---------------------- ---------------------- ---------------------

تشخیص و علائم اختلال کمبود توجه در کودکان

خانواده ها دوست دارند دارای فرزندی سالم در همه ی زمینه ها باشند و کوچکترین مشکلی باعث ناراحتی آنها میشود.اگر در روند رشد یا یادگیری کودک مشکلی وجود داشته باشد باعث میشود تا خانواده از لحاظ روحی نا آرام شود و در پی راهکار باشند اما اکثر اوقات برای درمان عجولانه رفتار میکنند.

اختلال کمبود توجه، یکی از اختلالاتی است که برخی از کودکان درگیر آن می‌شوند . این اختلال می‌تواند تا بزرگسالی نیز با فرد بماند. این کمبود توجه، یک اختلال عصبی زیستی است که با میزان نامناسب بی‌توجهی به لحاظ تکاملی در دوران رشد، رفتارهای تکانه‌ای و در برخی موارد، بیش فعالی مشخص می گردد.
شروع این اختلال معمولا قبل از چهار سالگی بوده و در بیشتر موارد، قبل از سن هفت سالگی آغاز می‌شود و سن مراجعه به پزشک بیشتر بین هشت تا ده سالگی است. ۱۰ درصد کودکان در سنین مدرسه مبتلا به این اختلال هستند و میزان شیوع آن در پسرها ده برابر دخترها میباشد.
تشخیص اختلال کمبود توجه:
برای اینکه تشخیص داده شود آیا کودک دچار این اختلال شده پنج تا شش مورد از علائم باید حداقل شش ماه در فرد دیده شود و تاثیر منفی مستقیم بر فعالیت‌های اجتماعی، شغلی و تحصیلی فرد داشته باشد.
علائم بیماری کمبود اختلال توجه:
+ بی دقتی به جزئیات مسائل و اشتباه در کارها مانند بی دقتی در تکالیف مدرسه، سرکار یا فعالیت‌های دیگر.
+ عدم توانایی حفظ توجه در تکالیف یا بازی‌ها.
+ پیروی نکردن از دستور العمل‌ها و ناتوانی در انجام تکالیف یا وظایف شغلی.
+ بی توجهی زمانی که به طور مستقیم مورد خطاب قرار می‌گیرد.
+حواس پرتی بر اثر محرک‌های نامربوط.
+ فراموشکاری در فعالیت‌های روزانه به عنوان مثال: انجام دادن کارهای خانه، انجام دادن دستورات و در مورد نوجوانان و بزرگسالان، جواب دادن به تلفن‌ها، پرداخت صورت‌حساب‌ها و به خاطر سپردن قرارهای ملاقات.
+ عدم توانای در سازماندهی تکالیف و فعالیت‌ها مانند:نگهداری لوازم، مدیریت زمان و نظم بخشی به کارها.
+ سر باز زدن از تکالیفی که مستلزم تلاش ذهنی مداوم است مانند : تکالیف مدرسه یا آماده کردن فرم‌های محل کار.
+ گم کردن اشیای ضروری برای انجام دادن تکالیف یا فعالیت‌ها مانند: وسایل مدرسه، مداد، کتاب، ابزار، کیف پول، کلید، اسناد، مدارک، عینک، تلفن همراه.
اختلال فقدان توجه ممکن است با بیش فعالی همراه باشد یا ممکن است به تنهایی در فرد دیده شود. برای درمان لازم است ابتدا نوع اختلال مشخص شود و سپس تمرینات درمانی و روان‌شناختی و مداخلات دارویی در مورد فرد انجام شود.

 

برگرفته از جام جم

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تشخیص و علائم اختلال کمبود توجه در کودکان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *