---------------------- ---------------------

جسم زرد یا Corpus luteum چیست

جسم زرد یک ساختار سلولی درون ریز موقت در تخمدان زنان است که قادر به ترشح مقدار نسبتا بالایی از هورمون پروژسترون و سطوح متوسطی از هورمون استرادیول،inhibin A (نوعی پروتئین) و مقادیر کمی از استروژن میباشد.

جسم زرد ساختاری است که بعد از آزادسازی تخمک بالغ از بقایای سلولهای فولیکولی پاره شده آن در تخمدان بوجود می آیدبه عبارتی فولیکول(کیسه) پاره شده به خودش شکل میدهد که آن را به اسم جسم زرد میشناسیم. رنگ زرد آن به دلیل رژیم غذایی و تمرکز کاروتنوئیدها (از جمله لوتئین) میباشد و معمولا قطر جسم زرد از ۲ سانتیمتر تا ۵ سانتیمتر است.
فاز لوتئال ( Luteal phase ) یکی از مراحل سیکل جنسی در زنان است که از ۱۴ روز پس از آخرین قاعدگی شروع میشود و تا روز ۲۸ چرخه ی جنسی ادامه دارد.جسم زرد در این مرحله پس از آزادسازی تخمک بالغ(اوسیت ثانویه) تشکیل شده و توسط بقایای سلولهای فولیکولی پاره شده رشد میکند. اگر آبستنی بوجود بیاید(تخمک بارور شود)، جسم زرد باقی می ماند و تا زمانی که جفت تکامل کافی پیدا نکرده است پروژسترون ترشح میکند و حاملگی را ادامه می دهد. ، اما اگر آبستنی انجام نشود، جسم زرد در حدود ۴ روز قبل از قاعدگی بعدی (روز ۲۴ چرخه) شروع به تحلیل رفتن می کند و به جای آن، ساختاری به نام جسم سفید تشکیل می شود. این سبب کاهش میزان استروژن و پروژسترون می شود که منجر به شروع یک دوره قاعدگی میگردد.
دانشمندان معتقدند که وجود جسم زرد در هفته ‏های اول بارداری به ‏دلیل تولید پروژسترون ضروری است ،جسم زرد به تولید پروژسترون ادامه میدهد تا زمانی که جنین توانایی ترشح هورمون برای حفظ حاملگی را به دست بیاورد که معمولا بین ۷ تا ۹ هفته حاملگی اتفاق می افتد.جسم زرد در این مدت توسط هورمون بارداری HCG محافظت میشود و از هفته ی ۱۰ حاملگی تحلیل جسم زرد آغاز میگردد.

بیشتر بخوانید:همه چیز در مورد آزمایش بتا بارداری هورمون hcg

پروژسترون در دوران بارداری اولیه ضروری است زیرا:

+ باعث میشود رحم بدون انقباس با رشد جدید بزرگ شود.
+از بافت رحم با افزایش حجم جنین محافظت میکند.
+ جریان خون و تامین اکسیژن را بهبود میبخشد.
کیست ها عامل تشکیل جسم زرد
گاهی ممکن است کیست ها عامل تشکیل جسم زرد باشند. این کیست ها که گاهی با درد نیز همراه است ممکن است به خودی خود از بین بروند یا اینکه نیاز به درمان داشته باشد.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “جسم زرد یا Corpus luteum چیست”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *