---------------------- ---------------------

تحلیل لثه از پیشگیری تا درمان

تحلیل لثه بیماری است که در آن بافت نرم لثه از موقعیت اولیه ی خود خارج شده و به مرور زمان از روی تاج دندان به عقب میرود و پس از مدتی روی ریشه ی دندان پوششی از لثه نخواهد بود.عوامل متعددی از جمله شکل و ضخامت بافت لثه، تروما، بیماری‌های لثه‌ای التهابی و نیروهای جوندگی در ایجاد این عارضه تاثیر گذار خواهد بود.
هرچند این بیماری در هر سنی میتواند رخ دهد اما بیشتر افراد بزرگسال که دوره ی جوانی را پشت سر گذاشته اند دچار آن خواهند شد.رعایت بهداشت یا افراط در آن و همچنین ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن از عوامل شناخته‌شدهٔ این عارضه هستند.
چه زمانی لثه ها تحلیل می روند؟
به طور معمول تحلیل لثه زمانی اتفاق می‌افتد که استخوان فک زیرین تحلیل رفته باشد. همچنین افرادی که محکم مسواک می‌زنند، غذاهای سفت زیاد مصرف می‌کنند یا به دندان قروچه و پوکی استخوان ملایم مبتلا هستند نیز دچار تحلیل استخوان و به دنبال آن تحلیل لثه می‌شوند. تحلیل لثه‌ها یک اتفاق بسیار تدریجی است. بسیاری از افراد حتی متوجه آن نمی‌شوند تازمانی‌که فاصله‌ بین دندان‌ها را ببینند یا حساسیت شدید دندان را تجربه کنند.در صورتی که نشانه های تحلیل لثه پدیدار شود باید سریعا به دندانپزشک مراجعه کرد.دندانپزشک میتواند یک برنامه ی درمانی برای جلوگیری از پوسیدگی بیشتر لثه‌ها و مشکلات دندانی ارائه دهد.
خطرات تحلیل رفتن لثه :
یکی از بزرگ‌ترین مشکلات تحلیل لثه آن است که این مشکل پوشیده باقی می‌ماند تا جایی که به مراحل پیشرفته و حاد خود می‌رسد.
تحلیل لثه به این علت مضر و خطرناک میباشد که بین خط لثه و دندان شکاف ایجاد میشود و پوشش ریشه ی دندان از بین رفته و آشکار خواهد شد. به مرور زمان، باکتری‌ها در این شکاف‌ها انباشته می‌شوند، که برطرف کردن آنها ،حتی با بهترین مسواک‌های برقی در بازار دشوار خواهد بود. این مشکل آنقدر وخیم خواهد شد که استخوان و بافت پیرامون دندان آسیب خواهند دید، تا جایی که دندان لق شده و در نهایت خواهد افتاد.
بخش خوب این مسئله آن است که دندانپزشک به سادگی می‌تواند علائم و نشانه‌های تحلیل لثه را شناسایی نماید، که به جلوگیری از پیشرفت آن پیش از بروز و آشکار شدن کمک خواهد نمود.

علل تحلیل لثه:
علل زیادی در بروز تحلیل لثه نقش دارند که مهمترین آنها عبارتند از:
ژنتیک : برخی از افراد به سادگی مستعد ابتلا به بیماری لثه هستند، فارغ از اینکه چقدر خوب از دندان‌های خود مراقبت می‌کنند.

بیماری پیرادندانی :بیماری بافت‌های نگهدارنده‌ دندان و عفونت باکتریایی دهان می‌تواند باعث خرابی بافت لثه و استخوان‌های پشتیبان شود.

روش مسواک‌زدن :اگر خیلی سفت مسواک زده شود و یا از روال مسواک‌زدن اشتباه استفاده شود. این روال های غلط مسواک‌زدن مینای دندان را از بین برده و موجب تحلیل لثه‌ها می‌شود.
استفاده از دخانیات : سیگار کشیدن و جویدن دخانیات می‌تواند باعث تشکیل پلاک دندان ‌شود.رفع این پلاک‌ها، بدون یک روال مداوم برای بهداشت دهان و دندان و تمیز کردن دقیق دندان امکان‌پذیر نیست.
بهداشت دهان و دندان : بهداشت ضعیف دهان و دندان، زمانی‌که به طور مرتب دندان‌ها مسواک زده نشود و نخ‌دندان کشیده نشود. پلاک ایجاد شده بر روی دندان می‌تواند زمینه‌ی ایجاد بیماری لثه را فراهم کند، که به نوبه‌ی خود موجب تحلیل رفتن لثه می‌شود.
دندان‌های کج‌شده : اگر دندان‌ها به صورت یکسان در کنار هم قرار نگرفته باشند. آنگاه ممکن است بر روی قسمت‌هایی از لثه و استخوان فشار زیادی وارد شود، که در نهایت می‌تواند باعث تحلیل رفتن لثه شود.
دندان قروچه : دندان قروچه و وارد کردن فشار بیش از حد به دندان‌ها می‌تواند باعث تغییر مکان دندان و در پی آن تحلیل رفتن لثه‌ها شود.
تغییرات هورمونی: تغییرات سطح هورمون در زنان می‌تواند حساسیت لثه‌های آنها را افزایش داده و باعث بالا رفتن خطر تحلیل لثه‌ها شود.
پرسینگ یا ایجاد سوراخ در بدن : اگر بر روی لب‌ها یا زبان خود پرسینگ انجام داده باشید.آنگاه جواهر به کار رفته ممکن است لثه‌ شما را تحریک کرده و در نهایت آن را فرسوده سازد.

علائم تحلیل رفتن لثه‌ :
آشکارترین نشانه ی تحلیل رفتن لثه، تغییر مکان قابل‌مشاهده بافت لثه به سمت پایین ریشه دندان است، که باعث می‌شود قسمت زرد دندان نمایان شود. علامتهای دیگری نیز در ارتباط با تحلیل لثه وجود دارد، اما درهرصورت نمایان شدن ریشه دندان معمولاً رخ می‌دهد. بر حسب اینکه عامل خطر تحلیل لثه چه باشد، منطقه تحلیل لثه ممکن است به یک دندان یا بخشی از دهان محدود باشد و یا اینکه در سراسر دهان گسترش یابد.برخی از علائم شایع این عارضه که منجر به تحلیل لثه می‌شود، عبارتند از:
نمایان شدن رنگ زرد ریشه دندان
حساس شدن لثه
حساس شدن به پوسیدگی
لکه لکه شدن دندان
دندان‌های بلند
گیر کردن تکه های مواد غذایی
فضاهای خالی بین دندان‌ها

راه های پیشگیری از تحلیل لثه:
استفاده از مسواک با برس نرم
در روز ۲ بار از مسواک و یکبار از نخ دندان استفاده شود
بررسی منظم دهان و مراجعه به دندانپزشک در صورت مشاهده ی تورم، زخم یا خونریزی لثه
جرم گیری دندان ها توسط دندان پزشک (در صورت ابتلا به دیابت،دندانپزشک را مطلع سازید)
استفاده از شوینده‌های ضدباکتری برای کنترل باکتری‌هایی که سبب ایجاد رسوب در اطراف دندان‌ها و خط لثه‌ها می‌شوند برای افرادی که مبتلا به دیابت هستند.

درمان تحلیل لثه :
گام اول برای درمان، از بین بردن عامل اصلی ایجادکننده مشکل است. زمانی که عوامل سیستمیک و موضعی حذف شود، مشکل بیمار هم تا حد زیادی برطرف خواهد شد و در بسیاری مواقع حتی به درمان خاصی هم نیاز نداریم. در صورتی که مشکل همچنان ادامه داشته باشد هم با نظر دندانپزشک می‌توانید از روش‌های درمانی مختلف کمک بگیرید.
پیوند لثه عمل جراحی است که در صورتی که لثه‌ها تحلیل رفته باشند توسط یک پریودنتیست (متخصص بیماری‌های لثه) انجام می‌شود. در این مرحله شما قادر به دیدن ریشه‌ی دندان‌های خود هستید زیرا لثه‌ها کل دندان را پوشش نمی‌دهند. انجام این جراحی می‌تواند از ادامه تحلیل لثه جلوگیری کند، همچنین می‌تواند مانع از دست رفتن بخشی از استخوان و افتادن دندان‌ها و نیز پوسیدگی آنها شود.در این جراحی بخشی از بافت برداشته می‌شود که اغلب از کام دهان گرفته می‌شود و از آن برای پوشاندن ریشه دندان استفاده خواهد شد. بسته به وضعیت دهان و نظر متخصص دندان این روش بهترین راه برای بهبود ظاهر لثه است. پزشک ممکن است یک یا چند پیوند لثه را انجام دهد.
درمان‌های خانگی و گیاهی برای درمان تحلیل لثه:
روغن کنجد: روغن کنجد از رشد باکتری‌ها در دهان جلوگیری می‌کند. به این منظور می‌توانید دو یا سه قاشق چایخوری روغن کنجد را چند دقیقه در دهان نگه‌دارید. این درمان را به مدت دو تا سه هفته ادامه دهید.
مریم گلی: برگ‌های این گیاه را به آرامی بر لثه ماساژ دهید. همچنین می‌توانید برگ‌ها را در آب بجوشانید و هنگامی که سرد شد به عنوان دهانشویه استفاده کنید.
شست وشو با نمک دریا : شست وشوی دهان با آب گرم و مخلوط نمک یکی از آسان ترین روش ها برای تسکین تورم، درد و التهاب است فقط مقدار کمی از نمک دریایی را در یک فنجان آب گرم حل کنید و حدود ۱۵ ثانیه در دهان خود قرقره و بیرون بریزید . برای گرفتن نتیجه بهتر ۲ تا ۳ مرتبه تکرار کنید.
ماساژ و برس لثه با مواد صمغی: درمانی بسیار ساده و موثر، که به طرز شگفت انگیزی باعث بهبود و سفت شدن لثه ها می شود. این کار همان ماساژ لثه با برس نرم است. به این ترتیب، این کار باعث پیشگیری از التهاب لثه ها و مقاومت آن ها می شود. در واقع، مسواک زدن دندان با ماساژ دهنده های صمغی بسیار راحت است. شما می توانید این کار را هر روز انجام دهید.
روغن درخت چای : مانند دیگر مواد در این لیست، روغن درخت چای خاصیت ضد التهابی عالی و آنتی بیوتیکی دارد. در سال ۲۰۰۸ یک مطالعه استرالیایی به این نتیجه رسید استفاده منظم از روغن درخت چای باعث کاهش خونریزی لثه می شود. ۱ یا ۲ قطره روغن درخت چای را روی مسواک بریزید و یا آن را با خمیر دندان مخلوط کنید. دو بار در روز و برای چند هفته این کار را ادامه دهید.
برگهای آووکادو: یکی دیگر از درمان های طبیعی برای سفت شدن لثه ها و تقویت دندان ها، استفاده از برگ های آووکادو است. برای این کار، می توانید برگ آووکادو را بجوید. آووکادو با تقویت لثه ها، دندان های شما را قوی تر می کند. همچنین با سایر بیماری های دهان و دندان هم، مبارزه می کند.
روغن اکالیپتوس: روغن اسانس اکالیپتوس برای درمان عقب رفتگی لثه بکار می‌رود. خاصیت ضدمیکروبی دارد که به از بین بردن باکتری‌های عامل رسوب دندان کمک می‌کند. ۶ تا ۷ قطره از این روغن را در یک فنجان آب ریخته و لثه‌ها را با این محلول به طور روزانه ماساژ دهید.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تحلیل لثه از پیشگیری تا درمان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *