---------------------- ---------------------- ---------------------

تست پاپ اسمیر و سلامت رحم

پاپ اسمیر (Pap Smear) یکی از بهترین تست‌ها و مطمئن‌ترین آنها برای تشخیص سرطان دهانه رحم است. در این تست از دهانه رحم نمونه برداری می‌شود و نمونه‌های سلولی برداشته شده مورد آزمایش و بررسی قرار می‌گیرند.
این تست یک آزمایش غلبارگری برای تشخیص زود هنگام سرطان و تومورهای رحمی محسوب میشود. این تست بسیار ساده و ارزان بوده و به سادگی توسط متخصص زنان قابل انجام است.اما این تست برای دختران باکره قابل انجام نیست زیرا ممکن است به پرده ی بکارت آنها آسیب برساند زیرا در این تست اسپکولوم باید وارد رحم شده و دهانه رحم را کاملا باز کند تا از دهانه رحم نمونه‌گیری انجام شود.
انجام تست پاپ اسمیر برای چه کسانی توصیه میشود؟
تست پاپ اسمیر برای زنان متاهل و با سن بالاتر از ۱۸ سال به طور روتین توصیه می‌شود. علاوه بر آن افرادی که دارای سرطان سرویکس در خانواده خود هستند ممکن است در معرض ریسک ابتلا به این سرطان باشند و بهتر است آنها هم این تست را انجام دهند.احتمال بروز سرطان دهانه رحم در برخی گروهها از زنان بیشتر است از جمله:
زنانی که در سن پایین ازدواج کرده‌اند
خانم‌های معتاد و سیگاری
زنان نابارور یا زنانی که زایمان نداشته‌اند
افرادی که در نزدیکانشان فردی دچار این سرطان بوده است
افراد مبتلا به ایدز
زنانی که شریک جنسی آنها ختنه نشده است
زنانی که زگیل تناسلی دارند
زنانی که دارای اندومتریت هستند
افرادی که با چند شخص متفاوت رابطه جنسی داشته‌اند
نکته ی قابل توجه در تست پاپ اسمیر این است که این آزمایش برای دختران باکره انجام نمیشود زیرا انجام این آزمایش به این شکل است که اسپکولوم باید وارد رحم شده و دهانه رحم را کاملا باز کند تا از دهانه رحم نمونه‌گیری انجام شود. در دختران باکره به دلیل اینکه پرده بکارت در ابتدای دهانه رحم قرار دارد، وارد کردن اسپکولوم می‌تواند به پرده بکارت آسیب زده و آن را از بین ببرد در نتیجه امکان انجام این آزمایش در دختران باکره وجود ندارد.
زمان مناسب برای انجام تست پاپ اسمیر
توصیه میشود این آزمایش در روز دوازده الی هجده چرخه قاعدگی انجام شود و بهترین روز برای این آزمایش هم روز پانزدهم سیکل قاعدگی میباشد.
آمادگی قبل از آزمایش پاپ اسمیر
ترجیحا یک تا دو روز قبل از انجام این تست نباید رابطه جنسی برقرار شود.
دو روز پیش از انجام آزمایش، هیچ گونه ژل و یا کرم و دارویی برای درون واژن و رحم استفاده نگردد.
در صورت وجود عفونت و یا در طول درمان عفونت رحمی، نباید آزمایش انجام شود.
تست پاپ اسمیر در چه زمانبندی انجام میشود:
بهتر است تست پاپ اسمیر ابتدا هر یک سال و سپس بعد از گذشت سه سال، هر سه سال یک مرتبه تکرار شود.زنان باردار در سه ماهه دوم و سه ماهه سوم بهتر است این تست را به بعد از زایمان موکول کنند و حدود هشت هفته پس از زایمان می‌توانند برای تست پاپ اسمیر اقدام نمایند.
زمان قطع تست پاپ اسمیر
زنانی که بیش از ۶۰ سال سن داشته و در طی ده سال گذشته به طور منظم این آزمایش را انجام داده باشند و نتایج آزمایش آنها مشکلی را نشان نداده باشد، می‌توانند دیگر آزمایش پاپ اسمیر ندهند.
نحوه ی انجام تست پاپ اسمیر
این آزمایش سریع ، ساده و بدون درد انجام میشود و کلا شاید چیزی حدود سه دقیقه به طول بیانجامد. برای انجام تست پاپ اسمیر ابتدا وسیله‌ای به نام اسپکولوم وارد رحم شده و به وسیله آن دهانه رحم باز می‌شود. در این حالت یک نمونه گیر را به داخل دهانه رحم وارد می‌کنند و کاملا در یک حرکت دورانی دور تا دور رحم می‌چرخانند تا از سراسر رحم نمونه برداشته شود.در پایان این نمونه را بر روی یک لام آزمایشگاهی گذاشته و به آزمایشگاه می‌فرستند. این نمونه در آزمایشگاه از نظر وجود سلول‌های سرطانی مورد بررسی قرار می‌گیرد.
نتیجه چه زمانی آماده میشود؟
نتیجه این آزمایش پس از گذشت دو الی سه هفته آماده میشود.
نتایج چگونه خواهد بود؟
پاسخ آزمایش به سه شکل میتواند اعلام شود:
۱_ پاپ اسمیر مثبت : در صورتی که نتایج بررسی نمونه رحمی نشان دهنده وجود سلول‌های سرطانی باشد نتیجه پاپ اسمیر مثبت بوده و رحم دچار مشکل است. اگر این تشخیص در مراحل اولیه سرطان باشد می‌توان با برداشتن بخشی یا کل رحم این مشکل را به موقع برطرف ساخت. اما اگر سرطان در مراحل پیشرفته باشد روند درمان سخت خواهد شد. در نتیجه با انجام مرتب و روتین پاپ اسمیر می‌توان وجود سلول‌های غیرطبیعی و سرطانی را زودتر تشخیص داده و از شر روش‌های درمانی مانند شیمی درمانی و … خلاص شد.
۲_ پاپ اسمیر غیر نرمال : این نتیجه به این معنی است که سلول‌های نمونه گیری شده ظاهر طبیعی ندارند و شاید لازم باشد که مجددا آزمایش تکرار شود.
۳_ پاپ اسمیر نرمال : نمونه گیری از دهانه رحم نشان می‌دهد که رحم سالم است و مشکلی وجود ندارد.
پاپ اسمیر چه مواردی را نشان میدهد؟
با این تست سرطان رحم در مراحل اولیه تشخیص داده میشود.همچنین عفونت و ویروس تناسلی در تست پاپ اسمیر قابل تشخیص خواهد بود.در نتیجه زمانی که تست غیر نرمال باشد صرفا به دلیل سرطانی شدن سلول‌ها نیست بلکه فقط نشان می‌دهد که نمونه‌ها غیر طبیعی هستند. غیر طبیعی بودن نمونه‌ها می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که تغییرات هورمونی، وجود عفونت و یا تورم و تحریک سلول‌های رحم از جمله ی آنها هستند.
جمع بندی:
آزمایش غربالگری پاپ اسمیر یک آزمایش بسیار دقیق و مطمئن است که عمدتا برای تشخیص سرطان رحم انجام می‌شود. برای انجام این تست یک وسیله به نام اسپکولوم وارد رحم می‌شود تا دهانه رحم را باز نگه داشته و امکان نمونه برداری را فراهم کند، اما به دلیل استفاده از همین ابزار، انجام تست پاپ اسمیر برای دختران باکره ممکن نیست زیرا موجب آسیب و پارگی پرده بکارت خواهد شد. در نتیجه این تست تنها برای زنان متاهل انجام می گردد.

 

برگرفته از سایت ستاره

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تست پاپ اسمیر و سلامت رحم”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *