---------------------- ---------------------- ---------------------

تاثیر واریکوسل بر روی اسپرم

واریکوسل یکی از علل شایع ناباروری در آقایان است. این بیماری بر اثر گشاد شدن و پیچ خوردگی وریدهای بیضه اتفاق می افتد، به نحوی که دیگر قادر به تولید اسپرم سالم نخواهد بود. هرچند ایجاد آسیب در بیضه مبتلایان امری بدیهی میباشد، اما چگونگی آغاز و پیشرفت این آسیب همچنان ناشناخته است.
دکتر بهرنگ آبادپور ،عضو تیم تخصصی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا در این باره، گفت: حدود ۲۰ درصد مردان درجاتی از این بیماری شامل خفیف، متوسط یا شدید را دارند.
وی در ادامه افزود: واریکوسل می تواند قدرت باروری مردان را کاهش دهد و در برخی افراد مبتلا به این بیماری، در کارکرد طبیعی اسپرم اختلال ایجاد کند. این بیماری ممکن است در مرحله اول سبب کندی حرکت اسپرم و در مرحله بعدی بر شکل و تعداد اسپرم ها تاثیر بگذارد.
دکتر آبادپور ادامه داد: در اکثر مردان مبتلا به واریکوسل اختلال ناباروری ایجاد نمی شود و در اکثر موارد این افراد درمان خاصی نیاز ندارند و اکثر کسانی که واریکوسل دارند نیاز به جراحی ندارند.اما مهمترین روش درمان واریکوسل جراحی است زیرا دارویی برای درمان این بیماری وجود ندارد و با استفاده از این روش اقدام به درمان بیماران می شود که بهتر است عمل جراحی با میکروسرجری انجام گردد.
آبادپور بیان داشت: اسپرم سازی در دمای پایین تر از دمای عادی بدن انجام می شود، افزایش دما می تواند اختلال اسپرم سازی ایجاد کند. به همین دلیل به افرادی که اختلال باروری دارند توصیه می شود به استخر آب داغ یا جکوزی نروند.

تاثیر واریکوسل بر روی دی ان ای سلول اسپرم
آبادپور ادامه داد: تحقیقات جدید نشان می دهد که واریکوسل بر روی دی ان ای سلول اسپرم هم تاثیر می گذارد و می تواند به این سلول آسیب برساند.
وی با اشاره به اینکه بهترین راهکار برای تشخیص این موضوع، آزمایش DFI است، گفت: کسی که مبتلا به واریکوسل است و همسرش هم دچار سقط مکرر می شود، باید این آزمایش را انجام دهد تا مشخص شود دی ان ای سلول اسپرم این فرد دچار مشکل نباشد و اگر تعداد دی ان ای سلول اسپرم از حدی بالاتر باشد، فرد بیمار باید با تحت عمل جراحی قرار گیرد.
عضو تیم تخصصی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا، درباره ی تاثیر عوامل محیطی در ایجاد این اختلال گفت: تابه امروز از هیچ منبع علمی گزارش نشده که عامل محیطی در بروز بیماری واریکوسل نقش دارد اما برخی عوامل مانند جابجایی اجسام سنگین یا سرپا ایستادن طولانی مدت می تواند در تشدید علائم واریکوسل نقش داشته باشد.

 

برگرفته از ایرنا_ تهران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تاثیر واریکوسل بر روی اسپرم”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *