---------------------- ---------------------

تولید باتری ایمن برای موبایل

باتری تلفن‌ های همراه همیشه یک مورد دردسرساز بوده است که به اعتقاد بسیاری، سال‌ها از سایر فناوری‌های روز عقب افتاده است.

دانشمندان دانشگاه مریلند توانسته‌اند تا نسل جدیدی از باتری‌ها را بسازند که باتری‌های زینک (zinc) نام دارند و بسیار امن بوده و هیچ‌گاه منفجر نخواهند شد.

با وجود فناوری عقب افتاده باتری ها، پس از عرضه محصولی به نام گلکسی نوت ۷ توسط شرکت سامسونگ و گزارش‌های متعدد از انفجار باتری ‌این مدل بود که توجه رسانه‌ای به امنیت باتری‌ها افزایش یافت. البته پیش ‌از این هم باتری‌های تلفن‌های همراه هوشمند با مشکلاتی مشابه روبرو بودند ولی مورد یاد شده موجب شد تا این مشکل به چشمی جدی‌تر دیده شود.

حال دانشمندان در حال تلاش برای ایجاد راهکارهایی برای آینده باتری‌ها هستند و در این میان به نظر می‌رسد که دانشمندان دانشگاه مریلند در آمریکا موفق به ارائه یک روش ویژه برای حل این مشکل شده‌اند. بر اساس مقاله‌ای که در ژورنال مواد طبیعی منتشر شده است، دانشمندان این دانشگاه توانسته‌اند تا یک باتری بسیار ایمن را بسازند.

این باتری که زینک نام دارد، در حقیقت با کمک آزمایشگاه‌های ارتش آمریکا توسعه‌یافته و دستیابی به آن با کمک فعالیت تیمی دو گروه برجسته از متخصصان ممکن شده است.

بر اساس گفته سازندگان این باتری، باتری زینک هیچ‌گاه منفجر نخواهد شد. دلیل این امر نیز این است که این باتری بر پایه استفاده از آب طراحی شده است.

فی وانگ از دانشگاه مریلند در این باره می‌گوید: «برای جلوگیری از آتش گرفتن باتری، استفاده از فناوری‌های بر پایه آب، ضروری است. با این وجود تا به امروز ظرفیت و مقدار انرژی قابل ذخیره‌سازی در آن‌ها بسیار محدود بوده است. با این ‌حال ما برای اولین بار توانسته‌ایم باتری‌ای را عرضه کنیم که می‌تواند از نظر میزان انرژی ذخیره شده با باتری‌های یون لیتیومی رقابت کرده و از نظر امنیت بسیار فراتر از آن‌ها باشد.»

این گروه اعلام کرده‌اند که به‌احتمال فراوان باتری آن‌ها به‌زودی در محصولات الکترونیکی برای مشتریان استفاده خواهد شد. البته هنوز زمان این امر مشخص نشده است اما به ‌احتمال فراوان باید چند سالی منتظر عرضه این باطری ها ماند.

منبع: جام جم آنلاین

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تولید باتری ایمن برای موبایل”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *