----------------------

خواص و عوارض چای سبز در دوران بارداری

چای سبز یک نوشیدنی مورد علاقه به خصوص برای خانمها است.اما چای سبز با تمام خواصی که دارد در صورت استفاده ی بیش از حد میتواند عوارضی داشته باشد.مصرف چای سبز برای خانمهای باردار هیچگونه منع پزشکی ندارد و خانمهای باردار میتوانند با مصرف این چای از خواص آن بهره مند شوند اما همانطور که گفته شد نباید به مقدار زیاد مصرف شود.
مقدار مصرف نباید بیش از دو فنجان در روز باشد.

چای سبز چیست؟
چای سبز که از برگ های کاملیا سیننسیس تهیه می شود یک نوشیدنی سالم در سرتاسر جهان به شمار می آید.این چای حاوی مقدار بالا از آنتی اکسیدان ها است.چای های دیگر نیز از همین گیاه تهیه میشود اما فرآیند چای سبز با حداقل اکسایش متفاوت میباشد.چای سبز اپی گالوکاتشین و کافئین است که باید در دوران بارداری محدود شود.

اپی گالوکاتشین موجود در چای سبز:
چای سبز حاوی ماده و آنتی اکسیدان قوی است که میتواند بر متابولیسم اسید فولیک که برای بارداری اهمیت دارد تاثیر بگذارد.اسید فولیک برای جلوگیری از نقص لوله های عصبی در دوران جنینی ضروری است . بر روی چای سبز فرایند کمتری نسبت به چای های دیگر انجام میشود و حاوی عنصرهای غلیظ و مضری است.

مقدار کافئین چای سبز:
یک فنجان چای سبز معادل ۲۳۷ میلی لیتر حاوی حدود ۲۴ میلی گرم تا ۴۵ میلی گرم کافئین میباشد، با این حال مقدار دقیق بستگی به زمان جوش و نوع چای که انتخاب می کنید دارد. مقدار مشابه قهوه حاوی حدود ۹۵ میلی گرم تا ۲۰۰ میلی گرم کافئین بوده ، به این معنی که یک فنجان چای سبز حاوی کمتر از نیمی از مقدار کافئین در یک فنجان قهوه است.

حد مجاز مصرف کافئین در زنان باردار
زنان باردار میتوانند روزانه حداکثر ۲۰۰ میلی گرم کافئین مصرف کنند این مقدار معادل ۳ تا ۴ فنجان چای سبز است.اما در صورتی که نوشیدنی های دیگر که حاوی کافئین هستند مصرف نشود.

فواید چای سبز برای خانمهای باردار:
+درمان مشکلات پوستی با چای سبز :
به علت تغییرات هورمونی آکنه و بیماری های پوستی در دوران بارداری شایع است. آنتی اکسیدان ها و خواص ضد التهابی چای سبز به کاهش این مشکلات پوستی کمک می کند.

+پیشگیری از بیماری های دهان و دندان با چای سبز:
زنان باردار، مستعد مشکلات دندانی مانند کرم خوردگی،ورم لثه و غیره هستند. آنتی اکسیدان ، کاتچین که در چایی سبز موجود است، قدرت از بین بردن باکتری ها و ویروسها را دارد.

+تنظیم فشارخون در زنان باردار با چای سبز :
در دوران بارداری فشار خون بالا می تواند به بیماری به نام پره اکلامپسی منجر شود. چای سبز منبع عالی از آنتی اکسیدان ها به نام پلی فنول ها است که به جلوگیری از آسیب سلولی در بدن کمک می کنند. در نتیجه مصرف منظم چای سبز می تواند فشار خون را تنظیم کند.

+چای سبز برای تغییر حالت روحی :
آمینو اسیدی به نام تیانین در چای سبز اثرات آرامش بخش را ایجاد می کند و به درمان نوسانات خلقی کمک می کند.همچنین آنتی اکسیدان موجود در چای سبز متابولیسم را افزایش می دهد که در مقابله با نوسانات روحی در دوران بارداری عمل می کند.

+کنترل قند خون با چای سبز:
چای سبز با کنترل سطوح قند در بدن ، باعث کنترل گلوکز میشود. مصرف چای سبز در دیابت حاملگی نیز مفید است.

+بهبود سیستم ایمنی با چای سبز:
“سلول های تی” نقش کلیدی در بهبود ایمنی و مبارزه با بیماری های شایع و ملایم دارد.چای سبز باعث تحریک این سلولها شده و سیستم ایمنی بدن را قوی میسازد.
عوارض نوشیدن چای سبز در دوران بارداری:
چای سبز با تمام خواصی که دارد اگر بیش از اندازه مصرف شود عوارض دارد، مصرف بیش از اندازه چای سبز روی توانایی سلول های خونی برای جذب آهن تاثیر می گذارد و باعث کم خونی بارداری و مانع رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به بدن می گردد.
از دیگر عوارض چای سبز این است که مانع جذب اسید فولیک که در دوران بارداری اهمیت دارد می شود .اسید فولیک در ۱۲ هفته اول بارداری برای جلوگیری از نقص تولد ضروری است، با پیشرفت بارداری توانایی بدن برای تجزیه کافئین کاهش می یابد بنابراین چای سبز روی الگوی خواب تاثیر و موجب مشکلات قلبی می شود.

انواع چای سبز و مصرف آن در دوران بارداری:
چای سبز به صورت ارگانیگ ، بدون کافئین و ماچا را رد دوران بارداری میتوان مصرف کرد اما به مقدار محدود.چای ارگانیگ چایی است که به طور طبیعی در مزرعه پرورش پیدا کرده باشد بدون اینکه از مواد شیمیایی ، مصنوعی و کود استفاده شده باشد.چای بدون کافئین نیز، کافئین کمتری نسبت به نوع استاندارد آن دارد. همچنین چای ماچا از بهترین برگهای چای سبز که غنی از آنتی اکسیدان هستند درست می شود رگ و ریشه آن کنده و به خوبی پودر می شود این چای را نباید بیشتر از یک فنجان بنوشید زیرا مواد مغذی آن بسیار زیاد است.

بعد از انتخاب چای مناسب مرحله ی بعد روش صحیح دم کردن ، زمان و اندازه ی نوشیدن است.

زمان مناسب برای نوشیدن چای سبز در دوران بارداری:
این چای به علت دارا بودن تانین نباید با شکم خالی مصرف شود زیرا باعث اسیدی شدن می شود و حالت تهوع ، یبوست و دل درد را در پی خواهد داشت.همچنین نباید آن را همراه غذا مصرف کرد زیرا رقیق کردن شیره ی معده از جذب آهن غذا جلوگیری میکند.
توصیه میشود حداقل فاصله ی ۲ ساعته بین صرف غذا و نوشیدن این چای در نظر گرفته شود و بیش از ۲ فنجان مصرف نشود.همچنین نوشیدن چای سبز قبل از خواب میتواند موجب بی خوابی شود.

روش صحیح دم کردن چای سبز:
چای سبز باید از برند و فروشنده های معروف خریداری شود و برای درست کردن چای سبز از فیلتر استفاده گردد.

چای سبز در اوایل بارداری:
مصرف مقدار کمی چای سبز در مراحل اولیه بارداری منعی ندارد.اما مصرف بیش ازحد آن می تواند توانایی بدن برای جذب اسید فولیک را مهار کند که می تواند ریسک ابتلا به معلولیت های مادرزادی در کودکان را افزایش دهد.

قرص چای سبز در دوران بارداری:
خوردن قرص های چای سبز در دوران بارداریسوخت و ساز بدن را بالا می برد و ممکن است از حفظ مواد مغذی جلوگیری کند. هم چنین آن ها بسیار غلیظ هستند که ممکن است منجر به دریافت بیش از حد کافئین شود.مصرف قرص چای سبز در دوران بارداری توصیه نمیشود.

مصرف عصاره چای سبز در دوران بارداری:
استفاده از عصاره چای سبز در طول دوران بارداری خوب نیست زیرا دارای مقادیر بسیار زیاد کافئین و عناصر دیگر است. عصاره به شکل کپسول و یا پودر موجود است ، میزان بالای کافئین در دوران بارداری بسیار مضر خواهد بود.

استفاده از چای سبز برای چربی سوزی در دوران بارداری:
بطور کلی مصرف این چای در دوران بارداری برای سوزاندن چربی مناسب نیست زیرا نه تنها روی جذب مواد مغذی بلکه انرژی لازم برای رشد جنین تاثیرگذار است.

همانگونه که در این مطلب اشاره شد چای سبز در صورتی که درست مصرف شود دارای خواص بسیار زیادی است.اما به دلیل موقعیت ویژه ی بانوان باردار بهتر است قبل از مصرف با پزشک خود نیز مشورت کنند.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “خواص و عوارض چای سبز در دوران بارداری”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *