---------------------- ---------------------

خواص میوه کارلا (Momordica)

کارلا یک نوع سبزی شبیه کدو می باشد که برای درمان دیابت، پیشگیری از سرطان خون و کاهش فشار خون بالا بسیار مناسب است.

فواید کارلا

کارلا یکی از سبزیجات معروف آسیای جنوبی است و در آمازون، آفریقای شرقی، جزایر واقع در دریای کارائیب و جنوب امریکا به منظور تامین غذا و دارو کشت می شود و از خانواده کدوئیان است. گیاهی یکساله و تک پایه و به ظاهر مثل خیار است با تعدادی زگیل که روی سطح میوه آن قرار گرفته و با وجود اینکه طعم آن تلخ است از کدوهای مغزی محسوب می شود. اضافه بر آن سبزی متنوعی است و مصارف چند بعدی دارد. گیاهی است که از ریشه، ساقه، برگ، میوه و تخم آن استفاده غذایی و دارویی زیادی می شود. میوه ی کارلا از نظر تغذیه مشابه سایر کدوهاست. اما ویژگی استثنایی کارلا(رنگ سبز) سرشاری آن از ویتامین ث می باشد و نوع دیگری از آن (رنگ نارنجی) سرشار از ویتامین آ است. ارزش دارویی کارلا برای تنظیم و کنترل دیابت و مبارزه با بیماری ها، سبب شده تا توجه دانشمندان سراسر جهان را به خود جلب نماید. اخیرا بذر یکی از ارقام کارلا از هندوستان وارد ایران شده و برای مصارف دارویی کشت شده است و می توان گفت تولید کارلا در مناطق گرمسیری ایران مثل هرمزگان و سیستان و بلوچستان و بوشهر امکان پذیر است. دیابت در ایران در حال رشد است و نوع دوم آن از رشد بیشتری برخوردار بوده که از مهم ترین علل این افزایش تغییر الگوهای زندگی و محیطی است. با توجه به تایید منابع غنی و فراوان علمی، اعجازانگیز گیاه کارلا اثبات شده است و مهم ترین خاصیت آن درمان کننده دیابت است و کشور ما تاکنون از این گیاه دارویی ارزشمند محروم بوده است.

خواص جادویی کارلا

خواص دارویی کارلا:
کشنده سلول های سرطانی، درمان کننده دیابت، کشنده باکتریها، ویروس ها، کشنده سلول های سرطان خون، پیشگیری از تومورها، کاهش دهنده ی قند خون، کاهش دهنده فشار خون، کاهش دهنده دمای بدن، کاهش دهنده ی کلسترول.
مردم هند از این میوه ها به منظور درمان محلی و سنتی دیابت ها استفاده می کنند.
در حقیقت این گیاه مخلوطی از فلاونوئیدها و آلکالوئیدها می باشد که سبب تولید انسولین بیشتر در لوزالمعده و نتیجتا سبب کنترل قند خون در بیماران دیابتی می گردد.

میوه ی کارلا برای دیابت

و مژده ی آخر اینکه:
بیماران دیابتی باید از مصرف مواد قندی از قبیل پولکی، قند، شکر، کیک، شیرینی، شکلات، عسل، مربا، خرما، بستنی و نوشابه پرهیز کنند به علت اینکه این مواد قند خون را بلافاصله به مقدار زیاد بالا می برند، اما اغلب بیماران هوس شدیدی نسبت به مصرف آنها پیدا می کنند… مصرف کارلا همراه مواد یاد شده، به آنها این امکان را می دهد تا در حد رفع میل خود بدون بوجود آمدن مشکلی بتوانند مقادیری از شیرینی را مصرف نمایند. این موضوع در هندوستان به صورت یک تجویز عمومی درآمده است.

منبع:راسخون

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “خواص میوه کارلا (Momordica)”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *