---------------------- ---------------------- ---------------------

درمانهای ساده برای عوارض یائسگی

واژه ی یائسگی که در زبان انگلیسی به آن menopause گفته میشود از ترکیب دو واژه ی menstruation (قاعدگی) و pause (بند آمدن و قطع شدن) تشکیل شده که به معنای قطع دوران قاعدگی و ورود زنان به مرحله ی جدیدی از زندگی است.یائسگی در زنان معمولا با عوارضی همراه است.در دهه ۱۸۰۰میلادی، بسیاری از پزشکان برای درمان عوارض یائسگی از تریاک یا شاهدانه استفاده می‌کردند. همچنین برخی از بومیان آمریکا نیز از گیاه توت ‌مار استفاده می‌کردند و عوارض یائسگی را کاهش میدادند. اما با پیشرفت در هورمون‌ درمانی در دهه‌های ۱۹۳۰ و ۴۰، این روش به کمک زنانه یائسه آمد.هرچند این روزها با درمان جایگزینی هورمون (HRT) عوارض یائسگی درمان می‌شود اما روش‌های دیگری نیز وجود دارد که میتواند در تخفیف عوارض یائسگی بسیار موثر باشد.
درمانهای ساده برای کاهش عوارض یائسگی:
حفظ رطوبت بدن
کاهش سطح استروژن در بدن زنانی که در دوران پیش یائسگی یا یائسگی قرار دارند باعش میشود، پوست آنها حساس، خشک و خارش‌دار می‌شود.چشم‌ها ، گوش‌ها و حتی واژن دچار خارش می‌شود. بنابراین این افراد باید از مرطوب‌کننده‌ها استفاده کنند، آب فراوان بنوشند، اسیدهای چرب امگا۳ و محصولات حاوی سویا مصرف کنند. در ضمن آنها باید از خوردن نوشیدنی‌های کافئین‌دار و الکل پرهیز کنند.مصرف خوراکی‌های سرشار از ویتامین C بسیار مفید خواهد بود.

بیشتر بخوانید:علائم کمبود ویتامین سی در بدن
خنک نگه داشتن محیط
یکی از عوارضی دوران یائسگی گر گرفتگی بوده که گاهی با عرق‌های شبانه همراه است و فرد را بسیار عذاب میدهد. باز گذاشتن پنجره، دوش خنک گرفتن و استفاده از رختخواب دارای پارچه‌های خنک می‌تواند بسیار موثر باشد. مهم‌تر از همه پوشیدن لباس‌های زیر خنک میباشد زیرا پارچه‌های خنک، حرارت بدن را تنظیم کرده و رطوبت آن را کاهش میدهند.
پروبیوتیک‌های واژنی
تعداد جمعیت باکتری‌های واژن با افزایش سن، کم می‌شوند، این پروبیوتیک‌ها، باعث افزایش این باکتری ها میشود تا تعداد آنها به حد مطلوب برسد. عدم تعادل این باکتری‌ها در واژن، موجب خشکی و خارش و همچنین روابط جنسی دردناک می‌شود.پروبیوتیک‌ها، عفونت‌های واژنی را نیز درمان می‌کنند.
گیاه اکلیل کوهی
معمولا بدخوابی زنان یائسه، روی حافظه آنها تاثیر منفی می‌گذارد.اکلیل کوهی گیاهی است که هزاران سال در طب سنتی کاربرد دارد.این داروی گیاهی نه تنها علایمی چون گر گرفتگی را درمان می‌کند، بلکه جلوی فراموشکاری در زنان یائسه را می‌گیرد و وضعیت حافظه را بهبود میبخشد.

برگرفته از:طبنا

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “درمانهای ساده برای عوارض یائسگی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *