---------------------- ---------------------- ---------------------

درمان کیست با رژیم غذایی

بیماری کیست تخمدان در بیشتر خانم ها شایع است، اگر این بیماری درمان نشود می تواند مشکلات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد پس برای درمان این بیماری تلاش کنید رژیم غذایی خود را عوض کنید.

سندرم (نشانگان) تخمدان پلی‌کیستیک یک عارضه شایع در میان دختران جوان و خانم‌ها هست. از هر ۱۰ زن یک نفر به این بیماری مبتلا میشود. این نشانگان در حقیقت یک اختلال هورمونی است که می‌تواند باعث بی‌نظمی در قاعدگی، رشد موهای زاید و آکنه و حتی ناباروری شود و دارای شدت‌های متفاوت در افراد مختلف میباشد. از آنجا که معمولاً دارای بیش از یک علامت است به آن نشانگان گفته می‌شود.

حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد بیماران چاق هستند که معمولا از نوع زنانه ( گلابی شکل ) است. چاقی نیز به نوبه خود موجب افزایش هورمونهای آزاد مردانه و افزایش علایم و نیز افزایش مقاومت به انسولین خواهد شد.

ما به برخی از مواردی که برای درمان تخمدان پلی کیستیک مناسب است اشاره میکنیم:

یکی از راه‌های مقابله با این بیماری تغییر دادن سبک زندگی و رژیم غذایی است که کاهش وزن می‌تواند باعث بهبود شاخص‌هایی چون قند خون، چربی خون و انسولین شود. کاهش وزن به میزان ۵ تا ۱۰ درصد می‌تواند منجر به بهبود شرایط شود.

سعی کنید میوه‌ها، سبزی‌ها، حبوبات، غلات سبوس‌دار، ماهی و یا گوشت بدون چربی، آجیل و مغزها را در رژیم غذایی هر روز خود جای دهید.

کاهش وزن : کاستن از وزن اولین توصیه به بیماران چاق مبتلا به تخمدان پلی کیستیک است. زیرا کم کردن وزن به میزان پنج تا ده درصد،باعث ارتقای سلامت می شود و از میزان انسولین و هورمون آندروژن ـ اضافه می کاهد. و یا در ترکیب با داروهای محرک تخمک گذاری مانند کلومیفن می تواند باعث شروع مجدد تخمک گذاری شود .

ورزش: ورزشهایی که گروه بزرگی از عضلات را درگیر می کنند مقاومت به انسولین را کاهش می دهند و ممکن است قسمت مهمی از درمانهای غیر دارویی و تعدیل کننده شیوه زندگی باشند.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “درمان کیست با رژیم غذایی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *