----------------------

در مورد گایافنزین بیشتر بدانید

بهتر است این دارو به دستور پزشک مصرف شود.این مطلب را بخوانید تا درباره شربت گایافنزین بیشتر بدانید.

گایافنزین به عنوان یک خلط آور برای درمان علامتی سرفه ناشی از سرماخوردگی و عفونت‌های خفیف دستگاه تنفس فوقانی مصرف می‌شود.

اثر خلط آوری این دارو، از طریق افزایش حجم ترشحات و کاهش چسبندگی ترشحات نای و نایژه‌ها صورت می‌گیرد. بنابراین گایافنزین معمولاً اثربخشی سرفه را افزایش داده و خروج خلط را تسهیل می‌کند.

اسهال، سرگیجه، سردرد، تهوع یا استفراغ، بثورات پوستی، درد معده و کهیر از عوارض نادر این دارو هستند.

مقدار مصرف این دارو برای بزرگسالان و کودکان ۱۲ سال به بالا ۳ مرتبه در روز است.
کودکان ۱۱-۶ ساله: مقدار ۲۰۰-۱۰۰ میلی‌گرم هر چهار ساعت مصرف می‌شود. حداکثر مقدار مصرف g/day 2/1 است.
کودکان ۵-۲ ساله: مقدار ۱۰۰-۵۰ میلی‌گرم هر چهار ساعت مصرف می‌شود. حداکثر مقدار مصرف mg/day 600 است.
کودکان کوچکتر از دو سال: مقدار مصرف براساس افراد تعیین می‌شود.

اثر خلط‌آور: گایافنزین از طریق کاهش چسبندگی و کشش سطحی و کاهش ویسکوزیته ترشحات، جریان ترشحات مجاری تنفسی را افزایش داده و خروج خلط را آسان می‌سازد.

ملاحظات اختصاصی
اثربخشی گایافنزین به عنوان یک خلط‌ آور، به علت تضاد نتایج مطالعات بالینی، دقیقاً ثابت نشده است.
چنانچه علائم بیش از یک هفته طول کشید، سرفه مجدداً شروع شد یا سرفه به همراه تب، راش یا سردرد طول کشیده بود، بیمار را مجدداً بررسی کنید.
بیشتر اشکال مایع حاوی ۵/۳ تا ۱۰% الکل می‌باشد.

نکات قابل توصیه به بیمار
برای کاهش تحریک گلو و سرفه ناشی از آن، از قرص‌های مکیدنی بدون شکر استفاده کنید و در صورت تداوم سرفه بیش از هفت روز، به پزشک اطلاع دهید.
برای کمک به رقیق شدن ترشحات ریه ، دارو را باید با یک لیوان آب مصرف کرد.
مصرف در کودکان: مقدار مصرفی برای کودکان زیر ۲ سال، باید براساس هر بیمار مشخص شود.
مصرف در شیردهی: ترشح این دارو در شیر مشخص نیست. بی‌ضرری مصرف این دارو در دوران شیردهی ثابت نشده است.

هنگام استفاده از هر محصولی حتما روی بسته‌بندی آن را بخوانید تا درباره موارد مصرف آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. مسلما هر محصولی برای هدف خاصی ساخته می‌شود و نمی‌توان از یک محصول برای کار دیگری استفاده کرد.

وقتی یک دارو اساسا برای یک بیماری خاص و گروه سنی خاص تولید شده کاملا غیرمنطقی است که با کم کردن میزان آن بخواهیم به هدف خاص خودمان برسیم. شربت گایافنزین یکی از داروهایی است که خیلی از ما فکر می‌کنیم اگر مقدار آن را کم کنیم، می‌توان برای کودکان استفاده کرد.

به جای سرفه، بیماری اصلی را درمان کنید
سرفه کردن یک واکنش طبیعی هنگام سرماخوردگی است که حتی برای بهبود بیماری می‌تواند مفید هم باشد، چرا که با استفاده از عطسه و سرفه خلط‌ها و میکروب‌ها از بدن خارج می‌شوند.

هشدار درباره گایافنزین برای کودکان
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی یک اطلاعیه نسبت به مصرف این دارو و بعضی داروهای دیگر در کودکان هشدار داده است. در این اطلاعیه علاوه بر بیان نکاتی مهم درباره مصرف این داروها در بزرگسالان، تاکید می‌شود که گایافنزین در کودکان زیر ۴ سال نباید مصرف شود و پیش از استفاده از هر نوع داروی ضدسرفه در کودکان با پزشک مشورت کنید؛ چراکه استفاده نادرست از داروهای ضدسرفه و سرماخوردگی در اطفال می‌‌تواند منجر به مرگ آنان شود. گایافنزین به‌طور کلی در کودکان کمتر از دو سال توصیه نمی‌شود.

این اشتباه را تکرار نکنید
داروی گایافنزین عموما برای بزرگسالان تجویز می‌شود و اسهال، سرگیجه، تهوع یا استفراغ، سردرد، بثورات جلدی، درد معده و کهیر و… ازجمله عوارض نادر این دارو است. این دارو از اساس برای کودکان ساخته نشده است. بعضی مادران ممکن است به‌طور خودسرانه از این دارو برای بهبود سرفه‌های فرزندشان استفاده کنند، با این توجیه که مقدار آن را برای کودک‌شان کم کرده‌اند. باید بگوییم این دارو هم مثل همه داروهای دیگر، حتی اگر دوز آن کم شود باز هم برای کودکان مناسب نیست.

بهترین راه برای بهبود سرفه چیست؟
برای بهبود سرفه در کودکان هیچ نوع شربت یا داروی ضدسرفه نیازی نیست و بهترین راه این است که با استفاده از درمانهای دیگر مثل استفاده از انواع ویتامین‌ها، ب کمپلکس، داروهای ضدسرماخوردگی و… بیماری اصلی یعنی سرماخوردگی را درمان کنید. در این صورت سرفه، به خودی خود از بین می‌رود.

عوارض جانبی گایافنزین در کودکان
دکتر علی‌اکبر کوشانفر، متخصص کودکان، توضیح می‌دهد که گایافنزین به‌ علت ترکیبات خاصی که در آن به کار رفته، مورد مناسبی برای استفاده در کودکان نیست. این دارو ممکن است عوارض کلیوی و کبدی برای کودکان به‌همراه داشته باشد.

به‌طور کلی داروهای ضد‌سرماخوردگی و ضدسرفه خصوصا گایافنزین به هیچ عنوان نباید به منظور کمک به خواب کودک و ایجاد حالت خواب آلودگی استفاده شود.

منبع: مجله ی سیب سبز – دارونما

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “در مورد گایافنزین بیشتر بدانید”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *