---------------------- ---------------------

تاثیر مخرب متآمفتامین بر مغز

مت‌آمفتامین با تأثیر مستقیم بر مکانیسم‌های مغز شادی و هیجان در فرد ایجاد می‌کند.

مت‌آمفتامین همچنین باعث اختلال شدید در خواب و یا بی‌خوابی شدید می‌شود در مغز قسمتهایی وجود دارد که مسئول توجه، تحرکات هیجانی و کنترل حرکات است در افرادی که داروهای مشتق از متامفتامین‌ها را مصرف میکنند این قسمت از مغز بزرگتر است.

اثرات مخرب متامفتامین روی مغز

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در سن دیه گو گفتند: توانایی‌های ادراکی این افراد در آزمون‌های عملکردی کاهش می‌یابد.

به گزارش پایگاه اینترنتی بی‌بی‌سی نیوز: داروهای نشاط آور حاوی آمفتامین باعث تغییر ساختمان مغز میشوند. به نظر می‌رسد این داروها آن طور که گمان می‌شود خوب عمل نمی‌کنند.

در اشخاصی که به بیماریهای زمینه ای مانند ایدز مبتلا هستند تاثیر تخریب این داروها بر مغز بیشتر است.در مبتلایان به ایدز مصرف داروهای حاوی متامفتامین باعث چروک خوردن و نه بزرگ شدن مغز می‌شود.

بخشهای مسئول تفکر، استدلال، حافظه و یادگیری مغز در بیماران مبتلا به ایدز و مصرف‌کنندگان متامفتامین از نظر ساختمانی تغییر می‌کند.

در این مطالعه محققان ‪ ۱۰۳‬بیمار را موردبررسی قرار دادند از مغز همه این بیماران تصویربرداری شد و آزمون‌هایی برای بررسی قوای دماغی مانند یادگیری ،یاد آوری ، روانی کلام ،پردازش اطلاعات، و فعالیت‌های حرکتی انجام شد.نتایج آزمونهای شناختی انجام شده در همه بیماران تقریبا مختل بود

اختلال عملکرد مغز می‌تواند زندگی روزانه فرد را نیز مختل ‌کند.

حجم کورتکس آهیانه و عقده‌های قاعده‌ای مغز در مصرف‌کنندگان متامفتامین افزایش نشان می‌داد.

در مبتلایان به ایدز ، قشر مخ، هیپوکامپ و عقده‌های قاعده‌ای چروک خورده و تحلیل رفته بودند. این اختلالات ساختمانی باعث اختلال در فعالیت‌های روزانه و کار بیمار می‌شود. فعالیت‌های روزمره زندگی ، رانندگی و حتی توانایی تنظیم دخل و خرج روزانه در بیماران ایدزی مصرف‌کننده متامفتامین به طور قابل توجه کاهش می‌یابد.

تاثیر متامفتامین بر فعالیت‌های روزانه کمتر مطالعه شده است اگرچه توانایی تصمیم‌گیری در مصرف بیش از حد دارو کاهش می‌یابد.مصرف دراز مدت متامفتامین به جای افزایش واسطه عصبی دوپامین میزان این ماده را در مغز کم می‌کند.

میزان دوپامین در عقده‌های قاعده‌ای مغز زیاد است. این واسطه شیمیایی حرکت را کنترل می‌کند. به همین دلیل در بسیاری از مصرف‌کنندگان متامفامین لرزش‌هایی در دست مشابه بیماران مبتلا به پارکینسون مشاهده می‌شود.

نتایج این مطالعه در نشریه ‪ american journal of psychiatry‬ چاپ شده است.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تاثیر مخرب متآمفتامین بر مغز”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *