---------------------- ---------------------

خواص جادویی عناب

عناب میوه ای با طبع مرطوب و معتدل است. برای جلوگیری از التهاب و آبریزش بینی پیشنهاد میشود. استفاده از آن باعث تصفیه و تولید خون میشود و برای رفع خارش بدن بسیار موثر است.عناب تب بر میباشد. همچینین جوشانده عناب برای کسانی که بواسیر دارند بسیار مفید است.

۱- خاکستر درخت عناب و سرکه را میتوان به صورت ضماد روی جراحت مارگزیده گذاشت.
۲- افرادی که فشار خون آنها بالاست ۵۰ گرم زرشک همراه با ۵۰ گرم عناب را خوب نرم کرده هسته عنابها را جدا کرده با پودر زرشک مخلوط کرده بعد از هر وعده غذا یک قاشق مرباخوری میل کنند.
۳- عناب دفع کننده بلغم است.
۴- کاهش دهنده چربی خون میباشد.
۵- کسانی که سردرد یا سرگیجه دارند به مدت ۱۴ روز ، روزی ۵ دانه عناب میل نمایند.
۶- برای درمان کهیر و خارش های پوستی ۱۰ تا ۵۰ عدد عناب (بستگی به سن فرد و شدت بیماری آن دارد) کمی کوبیده در آب جوشانده، صاف نموده صبح ناشتا میل شود.
۷- آنهایی که مبتلا به ورم کیسه صفرا می‌باشند عناب را خیس کرده صاف نموده صبح ناشتا میل کنند. (۱۰ دانه در یک استکان آب)
۸- کسانی که کمر درد دارند به مدت ۷ روز، روزی ده دانه عناب اول مکیده سپس میل کنند.
۹- شربت عناب برای حصبه، درد سینه، سرفه و فشار خون مفید می‌باشد. طرز تهیه شربت عناب: ۲۰۰ گرم عناب در یک لیتر آب پخته سپس دانه‌های آن را گرفته با ۷۵۰ گرم شکر مخلوط کرده، بپزید تا شربت شود.
۱۰- شستشودهنده سلولهای مغزی است.
۱۱- عناب برای سردردهای ناشی از صفرا مفید می‌باشد. طرز تهیه : هلیله زرد ، هلیله کابلی ، تمر هندی ،عناب ، بنفشه ، سپستان ، تخم خیار. از هرکدام ۵ گرم در یک لیتر آب به مدت ۱۰ دقیقه جوشانده صاف کنید و روزی سه فنجان میل نمایید.
۱۲- عناب کاهش دهنده گرمای بدن است.
۱۳- یک شربت خوب مخصوص سرفه و سینه درد و خلط آور و ملین: عناب ، انجیر ، کشمش ، خرما از هر کدام ۵۰ گرم در یک لیتر آب جوشانده صاف نموده روزی ۳ فنجان میل شود.
۱۴- برای درمان خارش پوست ۵۰ عدد عناب را با یک لیوان آب جوشانده صاف کرده، صبح ناشتا با سکنجبین مخلوط نموده میل کنید. عناب خشک شده را با عسل مخلوط کرده در محل خارش و کهیر بمالید.
۱۵- کودکانی که زرد زخم می‌گیرند روزانه پنج دانه عناب به مدت یک هفته به آنها بدهید بجوند و آهسته بخورند. (سن کودک کمتر از ۸ سال نباشد)
۱۶- برای درمان یرقان عناب ، گل بنفشه ، ترنجبین ، شیرخشت را به مقدار مساوی مخلوط کنید و بعد با آب هندوانه میل نمایید. این دارو برای درمان یرقان بسیار مفید است.
۱۷- عناب برای باد سرخ مفید است (باد سرخ بیماری است که به وسیله شیرگاو نجوشیده در انسان ایجاد می شود ابتدا در یک نقطه بدن خارش شروع می‌شود و کم کم قرمز و متورم و داغ و گرم می شود و روزهای بعد می‌ترکد و زردآب از آن خارج می‌شود) عناب را دم کرده آب آن را بخورید و تفاله آن را روی زخم بگذارید.
۱۸– کسانی که زخم معده و ورم روده دارند عناب را با هسته سائیده بعد از غذا یک قاشق چای خوری میل نمایند.
۱۹- زیاده روی در خوردن عناب باعث کم شدن شهوت و غرایز جنسی می‌شود.
۲۰- هسته عناب خواب‌آور و مخدر است.
۲۱- باد دماغ بیماری است که مانع تنفس می‌شود. عناب را بسوزانید و دود آن را بالا بکشید از طریق بینی.
۲۲- برای درمان دندان درد سائیده عناب را در محل کرم خوردگی دندان بگذارید.
۲۳- خوردن عناب بیماری پوستی گال یا جرب را کاهش می‌دهد روزانه چند دانه میل کنید.
۲۴- عناب برای تصلب شرائین مفید می‌باشد.
۲۵- برای سرعت بخشیدن در ترمیم شکستگی استخوان از ضماد برگ درخت عناب استفاده میشود.
۲۶– کسانی که زخم روده و اثنی عشر دارند در طول روز ۵ دانه عناب آهسته مکیده بعد از اینکه کاملا نرم شد جویده میل کنند.
۲۷- برگ خشک عناب جهت درمان زخم‌های خوره‌ای مفید است بدین صورت که گرد برگ درخت عناب را روی زخم بپاشید.
۲۸- برای درمان خارش پوست ۵۰ عدد عناب را با یک لیوان آب جوشانده صاف کرده، صبح ناشتا با سکنجبین مخلوط نموده میل شود. عناب خشک شده را با عسل مخلوط کرده در محل خارش و کهیر بمالید.
۲۹- از برگ‌های عناب بصورت ضماد می‌توان در محل گزش عقرب گذاشت.
۳۰- ۲۰ تا ۳۰ عدد عناب را در شیر خیس نموده صبح ناشتا با شیر میل کنید این دارو برای فشار خون بسیار مفید می‌باشد.
۳۱- اگر سنگ مثانه دارید ۳۰ عدد عناب را در یک لیوان آب، شب خیس کرده صبح ناشتا میل کنید به مدت هفت روز.
۳۲- برای درمان سردرد ۳۰ عدد عناب و ۵ گرم تخم گشنیز در یک لیوان آب جوش دم کرده صبح ناشتا میل شود.
۳۳- جهت مخملک عناب و ترنجبین را بجوشانید و به مدت یک هفته کم کم به کودک بدهید.
۳۴- برای سردردهای ناشی از سوء هاضمه عناب ، بنفشه ، گل پنیرک جوشانده با ترنجبین شیرین کنید میل نمایید.
۳۵- دو عدد عناب ابتدا میل شود سپس بعد از چند دقیقه یک عدد گلابی بخورند. این تقویت کننده قلب است.
۳۶- عناب مقوی مغز است.
۳۷- کسانی که قند دارند روزی ۵ دانه عناب بخورند.
۳۸- کسانی که سنگ کیسه صفرا دارند عرق بیدمشک و عرق کاسنی را از هر کدام ۱۰۰ گرم و ۵۰ گرم عناب را در آنها خیس نموده سپس صاف کنند روزی ۳ بار هر بار دو قاشق غذا خوری قبل از غذا میل کنند.

دیگر کاربرد های دارویی این گیاه
عناب هم میوه ای خوشمزه است وهم دارویی گیاهی موثری به شمار میرود . این میوه به افزایش وزن بدن کمک میکند ، قدرت ماهیچه ها را بالا میبرد و بنیه بدن را افزایش میدهد .در داروهای چینی این میوه به عنوان ماده ای مقوی در فعال ساختن جگر استفاده میشود .
در یک آزمایش پزشکی در چین به ۱۲ بیمار که از ناراحتی جگر شکایت داشتند عناب تجویز شد و به همراه آن بادام زمینی وشکر سرخ،شبانه خورانده شد ، عملکرد جگر این افراد طی ۴ هفته بهبود یافت .
از عناب به عنوان پادزهر، زیاد کننده ادرار ،داروی ملین و خلط آور استفاده میشود.برگهای آن بند آورنده خون وتب بر هستند . گفته میشود که این برگ ها رشد موها را تسریع مینمایند.انها به شکل ضماد در درمان ادرار بندی به کار گرفته میشود.
میوه های خشک شده آرامبخش ،ضد سرطان ،مسکن ،ضر بیماری های تنفسی ،تب بر ، اشتها آور ، بند آورنده خون ومقوی هستند . تصفیه کننده خون بوده و به هضم غذا کمک میکند .آنها در درمان نامرتب بودن ضربان قلب ،بیخوابی ،خستگی اعصاب ،عرق شبانه وتعرق زیاد بدن استفاده میشوند .
ریشه گیاه در درمان سوء هاضمه مفید است . جوشانده ریشه به پودر تبدیل می شود وبرای زخم ها ودمل های کهنه مفید هستند.این گیاه درمانی برای کم خونی، کشیدگی عضلات ، تورم کلیه وبیماری های عصبی به حساب می آید.

این گیاه به طور گسترده در چین برای درمان سوختگی به کار میرود.
گیاهان کمی هستند که مانند عناب استفاده چند منظوره داشته باشند . اول اینکه خود چوب آن ارزشمند است چوب درخت که محکم ، بادوام وصاف است در کارخانجات سازنده آلات موسیقی کاربرد دارد وبه کار ،کارهای هنری {نجاری، کشتی سازی و اقلام متفرقه } می آید . همچنین با کمی کار هنری روی چوب آن را برای سر دسته دنده اتومبیل وکلاه کاسکت تبدیل می کنند.

منبع: راسخون/دکتر سلام

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “خواص جادویی عناب”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *