---------------------- ---------------------- ---------------------

خانمها چه زمانی به پزشک زنان مراجعه کنند؟

برای بسیاری از خانمها مراجعه به پزشک بانوان کار سختی است و حتی بعضی از خانمها از مراجعه به پزشک بانوان میترسند.این موضوع میتواند به علت دردناک بودن برخی روش های درمانی برای بانوان باشد.اما همه زنان در طول زندگی شان باید به صورت منظم به متخصص زنان مراجعه نمایند.در مراجعه ی منظم به پزشک بانوان فرقی بین خانمهایی که رابطه ی جنسی دارند با خانمهایی که رابطه ی جنسی ندارند نیست و این موضوع امری ضروری برای تمام زنان به شمار می آید.

بنا بر توصیه ی دانشگاه آمریکایی زنان و زایمان دختران باید از سنین بین ۱۳ تا ۱۵ سالگی مراجعه به متخصص زنان را آغاز نمایند.
تمرکز متخصص زنان بر روی بهداشت باروری خانم ها میباشد. یک متخصص زنان با چکاپ بدن شما از سلامت دستگاه تولید مثلی(سیستم باروری) شما مطمئن میشود و شما را از مشکلاتی که ممکن است در آینده برای شما پیش بیاید آگاه میکند.
مراجعه به یک دکتر زنان بدین معناست که شما مسئولیت مراقبت از بدن تان را با روش های جدید امکان پذیر نموده اید.معمولا اولین دلیلی است که زنان را وادار به ملاقات با دکتر زنان می کند بارداری است.اما دلایل بسیار دیگر نیز وجود دارد که بانوان باید با مراجعه به متخصص زنان مورد چکاپ قرار گیرند.

مواردی که زنان باید به پزشک بانوان مراجعه کنند:

* ترشحات غیرطبیعی واژن
در بسیاری از زنان کمی ترشحات واژن (از رنگ روشن تا رنگ سفید شیری) زمان چرخه قاعدگی طبیعی است. این مورد قسمتی از فرآیند بدن برای تمیز کردن واژن و گردن رحم به شمار می آید..ترشحات واژن در زمان تخمک گذاری، تغذیه با شیر مادر و یا تحریک جنسی افزایش خواهد یافت.اما در صورت تغییرات رنگ، بو و میزان ترشحات واژن (مهبل)، حتما باید به پزشک زنان مراجعه شود.
برخی از علل ترشحات غیرطبیعی واژن
_ عفونت های قارچی و باکتریایی
_ عفونت های جنسی و مقاربتی
_ عوارض جانبی قرص های پیشگیری
_ سرطان گردن رحم و یائسگی می باشد.
ترشحات غیرطبیعی واژن می تواند باعث ایجاد بسیاری از بیماری ها گردد. داروهای شیمیایی و درمان های خانگی بسیار زیادی برای درمان این مشکل وجود دارد. برای تعیین علت بیماری و درمان مناسب به متخصص زنان مراجعه نمایید.

* پریودهای (قاعدگی) نامنظم
در صورتی که پریود نامنظم خیلی کم اتفاق بیافتد مشکلی نخواهد داشت اما اگر تعداد دفعات پریود نامنظم زیاد باشد باید به متخصص زنان مراجعه نمود. این موضوع می تواند یکی از اولین نشانه های مشکل دستگاه تولید مثلی شما باشد.اختلالات قاعدگی که گاها و به ندرت اتفاق می افتد می تواند مرتبط با مسائلی مانند کاهش یا افزایش شدید وزن، اختلالات تغذیه ای مانند بی اشتهایی و پرخوری عصبی، کم خونی، فعالیت زیاد جسمانی، شیردهی، استرس عاطفی، برخی بیماری ها، سفرهای زیاد و طولانی مدت، استفاده از داروهای جلوگیری (از بارداری) نامناسب، مواد مخدر و حتی آسم و تب یونجه باشد.
با این حال شرایطی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک، یائسگی و یا عدم تعادل هورمونی نیز ممکن است چنین مشکلی را ایجاد کند.درنتیجه برای مشخص شدن دلیل اصلی مشکل باید به پزشک زنان مراجعه نمایید.متخصص زنان در اولین مراجعه احتمال بارداری شما را مورد بررسی قرار می دهد و در صورتی که نتیجه ی آزکمایش بارداری منفی باشد، آزمایش های دیگری را انجام خواهد داد.درمان مناسب و راه های پیشگیری برای عدم تکرار مسئله با توجه به علت مشکل شما اتخاذ خواهد شد.

* مشکلات ادراری
ادرار بیش از حد می تواند یکی از نشانه های عفونت مجاری ادراری باشد.در صورتی که شما بیش از حد طبیعی به دستشویی می روید، حتما به متخصص زنان مراجعه کنید.علاوه بر تکرر ادرار موارد دیگری مثل زیاد به دست شویی رفتن ولی میزان کم ادرار، احساس درد یا سوزش هنگام ادرار، درد لگن و بوی بد و تیرگی ادرار می توانند از علایم عفونت مجاری ادراری باشند.در هر صورت علت هر چه باشد، زمانی که تشخیص دادید دچار تکرر ادرار هستید با مراجعه به متخصص زنان می توانید مشکل را برطرف سازید.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “خانمها چه زمانی به پزشک زنان مراجعه کنند؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *