---------------------- ---------------------- ---------------------

درمان شوره سر به روش سنتی

دلیل به وجود آمدن شوره سر کاملا مشخص نیست.بعضی اعتقاد دارند استفاده از آب بی کیفیت باعث شوره سر میشود و بعضی هم شوره را بر اثر خشکی پوست سر میدانند ولی این بیماری هرچه که هست اگر درمان نشود احتمال ریزش مو را بالا میبرد.

به گزارش سایت قو یک متخصص طب سنتی گفت: «پوسته‌های ظریف و کوچکی در سطح پوست سر هستد که اگر چه، در مراحل ابتدایی بی‌آزارند اما می‌توانند پیشرفت کرده و نواحی عمقی‌تر پوست را درگیر کنند.»

دکتر شیربیگی، متخصص طب سنتی و عضو هیات علمی دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران در گفت‌وگویی اظهار داشت: «دلایل متفاوتی در ایجاد شوره سر نقش دارند و از دیدگاه طب رایج، مهم‌ترین علت ایجاد شوره سر فعالیت بیش از حد قارچ‌های فلور نرمال بدن است.

از دیدگاه طب ایرانی نیز خشک شدن پوست سر می‌تواند یکی از عوامل ایجاد آن باشد، اما در حال حاضر نیز خیلی از افرادی که پوست سرشان چرب است، از شوره سر رنج می‌برند. اگر پوسته‌های کوچک سطح پوست سر، نواحی عمیق پوست را درگیر کند، می‌تواند موجب از بین رفتن پیاز مو شود و در نتیجه رویش مو را نیز مختل کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه استفاده از روغن‌های گیاهی می‌تواند در درمان شوره سر موثر باشد، توضیح داد: «یکی از راه‌های مبارزه با شوره سر به خصوص در مواردی که خشکی آزاردهنده کف سر وجود داشته باشد، استفاده از روغن‌های گیاهی مثل «روغن گل سرخ» است. برای این منظور باید ۱۵ قطره روغن گل سرخ را در نواحی مبتلا ریخته و کمی آن را با نوک انگشتان ماساژ داد. این روغن باید حداقل ۴ ساعت کف سر بماند

دکتر شیربیگی همچنین تاکید کرد بهتر است که روغن مالی به کف سر ۴ تا ۵ ساعت قبل از حمام رفتن انجام شود و دو بار در هفته می‌توان این کار را تکرار کرد.

عضو هیات علمی دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران افزود: استفاده از گیاهان لعاب‌دار نیز در درمان شوره سر چرب موثر است و در اینباره گفت: «یکی دیگر از راه‌های مبارزه با شوره سر به خصوص در مواردی که چربی پوست سر غالب باشد، استفاده از گیاهان لعاب‌دار مانند «گل ختمی» است که می‌توان سه بار در هفته از آن استفاده کرد و باید یک ساعت قبل از حمام بر کف سر مالیده شود.»

وی در مورد روش استفاده از گل ختمی گفت: «برای استفاده از لعاب گل خطمی باید ابتدا آن را به صورت پودر درآورد. سپس یک تا دو قاشق غذاخوری از پودر آن را باید در یک لیوان ریخت و تا نصف به آن آب ولرم افزود. بعد مخلوط موردنظر را باید برای ۴ تا ۵ ساعت در آفتاب فرار داد. سپس آن را صاف کرده و لعاب حاصله را یک ساعت قبل از حمام روی کف سر مالید و بعد شست.»

منبع: سلامانه

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “درمان شوره سر به روش سنتی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *