---------------------- ---------------------- ---------------------

تاثیر ورزش بر سرطان غدد لنفاوی

لنفوم‌ها به سرطان‌هایی گفته میشود که از دستگاه لنفاوی منشا می‌گیرند. لنفوم هنگامی اتفاق می افتد که سلول‌های موجود در غده های لنفاوی یا لنفوسیت‌ها به طور مهارنشدنی تکثیر می‌شوند که باعث ایجاد سلولهای بدخیمی میشوند که دارای توانایی غیرطبیعی تهاجم به بافت‌های دیگر در سراسر بدن هستند.

فعالیت و تحرک فیزیکی به افراد مبتلا به لنفوم کمک می کند تا طول عمر بیشتری داشته باشند.

در جدیدترین پژوهش، محققان کلینیک مایو آمریکا حدود ۴۱۰۰ فرد مبتلا به لنفوم را مورد بررسی قرار دادند. سرطان لنفوم سرطانی است که در سلول های سفید خون که معمولا به مقابله با عفونت کمک می کنند، آغاز می شود.

دکتر پرییانکا پوفالی، سرپرست تیم تحقیق، گفت:همه متخصصان برای بهبود کیفیت زندگی به تمام بازماندگان سرطان فعالیت فیزیکی را توصیه می کنند، اما ما تاثیر تحرک جسمی را بر بقاء بیماران مبتلا به لنفوم نمی دانستیم.

وی در ادامه اظهار داشت: ما به این نتیجه رسیدیم فعالیت فیزیکی می تواند تاثیر مثبت بر بقاء بیماران مبتلا به لنفوم داشته باشد.

محققان از طریق پرسشنامه های دوره ای، میزان فعالیت فیزیکی شرکت کنندگان را قبل از تشخیص ابتلا به سرطان و تا سه سال بعد بررسی کردند.مطالعه نشان داد افرادی که قبل از تشخیص ابتلا به این بیماری فعالیت فیزیکی شان بیش از حد نرمال بود، کمتر از افراد دارای تحرکات فیزیکی جانشان را به دلیل بیماری لنفوم از دست دادند.افرادی هم که بعد از مبتلا شدن به بیماری فعالیت فیزکی خود را افزایش دادند کمتر از افراد دارای تحرک فیزیکی کم در طول سه سال بعد از تشخیص بیماری جان شان را از دست دادند.همچنین، افرادی که بعد از تشخیص ابتلا به لنفوم فعالیت جسمی شان کمتر شده بود میزان مرگشان در مقایسه با افرادی که فعالیت فیزیکی شان تغییری نکرده بود بیشتر بود.

منبع: مهر

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تاثیر ورزش بر سرطان غدد لنفاوی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *