---------------------- ---------------------

خارش و خشکی پوست نشانه ی نارسایی کلیه

معاون آموزشی مرکز تحقیقات نفرولوژی با اشاره به اینکه کلیه یکی از مهم‌ترین اعضای بدن است و باید از آن به خوبی مراقبت شود، اظهار داشت: این عضو حیات بخش به “پالایشگاه بدن” معروف است،زیرا با وزنی معادل ۱۲۰ تا ۱۵۰ گرم از میلیون‌ها اجزای صاف کننده تشکیل شده است.تنظیم دقیق آب و الکترولید‌ها توسط کلیه‌ها انجام می‌شود، هر روز مواد زائد بسیاری از بدن توسط این عضو دفع می گردد، این اتفاق ۶۰ بار در بدن بازرسی می‌شود، این عمل آب و الکترولیت بدن را تنظیم می‌کند. در نتیجه میزان آب دریافتی در بدن به کارکرد درست کلیه ها بستگی دارد.
محمد تقی نجفی درباره ی نارسایی کلیوی، گفت: نارسایی کلیه، یک بیماری خاموش است که بی صدا به سراغ فرد می‌آید و زندگی او را دچار مشکل می‌کند.اگر کلیه‌ مشکل خونریزی داشته باشد واین عارضه در حدی باشد که خون زیادی از بدن فرد خارج شود، این اختلال شروع یک انفجار در بدن است که از آن به عنوان نارسایی کلیه یاد می‌شود.

رشد کلیه ها تا ۲۰ سالگی
نجفی درباره ی رشد کلیه‌ها در بدن و عملکرد آن، بیان کرد: رشد کلیه ها تا ۲۰ سالگی در بدن ادامه دارد و پس از این سن عملکرد کلیه یک سی سی در دقیقه افت می‌کند، در این زمان ممکن است اتفاق‌هایی در بدن فرد رخ دهد که باعث افت سریع‌ تر عملکرد کلیه ها گردد.کلیه یکی از اعضای بدن است که به سرعت عفونت می‌گیرد و این عفونت به کلیه‌ها آسیب جدی وارد می‌‌کند. به همین علت درمان عفونت ادراری جزء اورژانس‌های ارولوژی محسوب می شود. همچنین مصرف کم آب باعث افت زودهنگام عملکرد کلیه ها می‌شود.

نشانه ی ضعف در عملکرد کلیه ها
معاون آموزشی مرکز تحقیقات نفرولوژی با بیان اینکه خشکی و احساس خارش در پوست یکی از نشانه‌های ضعف در عملکرد کلیه‌ها است، عنوان کرد: کلیه‌های سالم علاوه بر تصفیه خون کارهای مهم دیگری برای بدن انجام می‌دهند؛ دفع مواد زائد و مایعات اضافی از بدن، ساخت گلبول‌های قرمز خونی، محکم نگه داشتن استخوان‌ها و کمک به حفظ مقدار کافی از مواد معدنی موجود در خون از عملکردهای حیاتی کلیه‌ هاست.
شایع ترین علت از کار افتادن کلیه ها
نجفی در خصوص شایع‌ترین علت‌های از کار افتادن کلیه، گفت: امروزه شایع‌ترین علت از کار افتادن کلیه آسیب‌های کلیوی است؛ این آسیب ناشی از برگشت ادرار از مثانه به کلیه و عفونت کلیه ناشی از این برگشت ادراری میباشد.‌
عوامل ایجاد نارسایی کلیه ها
محمد تقی نجفی با بیان اینکه فشار خون و دیابت دو عامل مهم در نارسایی کلیه هستند، اظهار داشت: علایم نارسایی کلیه عبارتند از خارش، بی حالی، ضعف، تهوع و کم خونی که می‌توان با رعایت نکاتی ساده از بروز این بیماری پیشگیری کرد.
پیشگیری از بیماری کلیوی
این معاون آموزشی با اشاره به اینکه بیماران کلیوی باید به نوع تغذیه خود اهمیت زیادی دهند، ادامه داد: در تغذیه بیماران کلیوی دو نکته اهمیت بالایی دارد؛ اول اینکه نمک زیاد مصرف نشود و دیگری مصرف ۶ تا ۸ لیوان آب در طول روز میباشد.همچنین افراد به محض اینکه در بدن خود علائم درد کلیه را احساس کردند، باید سریعا به پزشک مراجعه کنند و تحت درمان قرار گیرند، این بیماری در مراحل اولیه به سرعت بهبود خواهد یافت.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “خارش و خشکی پوست نشانه ی نارسایی کلیه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *