---------------------- ---------------------- ---------------------

تاثیر مواد پلاستیکی در ناباروری

در سال ۱۹۹۹، یک دانشمند مشهور آمریکایی، به صورت تصادفی متوجه شد که اکثر محصولات پلاستیکی، از ظروف پلاستیکی غذا گرفته تا اسباب‌ بازی‌ها و وسایل پزشکی پلاستیکی، حاوی ماده شیمیایی «بیس فنل آ» هستند که باعث اختلال در هورمون‌های بدن میشوند و البته نه تنها روی باروری اثر منفی دارند، بلکه سرطان‌زا نیز هستند. از آن زمان به بعد، استفاده از این ماده در تولید پلاستیک در آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر متوقف و مواد دیگری جایگزین این ماده شدند.

اما دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که، مواد به اصطلاح ایمن مورد استفاده در تولید انواع پلاستیک‌ها، که جایگزین ماده شیمیایی «بیس فنل آ» (BPA) شده اند، همان خطرات BPA را با خود به همراه دارند. در حقیقت تمام مواد پلاستیکی، با تاثیرات منفی که روی اسپرم و تخمک دارند باروری افراد را به خطر می‌اندازند. علاوه بر این این مواد سرطان زا نیز هستند.

بررسی هایی که اخیرا توسط دانشمندان به همراه تیم تحقیقاتی آنها بر روی اسپرم و تخمک موش‌های آزمایشگاهی انجام شد نشان داد که تمام مواد جایگزین BPA که در تولید پلاستیک به کار می‌روند همان اثرات منفی را دارند و می‌توان گفت در حال حاضر در بازار هیچ محصول پلاستیکی امنی موجود نیست.
«بیس فنل اس» همان اثرات منفی «بیس فنل آ» را دارد!
طبق این بررسی ها ، ماده «بیس فنل اس» (BPS) که به جای BPA به کار می‌رود، دقیقا مانند BPA، در موش‌های آزمایشگاهی ایجاد ناهنجاری‌های کروموزومی می‌کند و این اتفاق می‌تواند در انسان هم رخ دهد. در ضمن این محققان هنوز موفق نشده اند تعیین کنند که قرار گرفتن در معرض چه مقدار پلاستیک خطرناکتر است.
متاسفانه حذف اثر مواد آلوده‌کننده «بیس فنل» به صورت کامل ممکن نیست و تا سه نسل در افراد باقی خواهد ماند. مواد دیگر مانند پارابن‌ها، فتالات‌ها و پیشگیرنده‌های شعله آتش نیز باعث اختلال در غدد درون‌ریز بدن میشوند و اثرات منفی روی باروری افراد دارند.
جایگزین مناسب برای مواد پلاستیکی
محققان بر این باورند که تولید هر چه سریعتر مواد شیمیایی سبز کمک میکند تا آینده ی سالمتری داشته باشیم و افراد کمتری در معرض مشکلات سلامتی همچون ناباروری و انواع سرطان قرار بگیرند.
برگرفته از: طبنا

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تاثیر مواد پلاستیکی در ناباروری”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *