---------------------- ---------------------

راههای جلوگیری از زخم شدن نوک سینه ها در زمان شیردهی

بی توجهی به نظافت و مراقبت نکردن از سینه ها در زمان شیردهی ممکن است باعث عفونت در سینه و انتقال آن به نوزاد شود.

راههای جلوگیری از زخم شدن نوک سینه ها در زمان شیردهی

با تولد نوزاد و شروع زمان شیردهی بچه با مکیدن سینه تلاش میکند تا غذایش را به دست آورد،در روزهای ابتدایی ممکن است این تلاش باعث درد سر سینه در مادران شود ولی به ندرت پیش می آید که پس از عادت کردن به شیر دادن باز هم این حساسیت باقی بماند،در این مطلب با نکاتی که لازم است برای کم کردن حساسیت ها در زمان شیردهی توسط مادران رعایت شود آشنا میشوید.

شستن سینه ها
کافی است یکبار در روز سینه ها را با آب گرم ، صابون و پنبه ی استریل بشویید.
استفاده از لایه های استریل مخصوص شیر دادن که خاصیت جذب رطوبت را دارند بین دفعات شیردهی از تحریک پوست سینه ها جلوگیری میکند.به جای این لایه ها میتواند از یک دستمال تمیز شسته شده روی نوک سینه نیز استفاده کنید تا شیر اضافی چکیده شده را جذب کند.هنگام خشکی و پوسته شدن پوست این قسمت ، چرب کردن آن با کرم حاوی لانولین به بهبود آن کمک می کند .

زخم شدن نوک سینه در زمان شیردهی

با انجام این مراقبت ها از زخم شدن نوک سینه در زمان شیردهی جلوگیری می شود :

_مراقب باشید که بچه علاوه بر نوک سینه ، تمام قسمت قهوه ای را به دهان بگیرد .
_ در اولین مرحله شیردهی، احتمالا نوزاد بیشتر از ۲ تا ۵ دقیقه شیر نخواهد خورد و این مدت کافی است که کم کم به سینه عادت کند .
_ بتدریج بگذارید مدت شیر خوردن او بیشتر شود ، ولی تا وقتی نوک سینه کاملا محکم شود ، ۱۲ دقیقه برای یک سینه در هر بار کافی میباشد .
_زمانی که وضع نوک سینه کاملا روبراه شد ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در هر بار برای هر سینه کافی است .
_ زمانی که بچه به طور کامل و دلخواه شیر خورد، نوک سینه را از دهانش در آورید که خوابش نبرد و شروع به جویدن آن نکند . معمولا این اتفاق باعث زخم شدن نوک سینه در شیردهی می شود .
_از کثیف شدن و زخم شدن و عفونی شدن نوک سینه با شستشوی دستهایتان قبل از شیر دادن جلوگیری کنید . حداقل نوک سینه ها را روزی یک بار با آب گرم و صابون و پنبه ی استریل بشویید و بعد از آن پس از هر بار شیر دادن می توانید یک لایه ی استریل روی آن بگذارید .
_ سوتینی بپوشید که سینه را خوب نگه دارد و یا از جلو باز شود و یا اینکه خود ، جای سینه ی آن قابل جابجایی باشد که این نوع آخر بهترین است . اگر سینه هایتان خیلی سنگین می شوند بهتر است موقع خواب هم سوتین بپوشید . بعضی از مادران برای اینکه فراموش نکنند که دفعه ی قبل از کدام سینه شیر داده اند ، به آنطرف سینه بند خود یک سنجاق قفلی وصل می کنند تا یادشان بماند که دفعه ی بعد ، اول کدام سینه را در دهان بچه بگذارند.

استفاده از شیردوش

نکته : گاهی دردناک شدن و زخم شدن نوک سینه در شیردهی در بیمارستان پیش می آید . از پزشک خود بخواهید که آنها را معاینه کند . اگر نوک سینه ترک خورده باشد شاید او پیشنهاد کند مدتی شیر دادن به بچه حذف شود . در طول این مدت باید سینه ها را با شیردوش و یا با دست تخلیه کنید .

منبع:راستینه

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “راههای جلوگیری از زخم شدن نوک سینه ها در زمان شیردهی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *