---------------------- ---------------------

دستمال سفره چیست و چه کاربردی دارد

دستمال سفره یا دستمال میز غذاخوری به دستمالهای مربع شکلی گفته میشود که روی میزهای غذاخوری قرار میگیرند و جنس آنها میتواند پارچه ای یا کاغذی باشد.ابعاد یک دستمال سفره ی استاندارد بین ۲۵ تا ۴۰ سانتیمتر است.
از دستمال سفره برای پاک کردن انگشتان و دور دهان در هنگام صرف غذا استفاده میشود.دستمال سفره ها معمولا با چند “تا” روی میز قرار میگیرند .بعضی از این دستمالها دارای طرح هستند و گاهی نیز توسط میزبان به صورت چین دار یا شکلهای اوریگامی روی میز قرار میگیرد.

هنر تا زدن دستمال سفره

تا زدن دستمال سفره نوعی تزئین دکوراسیون میباشد.این کار میتواند به عنوان سرگرمی انجام شود یا یک کار هنری باشد.در رستوران ها و کافه ها معمولا برای زیبایی میزها دستمال سفره ها را با شکلهای گوناگون روی میز
قرار میدهند.برای اینکه بهترین نتیجه از تا زدن(شکل دادن) دستمال سفره حاصل شود از دستمال های تمیز و از جنس پارچه یا پنبه استفاده میشود.برای تزیین دستمال سفره گاهی از چند دستمال نیز برای ساخت یک شکل اوریگامی استفاده میشود.

دستمال سفره در فرهنگ ایرانی
ما ایرانی ها معمولا از دستمال کاغذی به جای دستمال سفره استفاده میکنیم که این کار به محیط زیست آسیب وارد میکند.بهتر است که سعی کنیم دستمال سفره را در فرهنگ خود جایگزین دستمال کاغذی نماییم.

آداب استفاده از دستمال سفره به عنوان میهمان
شاید در مهمانی های خودمانی رعایت آداب استفاده از دستمال سفره مسئله ی مهمی نباشد اما در مراسم رسمی دانستن آداب استفاده از دستمال سفره میتواند مفید باشد.در ابتدا باید منتظر بمانید تا میزبان دستمال سفره ی خود را از روی میز بردارد و روی پاهای خود قرار دهد پس از میزبان شما نیز به آرامی دستمال خود را باز کنید و روی پاهای خود قرار دهید.دیگر آدابی که هنگام استفاده از دستمال سفره باید رعایت شود عبارتند از:

آداب استفاده از دستمال سفره

+ از دستمال سفره نباید برای پاک کردن آرایش صورت یا بینی استفاده شود.اگر قصد دارید دور دهان خود را با دستمال پاک کنید مانند تصویر بخشی از دستمال را با انگشتان یک دست بگیرید و با استفاده از انگشت اشاره و شصت دور دهان خود را پاک کنید.در صورت لزوم میتوانید دوباره از دستمال استفاده نمایید.
+ در زمان صرف سوپ یا دیگر غذاهای آبدار میتوان از دستمال سفره استفاده کرد.هیچوقت در زمان صرف غذاهای آبکی مانند سوپ از دستمال سفره به عنوان یک پیشبند استفاده نکنید(داخل یقه ی پیراهن) توجه داشته باشید که جای دستمال روی پاهای شما است.

آداب استفاده از دستمال سفره

+ قبل از نوشیدن ، نوشیدنی ها حتما از دستمال سفره استفاده کنید.این کار باعث میشود تا لکه ی چربی روی لبه ی لیوان باقی نماند.
+ زمانی که قصد دارید در بین غذا میز غذا را ترک کنید از صندلی خود بلند شوید و دستمال را روی نشیمنگاه صندلی قرار دهید در چنین مواقعی هیچگاه دستمال را بالای صندلی یا دسته ی صندلی قرار ندهید همچنین قرار دادن دستمال استفاده شده روی میزی که دیگران مشغول غذا خوردن هستند نیز صحیح نمیباشد.
+ بعد از پایان غذا که معمولا توسط میزبان اعلام میشود دستمال را بدون اینکه مچاله کنید تا زده و تمیزترین قسمت آن را در سمت چپ بشقاب قرار دهید. نباید بعد از اتمام غذا دستمال را داخل بشقاب بگذارید.

آداب استفاده از دستمال سفره

+ بزاق دهان یا قسمتی از غذا را با دستمال سفره پاک نکنید(داخل دستمال تف نکنید) این یک بی احترامی به میزبان شمرده میشود.اگر از غذا خوشتان نیامده بهترین پیشنهاد طفره رفتن از خوردن غذاست.
+ در برخی رستورانها پیشخدمت دستمال سفره را باز کرده و روی پاهای شما میگذارد البته این کار در بسیاری از رستورانها معمول نیست.
آداب استفاده از دستمال سفره به عنوان میزبان
اگر شما میزبان یک ناهار یا شام رسمی هستید علاوه بر موارد بالا باید مسائل دیگری را نیز رعایت کنید.ابتدا باید بدانید دستمال سفره در چیدمان میز غذای شما نقش مهمی دارد انتخاب رنگ و طرح مناسب میتواند در زیبای دکور میز شما بسیار موثر باشد. محل قرار گیری دستمال سفره ی تمیز روی میز (قبل از شروع غذا) داخل بشقاب یا سمت چپ بشقاب است. میزبان با بلند نمودن دستمال سفره از روی میز و قرار دادن آن روی پاهای خود این پیام را به میهمانان میدهد که خوردن غذا را شروع کنند و اگر میزبان دستمال خود را تا بزند و کنار بشقاب بگذارد یعنی اینکه تمایل دارد که خوردن غذا پایان یابد اما معمولا قبل از این کار نظر مهمانان را نیز می پرسد.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “دستمال سفره چیست و چه کاربردی دارد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ صحیح را وارد نمایید(از اعداد انگلیسی استفاده کنید) *