---------------------- ---------------------- ---------------------

جنین و نوزاد از چه زمانی میشنوند

جنین از چه زمانی صداها را میشنود:
معمولا در هفته ی ۱۸ بارداری جنین توانایی شنیدن صداها را پیدا میکند.اولین صدایی که جنین خواهد شنید صدای ضربان قلب مادر خود است.تا هفته ۲۴ بارداری، گوش‌های کوچک او به سرعت در حال رشد هستند.با گذر هفته‌ها حساسیت جنین نسبت به صدا بیشتر و بیشتر می‌شود.
جنین در این سن به صدا‌های محدود بدن شما گوش می‌دهدکه شما حتی متوجه آنها نمیشوید.این صدا‌ها شامل ضربان قلب، تنفس حرکت هوا در داخل و خارج از ریه‌ها، حرکات شکم و دستگاه گوارش و حتی صدای جریان خون از طریق بند ناف میباشد.
با رشد بیشتر جنین در رحم ، صدا‌های بیشتری برای او قابل شنیدن می‌شود.حدود هفته ۲۵ و ۲۶ بارداری، جنین در رحم به صدا‌های بیرونی، واکنش نشان می‌دهد. مطالعات انجام شده بر روی رحم نشان داده است که شدت صدا‌های بیرونی، در رحم به نصف کاهش می‌یابد.دلیل این امر این است که در رحم هیچ هوای آزادی وجود ندارد. جنین با مایع آمنیوتیک و لایه‌های بدن مادر احاطه شده که موجب تخفیف صدا‌های خارج از بدن می‌شود.
در سه ماهه سوم، جنین می‌تواند صدای مادر را تشخیص دهد. صدای مادر، مهمترین صدایی است که جنین در رحم می‌شنود.ضربن قلب جنین با شنیدن صدای مادر افزایش می‌یابد و اینگونه به صدای او واکنش نشان می‌دهد.

نوزاد از چه زمانی میشنود؟
نوزاد بلافاصله پس از تولد شنوایی کامل دارد و به صدا‌های محیط و افراد واکنش نشان می‌دهد.او با مهارت‌های غیر قابل باوری به دنیا می‌آید که توسط آن‌ها برای ادامه بقا تجهیز شده است.نوزاد با آنکه روی بدن و حرکات خود کنترل محدودی دارد، اما قدرت ادراک بالایی داشته و به وسیله آن‌ها می‌تواند به نیاز‌های خود برسد.
کودک که قبل از به دنیا آمدن صدای مادر خود را در رحم به صورت خفه میشنیده ، پس از تولد حساسیت ویژه ی روی صدای مادر خود دارد.او حتی در این مرحله به ریتم و آهنگ کلام نیز حساس است. البته از میان همه صدا‌ها جالب‌ترین صدا برای او، شنیدن صدای خودش خواهد بود.

مشکلات شنوایی نوزادان
هرچند که توانایی شنیدن، امر مهمی در یادگیری حرف زدن محسوب میشود، اما کودکان کم شنوا و یا ناشنوا هم از راه علائم زبانی و کسب مهارت‌های لب خوانی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند.در صورت تشخیص زود هنگام ناشنوایی کودکان ناشنوا ، آنها می‌توانند با همان سرعت کودکان شنوا، مهارت‌های زبانی را یاد بگیرند. به همین خاطر است که کشور امریکا، شنوایی کودکان را مانند کشور انگلیس هنگام تولد مورد آزمایش قرار می‌دهد.
شنوایی سنجی فقط در زمان تولد صورت نمیگیرد ، بلکه در سال‌های بعد هم که امکان کم شنوایی وجود دارد، باید انجام شود. اکم شنوایی کودکان معمولا به خاطر تجمع مایع چسبنده در گوش میانی است. در واقع تجمع مایع غلیظ پشت پرده صماخ، که بر اثر تکرار سرماخوردگی و عفونت گوش کودکان و نوزادان به وجود می‌آید.راه‌های درمانی گوناگونی برای خارج ساختن این مایع از گوش کودکان وجود دارد. یکی از آن‌ها استفاده از لوله‌های باریکی است که به پرده صماخ وارد می‌کنند تا مایع داخل آن را بیرون کشند تا شنوایی کودک را به حالت طبیعی بازگردد.
یکی دیگر از مشکلات شنوایی کودکان،که ناشنوایی خفیفی را ایجاد می‌کند تشکیل واکس (ماده مومی شکل درون گوش) در داخل گوش است که بسیار شایع است . واکس معمولا با قطره یا کشیدن مایع با سرنگ برطرف می‌شود.
در صورت بروز مشکل در شنوایی نوزاد با انجام آزمایش‌های گوناگون و درمان زود هنگام می توان مشکل پیش آمده را به طور کامل و یا تا حد زیادی برطرف کرد.

بیشتر بخوانید:درد گوش نوزاد نشانه ها و درمان

آزمایش‌های شنوایی
آزمایش پرتوهای صوتی گوش
آزمایش جدید غربالگری شنوایی نوزادان که آزمایش پرتو‌های صوتی گوش نامیده می‌شود، روی نوزادانی صورت می‌گیرد که مشکل حسی – عصبی خاصی دارند که روی شنوایی تاثیر می‌گذارد. برای این آزمایش، گوشی‌ای که به یک رایانه متصل است روی گوش نوزاد قرار گرفته و صوتی را از راه رایانه به گوش نوزاد می‌رسد. اگر صوت برگردد، شنوایی نوزاد طبیعی است و اگر هیچ برگشت صوتی وجود نداشته باشد، آزمایش دیگری روی کودک انجام می‌شود که پاسخ شنوایی ساقه مغز (ABR) نامیده می‌شود. به این شکل که گیرنده‌های کوچکی به سر نوزاد وصل می‌کشود و اصواتی از راه گوشی در گوش کودک پخش می‌شود و یک رایانه پاسخ‌های شنوایی داخل مغز کودک را اندازه گیری می‌کند.

آزمایش پرت کردن حواس
آزمایش بعدی که آزمایش پرت کردن حواس نام دارد، معمولا حدود ۷ ماهگی نوزاد انجام می‌شود. این آزمایش توسط دو نفر شنوایی سنج انجام می‌گیرد. یکی از آن‌ها با یک اسباب بازی حواس کودک را پرت می‌کند و بعد آن را پنهان می‌کند. در این مرحله شنوایی سنج دیگر که پشت کودک ایستاده، جغجغه یا شی دیگری را به صدا در می‌آورد. اگر کودک خودش به طرف صدا برگردد، شنوایی اش طبیعی است. این زمایش ضریب خطای بالایی دارد، زیرا کودکان کمی بزرگتر ممکن است آن قدر جذب پیدا کردن اسباب بازی پنهان شده بشوند که حتی اگر صدای جغجغه را هم بشنوند،به آن توجه ای نکنند.

آزمایش تمایز گفتار
در این آزمایش که در هجده ماهگی صورت می‌گیرد، کودک را در مقابل چند اسباب بازی آشنا می‌نشانند. صوت‌هایی که در نام این اسباب بازی‌ها هستند، همه فرکانس‌های صدای گفتاری را در خود دارند. آزمایشگر اول مطمئن می‌شود که کودک اسم همه اسباب بازی‌ها را می‌داند سپس جلوی دهان خود را می‌گیرد و به آرامی، نام هر یک از اسباب بازی‌ها را می گوید تا ببیند کودک می‌تواند صدایش را بشنود و به درستی به هریک از اسباب بازی‌ها اشاره کند یا خیر.

شنوایی سنجی با استفاده از اصوات خالص
در صورتی که پزشک مشکوک به مشکل شنوایی در کودک باشد، آزمایشی بر روی او انجام می‌دهد که آزمایش اصوات خالص نام دارد. البته این آزمایش معمولا برای کودکان زیر چهار سال انجام نمی‌شود. زیرا نمی‌توانند یک جا بنشینند و گوشی را روی گوششان تحمل کنند.این آزمایش برای بزرگسالان نیز انجام می‌شود. روند آزمایش بدین گونه میباشد که صدا را با فرکانس و شدت متفاوت به گوش می‌فرستند و کودک هر بار که صدایی را می‌شنود باید یک قطعه اسباب بازی را داخل جعبه بیاندازد.

برگرفته از سایت ستاره

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “جنین و نوزاد از چه زمانی میشنوند”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *