---------------------- ---------------------

دردسر اعتیاد به عشق

محققان مرکز تحقیق اعتیاد دانشگاه آدلاید استرالیا می گویند، افراد می‌توانند درست مانند الکل یا مواد مخدر به همسر و شریک زندگی خود اعتیاد پیدا کنند. وقتی فردی به همسر خود معتاد می شود،با وابستگی بیش از حد او ممکن است سلامت ذهن و حرفه خود را به خطر اندازد و همچنین دوستان و خانواده خود را نیز از دست بدهد.طبق گفته ی این محققان زمانی که فرد عاشق کسی میشود، ابتدا درست مانند مصرف مواد مخدر یا الکل، احساس سرخوشی به او دست میدهد و بعد از اینکه این احساس فروکش کرد، نوعی وابستگی روانی در او به وجود می‌آید که تصور می‌کنند به فرد مورد علاقه‌ ی خود، نیاز دارد.این نوع عشق و علاقه که علائمی دارد برای سلامت روحی و جسمی فرد مناسب نیست.
محققان دانشگاه آدلاید استرالیا این علائم را نشانه های اعتیاد به همسر میدانند:
نشانه های اعتیاد به همسر:
+ خرج کردن همه ی پول
هدیه دادن به دیگران احساس خوبی است اما انجام دادن این کار فرد را متضرر می‌کند.فرد عاشق به صورت معتادگونه ای این کار را انجام میدهد و سرانجام به خاک سیاه می‌ نشیند.

+ بودن همیشگی در کنار همسر
وابستگی فرد تا حدی است که ترجیح می‌دهد، هر جا که همسرش هست، او هم باشد. این رفتار به قیمت انجام ندادن کارهای مهم‌تر تمام شده و فرد مانند یک معتاد به مواد مخدر، برای خود مشکلات زیادی درست می‌کند.

+ بی توجه ای به خود
وابستگی به همسر باعث میشود تا فرد نتواند برای خود وقتی در نظر بگیرد و به نیازهای خود توجه کند و در صورتی که کاری برای خود انجام دهد، به شدت احساس گناه و اضطراب می کند.

+ وحشت از دست دادن همسر
فرد به شدت از نبودن و یا از دست دادن همسر خود هراس دارد و به همین دلیل به حسادت می‌افتد و اگر هم روزی بنا به هر دلیل او را از دست دهد، احتمال افسردگی و حتی خودکشی در او زیاد خواهد بود.

+ شادی فقط در کنار همسر
شادی برای عاشق وابسته بدون همسرش ممکن نیست، چنین فردی پس از مدتی چنان متکی به همسر خود می‌شود که حتی در کنار دوستان و خانواده خود، احساس خوبی نخواهد داشت.

درمان عشق معتادگونه به همسر
محققان راه غلبه بر این اعتیاد را شناخت مرزهای شخصی میدانند،چنین افرادی باید خودشان را دوست داشت و برای سلامت خود ارزش قایل باشند، به احساسات خود توجه نشان داده و آنها را در دفترچه خاطرات خود یادداشت کنند و همچنین از یک روانشناس خبره کمک بگیرند.

برگرفته از :
طبنا

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “دردسر اعتیاد به عشق”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *