---------------------- ---------------------

درمانهای خانگی عفونت واژن

استفاده از مواد طبیعی و داروهای گیاهی میتواند در درمان عفونت واژن در خانه موثر باشد.

عفونت واژن که به آن برفک یا کاندیدیازیس واژن نیز گفته میشود به دلیل رشد بیش از حد قارچی به نام کاندیدا آلبیکنس رخ میدهد که به طور طبیعی در واژن زندگی می کند.رشد بیش از حد این قارچ منجر به سوزش، التهاب، خارش واژن و ترشحات دردناک می شود. بیشتر زنان در طول زندگی خود حداقل یک مرتبه عفونت قارچی واژن را تجربه می کنند.
درمان عفونت واژن در خانه

درمان عفونت واژن در خانه

بیشتر بخوانید:عفونت واژن پیشگیری تا درمان

ماست یونانی بخورید
تحقیقاتی به تازگی صورت گرفته نشان می دهد که برخی پروبیوتیک ها می توانند با کاندیدا آلبیکنس ها (C. albicans) مقابله کنند.ماست به دلیل اینکه حاوی باکتری های زنده از جمله لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس است یک پروبیوتیک به حساب می آید . این باکتری ها برای ایجاد محیطی سالم در واژن ضروری هستند. همچنین می توانند از رشد بیش از حد قارچ ها بر اثر به هم خوردن تعادل جلوگیری کنند.برای درمان عفونت واژن ، ماست یونانی ساده بهترین درمان خانگی به شمار می رود. مطمئن شوید که این ماست حاوی شکر اضافی نیست چرا که شکر می تواند به رشد قارچ کاندیدا کمک کند.

مکمل ها و شیاف پروبیوتیک
پروبیوتیک به برقراری مجدد تعادل قارچ واژن کمک می کند. اگر رژیم غذایی شامل پروبیوتیک را شروع کنید که حاوی باکتری لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس است می توانید واژن و دستگاه گوارش خود را تنظیم کنید.حدودا مکمل های خوراکی پروبیوتیک پس از به طور کامل اثر می کنند به همین علت برخی از زنان برای اینکه سریعتر جواب بگیرند از شیاف های پروبیوتیک استفاده می کنند. تحقیقات نیز نشان می دهند این شیاف ها در درمان سوزش واژن موثرند.

روغن پونه کوهی
تحقیقات اخیر ثابت کرده است که روغن پونه کوهی می تواند رشد کاندیدا آلبیکنس را متوقف یا آرام کند.روغن پونه کوهی برای درمان عفونت واژن استفاده می شود. این روغن حاوی تیمول و کارواکرول بوده که از ضد قارچ های قوی به حساب می آیند. از روغن پونه ای استفاده کنید که از پونه وحشی ساخته شده باشد.روغن پونه کوهی نباید به صورت خوراکی مصرف شود. این روغن باید مانند آروماتراپی از طریق استنشاق جذب شود. اگر چه محققین به دنبال راه های دیگری برای استفاده از روغن پونه کوهی هستند، اما اکنون پیشنهاد می شود که از آن به صورت محلول در روغن زیتون یا روغن بادام شیرین استفاده شود. هر ۳ تا ۵ قطره روغن پونه کوهی را در یک اونس روغن زیتون یا بادام شیرین ترکیب کرده سپس روی پوست ماساژ داده یا استنشاق کنید. روغن را در نزدیکی واژن استفاده نکنید.روغن پونه کوهی رقیق کننده خون طبیعی به شمار می رود بنابراین اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید از این روغن اجتناب کنید. همچنین اگر لختگی خون دارید از قبیل کمبود ویتامین k از این روغن استفاده نکنید.

استفاده از اسید بوریک
طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۹ انجام شد، بوریک اسید برای درمان خارش واژن موثر است.اسید اوریک ضد عفونی کننده قوی است که برخی زنان ادعا می کنند برای درمان عفونت قارچی مفید است. مقادیر زیاد اسید بوریک سمی بوده و می تواند منجر به آسیب کبدی، نارسایی حاد سیستم گردش خون یا حتی مرگ شود. برای جلوگیری از این عوارض از اسید بوریک روی پوست آسیب دیده استفاده نکنید. در دوران بارداری به هیچ عنوان نباید از اسید بوریک استفاده کنید.همواره قبل از استفاده از اسید بوریک برای واژن آن را با آب مخلوط نمایید.

روغن نارگیل
روغن نارگیل روغن چربی است که از نارگیل بدست می آید و علاوه بر مزایای بسیار خواص ضد قارچی نیز دارد. شما می توانید این روغن را مستقیما روی محل مورد نظر بمالید.

روغن درخت چای و شیاف روغن چای
تحقیقات اخیر نشان می دهد شیاف واژنی که حاوی روغن درخت چای باشد در درمان عفونت قارچی موثر است.روغن درخت چای برای کشتن قارچ ها، باکتری ها و ویروس ها مورد استفاده قرار می گیرد. روغن درخت چای قدرت فوق العاده ای دارد. مطمئن شوید که قبل از استفاده از این روغن برای واژن آن را با روغن جوجوبا و روغن نارگیل ترکیب کنید. تنها در برخی مواقع از روغن درخت چای استفاده کنید و هرگز آن را نخورید.

مصرف سیر
مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد سیر در کشتن قارچ کاندیدا بسیار موثر است. اما مشخص نیست که آیا خارج از محیط آزمایشگاهی نیز برای درمان عفونت واژن موثر است یا خیر. اگر قصد دارید از خواص سیر برای درمان عفونت واژن بهره ببرید مقدار آن را در رژیم غذایی خود افزایش دهید.

حمام سرکه سیب
قرار گرفتن در وان سرکه سیب یکی از رایج ترین درمان های خانگی عفونت واژن میباشد. سرکه خواص درمانی بسیاری دارد. افزودن نصف فنجان سرکه سیب به وان آب گرم حمام و قرار گرفتن در آن به مدت ۲۰ دقیقه باعث می شود میکروارگانیسم های مضر از بین بروند.

هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه
طبق تحقیقات آزمایشگاهی هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه، باکتری و ضد عفونی کننده قارچ به شمار می رود. اگرچه آب اکسیژنه روی همه انواع قارچ تاثیر ندارد اما برخی زنان به طور مرتب برای درمان عفونت قارچی از آن استفاده می کنند. مطمئن شوید قبل از استفاده از هیدروژن پراکسید آن را با آب رقیق کرده و هرگز از آن برای بیش از ۵ روز پی در پی استفاده نکنید.

ویتامین C
ویتامین C تقویت کننده سیستم ایمنی بدن میباشد. داشتن سیستم ایمنی قوی به بدن این امکان را می دهد که خود را به حالت تعادل بازگرداند. ویتامین C که اسید آسکوربیک نیز نامید می شود در صورتی که به شکل قرص مصرف شود خاصیت ضد میکروبی نیز خواهد داشت و زنان برای کشتن قارچ کاندیدا می توانند از آن استفاده نمایند.

منبع:اینفو سالامت

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “درمانهای خانگی عفونت واژن”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *