و حدود هشت درصد دیگر افراد بالای ۲۰ سال نیز در معرض ابتلا به این بیماری (پره دیابت) قرار دارند.

منبع:ایرنا

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تاثیر اضافه وزن و سن بر سلامت دوران بارداری”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *