---------------------- ---------------------

درد گوش نوزاد نشانه ها و درمان

درد و ناراحتی‌های گوش میتواندمادرزادی یا به دلیل بیماری‌های عفونی و یا انتقال عفونت از راه دهان، حلق و بینی به وجود آید.نوزاد با احساس درد در گوش سر خود را به حالت غیر عادی بر میگرداند و تلاش میکند تا گوش خود را بخاراند.این کار ممکن است با ناراحتی و گریه ی نوزاد نیز همراه باشد.والدین بعد از دیدن این نشانه ها باید نوزاد را برای درمان نزد پزشک متخصص ببرند.

اگر عیب های شنوایی در کودکان زود تشخیص و برای درمان اقدام شود معالجه خواهند شد.همچنین مادران باید همیشه متوجه بیماری های عفونی حلق و بینی نوزاد باشند و سریعا برای درمان این بیماریها اقدام کنند.در صورتی که نقص های شنوایی تشخیص داده نشوند میتوانند باعث مشکلات حاد تری برای کودک در آینده شود از جمله:بروز ناراحتی‌های عصبی،اختلال و آشفتگی در شخصیت کودک، پیشرفت نکردن در تحصیل و یا مشکلات رفتاری دیگر.

این مطلب درمورد درد گوش طبیعی در نوزادان است و این درد نشانه هایی دارد.
نشان های درد گوش در نوزادان:

گریه زیاد و بی تابی نوزاد:
بی تابی و گریه زیاد نوزاد و مخصوصا بی خوابی‌های شبانه نوزاد یکی از نشانه های مشخص و ساده گوش درد نوزاد، است. البته باید توجه داشت که گریه و بی تابی نوزاد به دلایل مختلفی می تواند باشد ولی گوش درد نوزادان نیز میتواند یکی از همین دلایل باشد.و مادران میتوانند نوع گریه و بی قراری شبانه طفل را تشخیص دهند! البته معاینه پزشکان متخصص هم می تواند علت گریه های شبانه را مشخص کند.

نوزاد دستش را به سمت گوش میبرد:
زمانی که نوزاد در گوش خود درد احساس کند سعی میکند با زبان بی زبانی مادر را متوجه این مشکل سازد و معمولا این کار را با بردن دست خود به سمت گوش انجام میدهد.

مالیدن گوشها به بالش و تکان دادن غیرعادی سر:
یکی دیگر از نشانه های گوش درد در نوزاد این است که نوزاد سر خود را مدام به چپ و راست میچرخاند و گوشهای خود را را به بالش می مالد.ممکن است این یک حس غریزی باشد و نوزاد با این کار کمی از درد گوش خود را تسکین دهد.

درد با فشار دادن گوش نوزاد:
در صورتی که گوش نوزاد را به آرامی فشار دهیم و این کار باعث گریه و ناراحتی کودک شود به احتمال زیاد نشانه وجود درد گوش در نوزاد است.

رنگ سبز مدفوع نوزاد:
رنگ سبز مدفوع در نوزادان بهترین نشان برای گوش درد طبیعی طفل می باشد و از این نکته به راحتی می توان نوع گوش درد نوزاد را تشخیص داد.

راه های تسکین و درمان گوش درد نوزادان
معمولا گوش درد طبیعی تا ۶ ماهگی در نوزادان مشاهده میشود که درمان خاصی ندارد زیرا یک روند طبیعی است اما راه هایی وجود دارد که این درد را تسکین دهید تا هم کودک و هم خانواده او بتوانند خواب راحتی در شب ها داشته باشند.در زمانهای قدیم برای تسکین این درد از دود سیگار یا چپق استفاده میشد اما امروزه به دلیل عوارضی که ممکن است این روشها داشته باشند به هیچ وجه توصیه نمیشوند.همچنین استفاده از داروهای شیمیایی نیز نمیتواند گزینه ی خوبی باشد.روشی طبیعی ، سنتی، بی ضرر و در عین حال ساده برای تسکین درد گوش نوزادان وجود دارد که در ادامه شرح داده شده است:

روش ساده و طبیعی برای تسکین درد گوش نوزاد
با گرم کردن گوش نوزاد میتوانید به مقدار قابل توجهی از درد او بکاهید.این روش یکی از بهترین روشها برای تسکین گوش درد در نوزادان است.گرم کردن گوش نوزاد معمولا به دوروش <<گرم کردن گوش نوزاد از قسمت درون گوش<< و <<گرم کردن گوش نوزاد از قسمت بیرون << صورت میگیرد.

گرم کردن گوش نوزاد از درون گوش
به منظور گرم کردن قسمت داخلی گوش نوزاد جهت تسکین درد آن، یک تکه پنبه استریل را به یکی از روغن های سیاهدانه ، بنفشه ، گردو یا ترجیحا روغن زیتون آغشته کنید و در دهانه سوراخ گوش نوزاد قرار دهید. توجه داشته باشید که اولا پنبه زیاد به روغن آغشته نشود زیرا ممکن است در گوش نوزاد جاری شود. و همچنین مقدار پنبه طوری انتخاب شود که اندازه آن پس از آغشته شدن به روغن طوری باشد که پنبه آغشته به روغن نه داخل گوش نوزاد بشود و نه از گوش نوزاد بیفتد بلکه به راحتی در دهانه سوراخ گوش نوزاد قرار بگیرد. این پنبه را پس از مدتی که نوزاد آرام گرفت و احساس کردید که درد گوش نوزاد از بین رفته می توانید از گوش نوزاد دربیاورید.

گرم کردن گوش نوزاد از بیرون:
برای گرم کردن قسمت بیرونی گوش نوزاد، دور تا دور گوش نوزاد و مخصوصا پشت گوش نوزاد را با استفاده از روغن های طبیعی گرم که در بالا اشاره شد مالش می دهیم. این کار باعث گرم شدن گوش نوزاد و تسکین درد گوش او میشود.

توجه داشته باشید در صورتی که نوزاد تا هشت ماهگی در برابر صداها، هیچ گونه عکس‌العملی نشان نداد، باید به حس شنوایی وی مشکوک شوید. اگر طفل تا دو سالگی حرف زدن را شروع نکرد، ممکن است به دلیل ضعف قوه‌ی شنوایی باشد. در چنین مواقعی به متخصص مراجعه کنید.

برگرفته از پزشکان بدون مرز

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “درد گوش نوزاد نشانه ها و درمان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *